Старий замок за описами 1544 та 1613 рр Переклад опису Кам'янецького замку 1613 р.. ZAMEK KAMIENIECKI. Замок Каменецький
"Фундаментом Кам'янецького замку є скеля, на якій поставлені його стіни. Обходить його разом з містом річка Смотрич, приходить під Замок з півночі і обходить місто навколо і знову прийшовши з півдня під Замок, впадає в Дністер за дві милі від Кам'янця. З одного боку від поля є доступ до цього замку, а з трьох (сторін) його захищають природні укріплення. з боку поля біля стіни і замкових веж проходить рів, виритий в скелі. Тому замок у вигляді трикутника не є зручним для нападу. Міст від міста до замку на стовпах побудований вельможним паном Яном Потоцьким, старостою кам'янецьких; з боків на чотири лікті височить стіна.
Pzygrogek Пригородок
Ворота до пригородку, через вежу від міста (вежа святої Анни), до неї підйомний міст з ланцюгом; ворота подвійні, засув у них залізний з колодкою. Ця ж вежа має два поверхи: на нижньому над воротами дві комори, з третьої [?] Кілька дощок вийняті; перед коморами кам'яний димохід; на верхньому поверсі кімната, а в ній комора, грубки і двері обидві не мають, поштукатурені, над вежею дах. По лівій стороні біля воріт комора і кімнатка в стіні для стражника, двоє дверей на петлях ".
Вежа святої Анни
"По правій стороні цього прігородка в стіні порожній ковальський димохід, далі кам'яна стайня з ганком, з обох кінців воріт немає, покрита новим дахом, без штукатурки.
Далі чотиригранний вежа (Czworogranista) przydłassza (?) В фундаменті має підвал (склеп) нижній, щаблі до нього з двору погані, на підвалі маленькі сіни. У них кухня. З сіней - кімната. Комора. Прохід до вбиральні. Двері все на петлях. На верхній поверх дерев'яні східці в сіни, там дві кімнати з вікнами (стеклами), а третя від річки - для стрільби, піч біла, двері все на петлях; в нижній хаті дві залізні решітки, хата покрита гонтом ".
Ймовірно, під ім'ям чотиригранний описується Нова Східна вежа
"До воріт від поля в землі шматок стіни порожній ненакритий варто, від нього сходинки вниз до башти;
над тією стіною кімнатка, зроблена з каменю, де до цього лазня була, там двері на петлях з засувом і засувки, сіни перед нею, в ній двері на петлях і вікна з гратами, там двоє довгих, через сіни перехід по стіні на вежу, в якій колодязь, а до криниці з фундаменту під землею від річки Смотрича, для проходу води, канал, обкладений каменем; над усім цим дах ".
Ймовірно, тут описана Водна (Смотрицкая) вежа
"Брама (арка) від поля (Пільний ворота - Brama polna) має з боку замку подвійні стулки з залізним засувом і замком".
Польна ворота, вид із заходу.
"У воротах Ізбіца або тарас (yzbica albo taras-дерев'яна конструкція для пристрою оборонної галереї на мурі) дубова розібрана і на дві купи складена для оборони біля воріт".
Yzbica - дерев'яна конструкція для пристрою оборонної галереї
"Вгору воріт сходи кам'яна до сіней і праворуч кімната без дверей, в сінях вікно з гратами, кухня, обкладена каменем, без димоходу, з неї кімната і комора, і обидві двері на петлях, кімната стелі не має;
в трьох вікнах ґрати залізні; з сіней навпаки тайник склепінчастий в землі йде аж до башти Детінцовой (Dziecincowey), де злочинців саджають, і там, через цю вежу був був хід до Дитинця, але двері замуровані, щоб злочинці не тікали. Ця брама вся розхитана [і валиться вниз до річки з скелі, вимагає великих коштів і швидкого порятунку, вже руїн існує загроза] ".
Ймовірно, Детінцовой названа вежа Рожанка.Вона з'єднувалася підземним ходом через Пільний ворота з вежею Водної.
