Палац Чарторийських типовий зразок будівництва заможніх міщан в період барокоо та ренесансу - є зразком палацової забудови Кам'янця. У XVIII ст. належав генералам подільських земель польським магнатам Чарторийським. Від давнього ядра будинку, датованого XVI ст., зберігся кам'яний підвал з коробовим склепінням.
У 18 столітті в описах Кам'янця-Подільського з'являється назва нового типу житлової забудови - "палац". Воно підкреслює репрезентативний характер садиб, що належали людям іменитим і заможним. Кам'янецька палаци не відрізняються монументальністю: вони одно- двоповерхові, їм властиві гармонійні пропорції і високохудожнє оформлення, переважно ренесансного характеру з елементами стилю бароко. Характерною особливістю кам'янецьких палаців 18 століття є їх розташування в межах Старого міста, переважно в центрі, а не в передмістях.
Великий кам'яний будинок побудовано на високому цоколі з прямокутним ризалітом на західному фасаді. Ризаліт увінчаний фронтоном з круглим вікном. Вікна на фасадах декоровані білокам'яними наличниками. Підвіконня у вигляді карнизних поличок тесані з білого каменю. Вхід на східному фасаді обрамлений білокам'яним порталом. Кути будинку оздоблені рустами. Всередині будинку зберігся пишно декорований у стилі бароко камін з гербом "Погонь". Нині в будинку Чарторийських знаходиться монастир свв. Кирила і Мефодія ордену Найсвятішого Ізбавителя (редемптористи) УГКЦ.
Палац Чарторийських називають ще палацом генералів подільських земель. Він розташований в східній частині Старого міста, на вул. Зарванській. У ХVIII ст. споруда належала князю Адаму К. Чарторийському, Кам'янецькому генеральному старості, відомому політичному і культурному діячу.
Палац одноповерховий, на високому цоколі, прямокутний в плані, з ризалітом з західного боку. Основний об'єм перекритий 4-схилим дахом, ризаліт - двосхилим. Вікна декоровані білокам'яними бароковими наличниками. Підвіконні карнизи білокам'яні профільовані. Східний вхід обрамлений білокам'яним порталом. Кути будинку оформлені білокам'яними рустами. Вінчаючий карниз виконаний у камені і отинькований.
В найбільшому приміщенні будинку, у південній залі зберігся камін XVIII ст. у стилі бароко, прикрашений пишно декорованим гербом Чарторийських "Герб Погоня".
Будівля палацу в 1930 році. Автор фото С. Таранушенко. На будівлі ми бачимо № 8 (по вулиці Дзержинського) - в 1911 році Міська Дума прийняла Постанову "Про нумерацію будинків"
Будівельна історія палацу починається в XVI ст., коли на його місці існував невеликий кам'яний будинок, від якого до нашого часу зберігся кам'яний підвал, перекритий коробовим склепінням. В середині XVII ст. будинок був кам'яним, одноповерховим, на високому цоколі.
Палац Чарторийських, 1980-ті рр., в якому знаходиться найдавнійший камін Кам'янця-Подільського
Під час турецької окупації 1672-1699 рр. зруйнований в надземній частині. В середині XVIII ст. відновлений і розширений. Під час Великої Вітчизняної війни був значно пошкоджений, після війни реконструйований.
В архітектурі палацу домінують риси бароко, проте збереглися й елементи Ренесансу. Палац Чарторийських є визначною пам'яткою архітектури, зразком житлової забудови середини XVIII ст. і вирізняється високохудожнім декором: білокам'яними наличниками, порталом, гербом. Тепер в ньому розміщується греко-католицька місія.