Літера Н

Нагірна вулиця - назва з’явилася на початку ХХ ст., її отримала вулиця, що веде з долини Смотрича вгору до Покровської церкви на Руських фільварках.

Надії вулиця - 23 січня 1990 року рішенням виконкому Кам’я-нець-Подільської міськради одній із запроектованих вулиць в селі Довжок на міських землях було надано ім’я Юхима Сіцінського. У березні 1993 року постановою виконкому за №271 її перейменували на вулицю Надії, оскільки вулиця Сіцінського з 1 червня 1992 року вже була на Новому плані.

Наливайка вулиця - 9 листопада 1995 року рішенням виконкому Кам’янець-Подільської міської ради одній із запроектованих вулиць у селищі Першотравневому надано ім’я Северина Наливайка - козацького ватажка, керівника повстання 1594-1596 рр.

Наришкінська вулиця - сьогодні не існує, ліквідована постановою міськради від 9 квітня 1936 року. Проходила з півдня на північ через сучасний майдан Польський ринок. Назву надала міська дума 15 лютого 1900 року на честь Олександра Олексійовича Наришкі-на - подільського губернатора, товариша міністра землеробства та державного майна, представника знаменитого боярського роду Наришкіних (Наталія Наришкіна була дружиною царя Олексія Михайловича).

Некрасова вулиця - розташована на Підзамчі, названа на честь російського поета Миколи Олексійовича Некрасова (1821-1878).

Некрасова провулок - розташований також на Підзамчі, назву отримав від розташованої поруч однойменної вулиці.

Нігинське шосе - 25 березня 1950 року вулицю Ворошилова, що простягається в напрямку Нігина перейменовано на Нігинське шосе.

Нігинський провулок - 26 жовтня 1956 року постановою міськради при розширенні селища Смирнова на північ одному із запроектованих провулків надано назву Нігинський.

Нова Західна башта - побудована в 40-х роках XVI ст. Іовом Прет-фусом в західній частині фортеці. Первісно мала п’ятикутну форму. У башті знаходився стовп, на який спиралася конструкція даху. 1672 року турки частково зруйнували башту і перебудували її із заокругленням зовнішніх кутів.

Нова Східна башта - одна з фортечних башт, побудована 1544 року Іовом Претфусом. П’ятикутна за формою, у середині - криниця глибиною 40 метрів, яка забезпечувала фортецю водою.

Новий бульвар - розташовувався на Новому плані, сьогодні - це парк культури та відпочинку, що тягнеться вздовж вулиці Шевченка.

Новий замок - укріплення бастіонного типу, побудоване перед Старою фортецею, тому й назване Новим замком. Це укріплення за дорученням польського короля Зигмунта ІІІ Вази в 1617-1621 рр. звів німецький військовий інженер Теофіл Шомберг.

Новий план - центральна частина сучасного Кам’янця-Поділь-ського, обмежена вулицями Північною, Годованця, Шевченка та проспектом Грушевського. До середини ХІХ ст. тут були поля, що належали магістрату. У 60-х роках ХІХ ст. розпочато будівництво губернської лікарні, державного і поземельного банків, казенної і контрольної палат, акцизного управління, духовної семінарії (фото 3, 14).

Новий провулок - рішенням XVII сесії міської ради від 26 лютого 2008 року одному із нових провулків було надано назву Новий.

Новопланівський міст - назву отримав від того, що сполучав Старе місто з Новим Планом (фото 6). Закладений міст 12 червня 1864 року. Проект мосту розробив академік Песке, за будівництвом наглядав інженер-капітан Яків Костецький. Урочисте відкриття мосту відбулося 19 січня 1874 року. Довжина мосту 136 метрів, висота 38 метрів. 3 липня 1941 року бомба пробила дерев’яний настил мосту й вибухнула в Смотричі. Висаджений в повітря радянськими військами при відступі з міста. Відновлений у 1947-1949 рр. 4 вересня 1982 року ухвалою Хмельницького облвиконкому оголошений пам’яткою архітектури та містобудування місцевого значення. Протягом 2005-2006 рр. проведена реконструкція мосту.

Новопланівські сходи - ведуть з каньйону річки Смотрич на Новий План до вулиці Князів Коріатовичів, побудовані в ІІ пол. ХІХ ст.