"У цьому ж прігородке повернутися назад, починаючи від воріт по лівій стороні довге склепінчасте приміщення для земляний стрільби від прігородка, на ньому стайня кам'яна і двері на одній тільки петлі; в стайні сіни і великий зал, двері в сіни на петлях, в залі дверей немає, є три лави, підлога з ..., штукатурки і стекол немає. тим часом залом і другим прігородком дерев'яний міст на полях, по лівій стороні місце, де була згнила дерев'яна вежа, тепер це місце загороджений дошками. Трохи далі порожня гранована башточка , що не накрита. Цей же міст мав підйом до другого прігородку, і з цього моста був місток з підйомом до хвіртки, яка є в стіні біля прігородкових воріт, тепер його немає і в хвіртці немає дверей, тільки одна дошка з петлями і двома гаками, і воріт в цій брамі цього прігородка немає.
У цьому другому прігородке по правій стороні є велика порожня вежа, дверей і жодного поверху немає, щаблі до неї кам'яні вниз; а збоку зліва маленьке склепінчасте приміщення, пусте. Біля цієї вежі довга кам'яна пекарня, в якій були дві грубки, стоїть порожня без штукатурки, проте балки нові дубові, три вікна з гратами, це все з вежею під одним новим дахом на пекарні ступені кам'яні, якими і на вежу і на прігородковую стіну входять. По лівій же стороні в цьому другому прігородке склепінних приміщень перебудованих шість порожніх і ненакритих, без склепінь, а в одному біля воріт у вікні залізні грати.
Dzieciniec Дитинець
Брама (арка) з тесаного каменю склепінна, ворота дерев'яні, в них засув і скоби в стіні; біля воріт по правій руці склеп під вежу Чорну (baszta czarną), двері дерев'яні на петлях, скоби і засув; внутрішній замок відсутня; над дверима вікно, в ньому решітки залізні. А з лівого боку в цій же воротах склеп і двері залізні, два засува і дві скоби, вікно від замка, решітки в ньому залізні. Там лежать міські книги. Над аркою сходи кам'яна з півдня, на половині сходів невеликий склепік оштукатурений, вікна з залізними гратами, двері залізні, засувів два з скобами, замок внутрішній і вище сіни кам'яні, одне вікно, дах хороша. Звідти вихід на зубці до Папської (Papieski) вежі, заново покриті.
Спустившись назад вниз, біля сходів округла вежа, двері в неї замурована, перед тим туди садили ув'язнених і карали мечем злочинців; в цій же стіні до башти Папської двері дерев'яні на петлях, внутрішній замок і ключ до нього. За тими дверима кілька сходинок: нижче інші двері залізні, замкнені на колодку. Через стіну до склепіка одного з тих шести на пригородок другий; з склепіка ж двері залізні, за ними сходи вниз на південь за замок, і там від поля під вежею Папської двері дубові добре окуті для вилазки, за цими дверима шматок стіни, яким було розпочато обводити замок, від фундаменту досить широкий і міцний, заввишки на три з чвертю ліктів.
Вежа кутова з півдня названа Папська (Papieska) в честь її засновника, в нижньому ярусі штукатурка хороша, подвійні двері на петлях, засув залізний з колодкою, там гармаші зберігають те, що їм потрібно; вище на другому ярусі хороша штукатурка, двері одні дерев'яні, інші залізні, там зберігають порох. Третій ярус дерев'яний, на якому шляхетський депозит, двері на петлях і замок залізний, вікно з кватиркою. Четвертий останній нагорі ярус, на якому є колесо добре оббите залізом, камінь з коловоротом, але він не має всіх деталей. Ця вежа покрита новим гонтом, сходи до верхніх ярусів немає ".
Вежа Папська (Papieska)
"Вежа Шляхетська (Slachecka) на південь в стіні; ярусів було чотири, немає їх, також і немає дверей нижніх і верхніх. Названа шляхетського, тому що шляхтичі в ній відпочивають. Галереї до неї від Папської вежі покриті гонтом".
Вежа Ковпак. В описі - Шляхетська
"Вежа Джевічка (Drzewiczka) від єпископа, її засновника, названа; в ній чотири яруси; на четвертому гармаші несуть варту; двері все на петлях, верх її ковпаком склепінною накритий, галереї від шляхетського вежі до неї накриті".
