Камянець-Подільський » Туризм » Пам`ятки історії » 40 найвизначніших пам'яток архітектури Кам'янця

40 найвизначніших пам'яток архітектури Кам'янця

  • 31 843
  • (Оцінок: 1)
40 найвизначніших пам'яток архітектури Кам'янця
40 найвизначніших пам'яток архітектури Кам'янця

40 пам`яток архітектури, які варто побачити туристу в Кам`янці-Подільському.

Сама природа потурбувалася про захист Кам`янця-Подільського - створивши неповторний ландшафт, а вмінням умілих людей - фортифікаторів створено могутню твердиню — фортифікаційну систему, аналогів якої немає у Європі.

Тому доречно місто називають «Перлиною Поділля», «Квіткою на камені», «Вежею зведеною рукою Божою», а останнім часом його ще називають «Місто в якому мріють Янголи». Місто займає 3 місце за архітектурними пам`ятками, після Львова та Києва.


 

Руський магістрат (Будинок  Киріака),17-19 ст. – будинок, що належить війту руської громади Киріаку, а в 1658-1670 роках розташовується руський магістрат до його скасування. Сьогодні це один із зразків народного житла 17 ст. прикрашений водозливом у вигляді дракона, де розміщується адміністрація НІАЗ «Кам`янець».

 

Будинок духовної семінарії,18-19 ст. -   учбовий корпус православної духовної семінарії в стінах якої навчались видатні діячі, такі як Михайло Достоєвський, Степан Руданський, Микола Леонтович, Анатолій Свідницький та ін. В пам’ятці архітектури зараз розташована картинна галерея.

 

Каплиця Св. Параскевії П’ятницької – споруджена на місці вірменської церкви 14-15 ст. , яка вважалася храмом вірменських купців.

 

Палац Чарторийського,16-19 ст. – зразок палацової архітектури Кам’янця в стилі ренесансу та бароко, що належав в 18 ст. польським магнатам Чарторийським. Тепер тут розмістилося греко-католицьке парафіяльне управління.

 

Церква Троїцька,14 ст.  – один з найдавніших храмів Поділля споруджений за правління князів Коріатовичів.

 

Кам’янець-Подільський комерційний банк, 19 ст. – будинок в еклектичному стилі, відкритий в Кам`янці-Подільському 1898 року. Оскільки 1909 року до Південноросійського банку добровільно приєдналися Московський міжнародний торговий і Орловський комерційний банки, то новоутворений банк назвали Об`єднаним або комерційним.

 

Верхня Польська брама:Кушнірська вежа, 16ст. і Вітряна брама,18 ст. –влаштована польським королем Стефаном Баторієм, реставрована та розширена королем польським Станіславом Августом в 1785році. Фортифікаційна споруда,яка захищала місто з півночі.

 

Турецькі бастіони,17 ст.. – фортифікаційна аркова споруда з чотирма прогонами, удосконалена турками для зміцнення оборонного рубежу.

 

Нижня Польська брама,15-16 ст. - унікальна гідротехнічна оборонна споруда, яка не мала рівних в тогочасній Європі, яка сформована на основі давньоруської кам’яної стіни 13 ст.

 

Сходи Фаренгольца – «ступанні» 19 ст., побудовані за кошти відомого кам`янецького лікаря Фаренгольца і до цього часу пішохідною артерією між Польськими фільварками та Старим містом.

Детальніше про сходи

 

Комплекс кафедрального костелу Святих Апостолів  Петра та Павла,15-19 ст. – культова споруда, яка поєднує культуру двох релігій:християнської та мусульманської. Малим Вавелем Поділля називають костел Святого Петра та Павла за досконалу архітектуру, де знайшли втілення майже всі архітектурні стилі та завдяки значенню Кафедрального костелу в духовному житті краю.

 

Перша чоловіча гімназія, 19 ст. - класична російська гімназія, що діяла в губернському місті Кам`янці-Подільському у 1833-1919 роках. Сьогодні в стінах даної пам’ятки знаходиться історичний факультет КПНУ ім.. Огієнка.

 

Руїни Казанського собору  18 ст. - православний собор названий на честь Казанської ікони Божої Матері. Важливою подією в житті міста стало відкриття 30 січня 1890 р. в Казанському соборі давньосховища старожитностей В 1930-1931 роках храм був підірваний.

 

Церква Св. Апостолів Петра і Павла, 16 ст. – одна із збережених триконкових церков Кам`янця. За «клирковими відомостями» церква споруджена в 1580р.

 

Будинок Єзуїтського колегіуму 16 ст. – єдиний будинок, що зберігся з часів перебування в місті ордену Єзуїтів  та в підвалах якого вважається існував колодязь, один з трьох, що в давнину існували в центрі міста

 

Ратуша (Польський магістрат), 15-19 ст. – домінуюча споруда старого міста, яка є найстарішою з поміж усіх ратуш, що збереглися в  Україні. Водночас вона становить цікавий приклад різностильових нашарувань на первісній готичній споруді.

 

Вірменський (міський) колодязь, 17ст. – побудований за західно - європейськими традиціями, а павільйон  зведений архітектором Яном де Вітте в стилі бароко в 18 ст.

