Сходи Фаренгольца — пам`ятка архітектури місцевого значення в Кам`янці-Подільському (охоронний номер 15-XM). Розташовані в північно-західній частині Старого міста. З`єднують вулицю Кузнечну вгорі з вулицею Руською внизу на березі Смотрича.
Історія пам`ятки згідно з довідкою, укладеною працівниками Національного історико-архітектурного заповідника «Кам`янець», сходи збудовано 1850 року з тесового каменю за кошти міста. 1870 року проводився ремонт, внаслідок якого закріплено зруйновані східці. 1874 року на сходах Фаренгольца влаштовано нові дерев`яні перила. 1934 року проведено чергові ремонтні роботи.
Едмунд Федорович Фаренгольц
(* 1840, Кам`янець-Подільський — † 25 липня (6 серпня за новим стилем) 1912, Кам`янець-Подільський)
— подільський дворянин, лікар, громадський діяч. Двоюрідний брат лікаря Вільгельма Фаренгольца. Біографічні відомості 1861 року закінчив Кам`янець-Подільську гімназію. У 1861—1864 роках навчався у Київському університеті. 1868 року закінчив Петербурзьку медико-хірургічну академію.
Учасник російсько-турецької війни 1877—1878 років. Від 1878 року постійно проживав у Кам`янці-Подільському. Працював у губернській лікарні, від 1895 року до кінця життя завідувачем дитячого притулку.
Сходи розпочиналися біля будинку на Кузнечній вулиці, який 1850 року придбав штабс-капітан Федір Фаренгольц (батько лікаря Едмунда Фаренгольца). Невдовзі Федір Фаренгольц зніс стару споруду та її місці збудував триповерховий будинок (зруйновано під час Німецько-радянської війни).
Отже, перша версія. В середині ХІХ століття неподалік Кузнечної вулиці жив відомий лікар і меценат Вільгельм Фаренгольц, автор праці «Обзорь чумныхь эпидемий вь Подольской губерний». Це він своїм коштом обладнав сходи перилами та майданчиками. Відтоді їх названо сходами Фаренгольца. |
||
Друга версія говорить, що інший Фаренгольц, Федір, дядько Вільгельма, звів власний будинок поряд з колегіумом єзуїтів там, де на схилі каньйону починалися кам’яні сходи. В цьому випадку їх названо за ім’ям власника будинку. На жаль, будинок Фарнегольца зруйновано під час Другої світової війни. |
||
Третя версія розповідає про Едмунда льца, сина Федора, – відомого в місті лікаря і громадського діяча. Наслідуючи лікарську спадщину родини, Едмунд працював у губернській лікарні, а від 1895 року і до кінця свого життя завідував дитячим притулком. Кажуть, що саме на його кошти було відремонтовано сходи. |
1928 р. в журналі «Життя й революція» з`являться спогади Любинського «М.Коцюбинський у лікарні», в яких читаємо: «Другим разом згадали Кам’янець. Виявилося, що Михайло Михайлович дуже добре пам’ятає і з замилуванням згадує Польські фільварки, і Турецький міст, і сходи Фаренгольца, і Кафедральну башту, і Вітряну браму, і, навіть, Райську брамку; пам’ятає всі вірші й приповідки, зв’язані з цими старовинними будівлями, всі кам’янецькі перекази і пересуди».
І хоч скоди Фаренгольца на сьогодні знаходяться в поганому стані, за старою традицією, вони допомагають людям потрапити до Польської брами і повернутися від каньйону до Старого міста.
Краєзнавець Галина Осетрова зазначає, що кам`яні сходи, влаштовані в середині XIX століття на кошти міста (в давнину тут проходила стежка в скельному обриві), кам`янчани стали називати сходами Фаренгольца за прізвищем власника будинку, біля якого вони починалися. Хмельницький обласний виконавчий комітет 4 вересня 1982 року ухвалив визнати сходи Фаренгольца пам`яткою архітектури та містобудування місцевого значення. 2010 року завдяки підприємству ТзОВ «Український кристал» зроблено капітальний ремонт сходів Фаренгольца.