Вежа Тенчинська. В описі - Джевічка
"Вежа Пестячи (Łaska) в честь її засновника названа, у неї внизу перший ярус в рівень з землею, підлогу цегляний, вікно з гратами, двері на петлях з замком. Другий ярус, на якому зброярі зберігають гарматні припаси; ..... .... вікно з гратами, двері на петлях з замком. Третій ярус під поганим дахом. біля цієї стіни у фундаменту прибудований кам'яний будинок великий з перекриттям вже старим, вікон в ньому три, двері дерев'яні на петлях, перед будинком сіни, з сіней кімнатка склепінна, ділиться надвоє, в одній частині прохід (до вбиральні) випав, потрібно або його побудувати, або замурувати, бо дірка придатна для втечі в'язнів, у другій частині вікно для стрільби, до неї одні двері на петлях, один засув і замок внутрішній , вікно з гратами; там депозит його милості пана підкоморія подільського, а в сінях вікно одне від замка з гратами, двері на петлях; на цьому ж будинку сіни і зал покриті гонтом, в якому одна велика фігура (ліпнина?) ".
Вежа Пестячи.
У документі описаний "кам'яний будинок великий" - це новий будинок старости, який примикав до башти. На башті видно проходи і двері. залишилися від цього будинку
"Вежа, з фундаменту якої склеп в сіни перед великим вищезгаданої будинком. На другому ярусі має в собі каплицю св. Михайла порожню, дверей великих до неї троє, для пересування гармат; замків ніяких не має; нагорі ярус, на якому фігура, названа Дракон (Smok), варто, і другий Орлик (Orlik) і нагорі виведена сторожова кімнатка для трубача, зараз порожня.
Вежа так звана Денна (Denna) до замкових стін (примикає), яка від поля весь замок і ворота захищає; має посередині кам'яний стовп, на якому лежать кінці колод; тих колод вісімнадцять вже старих, перекриття немає, дах обідрана ..... Від цієї башти йде стіна до Пільний воріт (Bramie polny) від фундаменту сіней, до тих сіней кам'яні сходи, приміщення з перекриттям, вікно з гратами, двері на петлях. Біля приміщення два склепи без зводу, третій склеп перебудований, має два яруси, середнього немає, тільки один два ...; над усіма е вище ярус дубовий поганий, від каплиці аж до кімнат, зажадає це місце міцного перекриття, для важкої гармати для оборони; від поля на цьому ж ярусі комора зі звичайними дверима на петлях ".
вежа Денна
Вежа Креслава, єпископа Владіславенского (Baszta Kryslai Episcopi Władysłauien), їм же заснована; на фундаменті нижня в'язниця для злочинців, на 12 ліктів у скелі; отвір, через яке їх випускають. На цьому ж ярусі рівно з землею відкрита (wolnieysze?) В'язниця, в якій двері дубові міцно ланцюгами, над ними грати ".
Ймовірно, вежа Креслава - це Лянцкоронська. В її підвалах містилася в'язниця.
"Перед дверима ганок кам'яне для варти і від нього в сторону склеп, двері немає; на другому ярусі цієї ж вежі як і в ганку; над ганком малий склеп, вікно з гратами двері залізні з замками; а в башті комора перебудована, там в цій другий перебудовані двері залізні з замком, перед нею сіни, вікно з гратами.
На третьому поверсі цих же фундаментів кімната перед вежею, до неї двері на петлях. Вікон чотири, ні в одному стекол немає, піч біла подмурована, лавка одна, підлогу цегляний поганий. В цьому ж будинку збоку кімната, двері в неї хороші на петлях з скобами, кам'яний димохід, вікно, в якому половина стекол, решітки пофарбовані. З цієї ж кімнати Кладовочка в стіні, з якої прохід до кімнати, з цієї ж кімнати хід по мурі навколо аж до другої башти над рікою, тобто на півночі; ця вежа з фундаменту має пивниці на першому ярусі, комору врівень із землею, з неї прохід, на другому ярусі комора, на третьому також, двері все на петлях, вікон ця вежа має в собі три.
