Казарми фортеці

  • 6 417
  • (Оцінок: 0)
без картинки
Казарми фортеці

У південний частині Старого міста розташована велика чотириповерхова споруда. Це казарми фортеці або Віттовті казарми, як їх раніше називали.

Казарми збудовані у середині XVIII ст., коли польські власті робили останню спробу повернути колишню могутність Кам`янцю — свого форпосту на південному сході. Після турецького панування, цієї сумної сторінки в Історії краю, місто почало відроджуватись. Відбудовуються житлові будинки, зводяться громадські І культові споруди. В цей час приділяється велика увага і оборонним спорудам. З`являються порохові склади, міська брама, великі багатоповерхові офіцерські та солдатські казарми, реконструюється Руська брама.

Характеристика:

  • Довжина - 101м, ширина - 19,5м
  • Площа =11300 м2
  • Територія казарм оточена кам’яним муром
  • Адреса - м.Кам’янець-Подільський, вул.Госпітальна №14
  • Збудовані у середині XVIII ст.

У 1784 р. будівництво сповільнилося, а у 1785р. припинилося у зв’язку з інцидентом ,що стався між С.Завадським і Яном де Вітте та наглядачем за роботами майором Шпілевським. Ймовірно припинення робіт могло бути пов’язане і зі смертю Яна де Вітте.

 В 1815р. під час проходження військової служби в Кам’янці-Подільському у казармах жив російський поет К. Батюшков.

Коли на початку XIX ст. кам`янець-подільська фортеця втратила своє значення оборонної споруди, відпала необхідність у великих казармах. До 1816 р. тут знаходився міський військовий гарнізон, потім казарми були ліквідовані, а ще через деякий час у будинку розмістився військовий госпіталь. Коли казарми пристосовувались під госпіталь, на центральній частині їх головного фасаду були зроблені чотири прибудови.

 

У Кам`янець - Подільському військовому госпіталі деякий час, у 1831р., працював військовим лікарем відомий російський вчений, діалектолог, письменник, автор «Тлумачного словника живої великоруської мови» Володимир Іванович Даль.

 
Головний фасад Казарм фортець

 

Після 1834р. на території казарм побудовані господарські будівлі за проектом міського архітектора С.Учти. У 1860-1870р.р. на центральній частині головного фасаду були зроблені чотири триповерхові  прибудови. У другій половині 19ст. черепична покрівля була замінена на залізну.

У 1918—1919 р.р. на території госпіталю проводила роботу підпільна більшовицька організація. Тут у петлюрівській військовій частині діяли Губашов, Фіщенко, брати Охотнікови.

 
Вигляд з кулі на Казарми-фортеці

 

Після революції споруда перейшла у відання відділу міського комунального господарства і використовувалась в різних цілях. Під час Великої Вітчизняної війни казарми були частково зруйновані. Після війни в них розмістилась тютюнова фабрика. У 1976р. адміністрація фабрики самовільно зруйнувала північно-західний корпус казарм. На початку 1990-х років виробництво фабрики була вивезене з території казарм. У теперішній час не використовуються.

Казарми фортеці занесені до списку пам`ятників, що знаходяться під охороною держави. За проектом впорядкування Старого міс та передбачається, що цей архітектурний пам`ятник буде пристосований для культурно-освітніх цілей.

 
Двір казарм

 

 
Казарми, в середені двору

 

 

 
Приміщення Казарм фортець

 

 


Кімната в фортецях

 

 
Казарми фортеці

 

Г. Осетрова, старший науковий працівник історико-архітектурного заповідника.


------

Прокоментуй Цей Пост:

Схожі Новини