 

Будинок католицької духовної семінарії, 18 ст.  – побудована на місці трьох невеличких будинків, семінарія проіснувала недовго - 11 років.

 

Комплекс Домініканського костелу, 15-18 ст. - Перлина-поділля», як його окреслювали поети. Найпрекрасніший храм Поділля і один із перших храмів побудованих в Кам`янці-Подільському, що знаходиться в найвищій точці Старого Кам`янця. В турецький період саме тут турки побудували перший в місті фонтан.

 

Будинок окружного суду, 19 ст. – найбільший за розмірами кам’яний будинок на площі Вірменський Ринок з простою та лаконічною архітектурою. В 1919 році – Міністерство військових справ уряду Симона Петлюри.

 

Будинок духовної консисторії, 17 ст. – пам’ятка є приклад міської забудови. Садиба  належала графу Ф. Потоцькому, який подарував її Приказу громадської опіки. У 19-20 ст. будинок є органом церковної управи.

 

Казематна вежа, 17-18 ст. – приземкувата вежа циліндричної форми. Споруда розташована в  середині житлового кварталу та реконструйована  архітектором Яно де Вітте.Відноситься до південних оборонних споруд , а з 18 ст. як допоміжна будівля гауптвахти.

 

Будинок Вірменського священика, 15-18 ст. – приклад давньої забудови вірменських кварталів. Протягом декількох століть в будинку проживали вірменські священики та служителі вірменського храму.

 

Дзвіниця Вірменського собору, 16 ст. – архітектурна домінанта вірменських кварталів, яка виконувала функцію культової та оборонної споруди.

 

Руїни костелу Св. Миколая, 15-18 ст. – величний храм візантійської архітектури, що був центром життя вірменів, зруйнований у середині 30-х років ХХ століття.

 

Церква Св. Миколая, 14-20 ст. – найдавніша вірменська церква міста, споруджена за кошти вірменина в 14ст.. Має елементи оборонної архітектури, товсті стіни, могутні контрфорси, вікна під самим зведенням.

 

 

Дзвіниця церкви Св. Миколая, 20 ст. – розташована при вході на церковне подвір’я.

 

Комплекс Тринітарського костелу, 18 ст. – храм в стилі бароко, кам’яний, однонефний. Таке оздоблення розкриває покликання ордену тринітарів – повернення бранців з неволі на батьківщину.

 

Міська брама, 16-18 ст. – виникла на основі давньої вежі в 16 ст. через браму був проїзд в місто та навпаки.

 

Мури при міській брамі, 17-18 ст. – оборонний мур з бійницями  довжиною 197 м., споруджений під керівництвом капітана артилерії Анджея Гловера.

 

Каземат лабораторія,18 ст. – складений з незвичних для Кам’янця величезних каменів, використовувався для перевірки якості пороху, що виготовляли в порохових млинах р. Смотрич. Лабораторію відносять до найдавніших періодів кам’янецьких фортифікацій.

 

Бастіон вірменський, 16 ст. – потужна шестигранна кам’яно-земляна споруда  висотою до 12м. з великими амбразурами. Виник в середньовічні часи на основі давніх укріплень під керівництвом військового інженера Камілуса.

 

Замковий міст, 14-17 ст. – найдавніша інженерна споруда в Україні. Це монолітна споруда, яка з’єднує острів Старого міста з фортецею; насправді являє собою саркофаг, який приховує в середині середньовічний арковий міст.

 

Старий замок, 12-19 ст. – головний форпост древнього міста, що звівся на стародавніх скелях. Має унікальну історію та безліч таємниць. Входить в список 7 чудес України.

 

Брама руська, 15-18 ст. – оборонно-гідротехнічна споруда, обладнана шлюзами для підняття рівня води у р. Смотрич, що робило місто неприступним.

 

Церква Воздвиження Чесного Хреста,18 ст. – перлина українського дерев’яного зодчества, «іграшкова» дерев’яна будівля і могутні мури замку природно злиті в єдине ціле.

 

Церкву Воздвиження Чесного Хреста

 

Казарми фортеці, 18 ст. – величезні споруди, які займають територію майже 100Х100 м.. Автор проекту казарм був польський військовий архітектор Станіслав Завадський.

 

Казарми фортеці

 

Церква Святого Георгія, 19 ст. – монументальна споруда збудована на місці старої дерев’яної церкви в давньоруському архітектурному стилі. Церква є окрасою мікрорайону Польські фільварки.

 

Церкву Святого Георгія

 

Церква Покрови Богоридиці, 19 ст. – побудована на місці старої споруди в стилі пізнього класицизму на зразок візантійської хрестовокупольної системи. Храм знаходиться на найвищій точці мікрорайону Руські фільварки.

     
  Порохові склади розташовані в заплаві річки Смотрич, саме на повороті. В історичній літературі існує думка, що склади були побудовані в 1730 р., чи то на місці більш ранніх чи неподалік від них.

Читати більше про Порохові склади

------

Прокоментуй Цей Пост:

Схожі Новини