Далі від цієї вежі йдучи по стіні башточка мала (baszteczka mała) для стрільби на стіні поставлена, зверху склепінна, через неї цими ж галереями до башти названої Чорна (Czarna). При вежі, названої Чорна, є склеп, двері від воріт в нього, як згадано вище, на склепі комора з ярусом. Комора, двері на петлях. Другий ярус, до якого двері, проходу дерев'яного не мають до нього. Четвертий ярус, на якому фігура (?) Довжиною ліктів п'ять, вище дах, зведена високо з завершенням, в якому годинник несправні, над яким лазня заново покрита бляхою ".
Комендантська вежа. В описі - башточка мала (baszteczka mała).
Вежа Чорна не збереглася
Budynek w posrodku Dziecinca.
Будівля посеред дитинця.
"По лівій стороні, входячи в замок, католицький костёльчік (Kosciołek Katholicki) кам'яний, на який славної пам'яті Ян Потоцький, воєвода Брацлавський, староста Кам'янецький, призначив від млина під замком 100 злотих на кожен рік і дав десятину з замкового фільварку, що своїм привілеєм підкріпив Його Милість Король. Зміст або оброк священика повинен бути від Фари (Кафедрального костелу), який 2 рази в тиждень повинен відправляти месу. Двері до цього костёльчіку хороші, в ньому три скляних вікна. Біля нього тепер кам'яний склеп, в якому лежить тіло Миколи Потоцького, Старости Кам'янецького, до нього дерев'яні двері на петлях, два великих вікна з залізними гратами.
Далі біля цього склепу Церква Російська від князів Коріатовичів (Cerkiew Ruska od Xiązat Kuryatowicow), перших засновників міста Кам'янецького, з яких один лежить в цій же церкви. Ця Церква побудована з дубового дерева, майже не порушена з давніх часів, з того часу, як вона ще було побудована, в якій Русь щонеділі відправляє своє богослужіння.
За цією церквою комору для засипки зерна з двома перегородками, дверей немає. Біля цієї комори сарай для возів, покрита гонтом; трохи далі від цього сараю rurmusz skrzynia (?) покрита гонтом, біля неї дубове корито для води, в яке з труб тече вода.
Трохи далі кам'яна кухня, з кам'яним димарем, яка з одного боку має два склепи ... з іншого боку пекарня, в ній піч для випікання хліба, вікно одне погане, двері на петлях з скобою і клямкою; стіл для видачі страв, біля кухні склеп внизу, під вежею, названої ласки, двері на петлях без замка, вікно з гратами, а над сходами цього склепу малий склепік зі склепінням, двері в нього залізні, два засува і дві скоби, вікно з гратами .
По правій стороні хата на переплетенні варто; в ній димохід кам'яне: вікон (віконниць?) скляних сім поруч лави, піч зелена погана; балясинами дерев'яними обведена, стіл один, двері на петлях. З кімнати в іншому кінці коридорчик, з якого убік прохід вгору на галереї, а навпаки хата велика, в ній вікон ... скляних вісім, піч погана, далі ... з якого хата менша дерев'яна, вікон скляних поганих в ній три, піч погана, димохід кам'яний , лави дві: двері на петлях пофарбовані: з тієї хати двері інші пофарбовані на петлях на галереї. Під тими хатами ... від вежі хата, в ній піч біла погана, вікон два з мембранами (слюда?) Поганими: сіни, в них димоходів кам'яних два, потім хата інша, в ній димохід кам'яний, піч погана, вікон чотири, мембрани (слюди ?) в них дві поганих, комора з неї і інша з тієї комори, у всіх цих сховищах двері на петлях. Під сходами ж ... в коридор там вікон два, в одному шина залізна: з коридору хата, в ній піч, з неї (з хати?) Комора: вікно в ній з гратами: в хаті вікон три поганих.
Проходячи з замку до воріт з лівого боку хвіртка через стіну на пригородок, двері на петлях, а далі пивоварня, при стіні біля воріт новий костел з дощок, в ньому є дві бочки, одна з них без обручів, двері на бігуна (na biegunach) ".
Матеріали додані до статті "Опис Кам'янецького замку 1613 року".
----
джерело: Inventarz i lustracie starostw: Kamieniec Podolskiego i Latyczowskiego. Rok 1613
В.М. Михайлівський. "Описи Кам'янецького і Летичівського замків 1613 року". Наукові праці Кам'янець-Подільського національного університету. Історичні науки. Том 18. 2008 рік.