Камянець-Подільський » Туризм » terra-heroica » Фестиваль Терра Героїка 2006

Фестиваль Терра Героїка 2006

  • 2 734
  • (Оцінок: 0)

7-8 жовтня 2006 р.

«Терра Героїка» проходить у нашому місті вже вдруге. Цьогорічний фестиваль зібрав майже 200 учасників та понад 20 тисяч глядачів, з них 12 тисяч туристів з різних країн світу. Кількість засобів масової інформації, що висвітлювали події фестивалю, сягнула 30. Організаторами фестивалю виступили Кам`янець-Подільська міська рада, Департамент воєннокультурної антропології Товариства археології та антропології при Київському національному університеті ім.Т.Г.Шевченка. Генеральним спонсором фестивалю став магазин сімейної покупки «Фуршет», а також туристична фірма «Гамалія», торгові марки «Nemiroff» і «Оболонь», «ПриватБанк» та «КиївСтар».

Окрім українців, у фестивалі в складі військовоісторичних груп брали участь поляки, чехи та росіяни. Україну представляли «Київський реєстровий козацький полк» (Київ) та «Артилеристи» Севастопольського відділення ДВКА ТАА при Музеї Севастопольської оборони (Севастополь). А з Польщі завітали вже знайомі нам з попереднього фестивалю «Перше польське турнірнофехтувальне товариство «Ліга баронів», «Хоругва Фехра», «Подільська панцерна хоругва», «Корабела», «Жовтий регілинт». Порівняно з минулим роком, коли Чехію представляла «Magna Moravia» з Брно, на If Міжнародний фестиваль разом із «Magna Moravia» прибули: «Regiment Krola Lego Mosci», «Rota strzelceza Piechoty Powiatowej wojewdztwa Mazowiecriedo», «Towarzysto Lazdy Dawnij». Російську сторону представляли «Московські стрільці» та «Рондашьер».

Головними подіями фестивалю стали: театралізовані військовоісторичні реконструкції «Штурм Старої фортеці» та «Сутичка українців і польської шляхти», в основу яких було покладено події жванецької кампанії війська під проводом Богдана Хмельницького 1653 року. Театралізованими помостами були обрані Замковий міст, брама Старої фортеці та площа біля Ратуші.

6 жовтня

Свято розпочалося святковою ходою та знайомством із військовоісторичними групами, що прибули на фестиваль. Увагу кам`янчан та гостей міста привернули спалахи та гучні постріли з давньої зброї: так гості демонстрували готовність до майбутніх боїв та вітали суперників друзів. Найбільше глядачів вразила амуніція та одяг воїнів, виготовлені з натуральних середньовічних матеріалів копій, покрій та пошиття яких повністю відповідали тому часу та були інкрустовані старовинними прикрасами., За деякими даними, ціна одного костюма складає декілька тисяч євро. Своєрідний настрій історичної доби, що відтворювалася, створив виступ ансамблю бандуристів з Кам`янецьПодільського державного університету. Згодом дійство перемістилося до наметового містечка на валах, де воїнів та гостей фестивалю гостинні господарі частували кашею, салом та іншими стравами.

7 жовтня

 В залі Магдебурзького права міської Ратуші міський голова Олександр МАЗУРЧАК у присутності гостей делегацій дружніх міст, та засобів масової інформації підписав угоду про побратимство та співпрацю з мером міста Понте Ламбро Андреа КАТТОНЕО (Італія). Зокрема, цей документ передбачає співробітництво між двома містами у таких напрямках: молодіжні програми, спорт, культура, комерційна діяльність, наука та освіта, соціальна сфера, туризм тощо. На церемонії підписання були присутні також гості з міст, які вже побраталися з Кам`янцем-Подільським Гнєв і Завєрче з Республіки Польща та Дальни Кубін зі Словаччини.

Журналісти мали змогу ближче познайомитися з керівниками військовоісторичних груп, дізнатися про те, як було реалізовано задум проведення І Міжнародного фестивалю в Кам`янціПодільському минулого року, та отримати відповіді на численні запитання. Як і личить господареві, першим до журналістів звернувся мер міста Олександр МАЗУРЧАК. Він зазначив, що Кам`янець уже вдруге поспіль став столицею цього захопливого та цікавого дійства, назва якому «Терра Героїка». Переконаний, що фестиваль стане традиційним для нашого міста, додав Олександр Володимирович. Можливо, дещо зміниться його формат, географія подій та кількість учасників. Але він завжди буде кам`янецьким, оскільки наше місто стало його батьківщиною. Та чи не найбільша кількість запитань від представників ЗМІ адресувалася безпосередньо директору фестивалю, заступнику міського голови Олегу ДЕМЧУКУ та співорганізатору фестивалю, директору Департаменту воєннокультурної антропології Товариства археології та антропології Олексі РУДЕНКУ (ліворуч на фото вгорі). Олег Віленович підкреслив, що цей фестиваль є продовженням і підтвердженням успіху минулорічного заходу. Про це свідчить збільшення кількості учасників, партнерів,, спонсорів та гостей свята.

Близько 170 озброєних чоловіків, 8 польових гармат, 90 одиниць вогнепальної зброї, велика кількість холодної зброї, понад 50 кг пороху все це цьогорічна «Терра Героїка», сказав директор фестивалю. Такої організації, розуміння та підтримки міською владою, як у Кам`янціПодільському, зазначив пан Олекса, я не бачив ніде, тому й про перспективу проведення таких свят в інших містах не йдеться. Та й кошторис свята чималий. (Щоправда, з міського бюджету було надано невелику суму в 30 тис.грн., решта спонсорські кошти. Прим. РЕД.).

Також під час пресконференції було продемонстровано реальний приклад спонсорської допомоги та підтримки від бізнесмена з Польщі, який інвестував певну частину своїх коштів у проведення наступної «Терра Героїки». Під час урочистого відкриття фестивалю відбулася демонстрація костюмів, зброї та техніки учасників військовоісторичних груп. Міський голова Олександр МАЗУРЧАК разом із почесними гостями перевірив готовність вояків до бою, прозвучали вітальні постріли з піщалів, мушкетів, пістолів. Дійство продовжилося виступами кращих самодіяльних колективів, знаних не тільки в містах та області, а й за межами України.

У рамках фестивалю «Терра Героїка2006» відбулася презентація книги «Билини. Київський цикл». Це плід трирічної творчої співпраці трьох Карпенків. Поетичний переспів билин здійснив відомий український поет Микола КАРПЕНКО. Видавцем книги став Вадим КАРПЕНКО син поета, який і сам пише. І, нарешті, щедро проілюстрував «Билини» 18річний Олексій КАРПЕНКО син видавця. До речі, на останній сторінці обкладинки юного художника сфотографовано на фоні нашої Старої фортеці. Виявляється, для відчуття героїки часу Олексій з батьком відвідали Кам`янецьПодільський, і це дало поштовх для нового підходу до малюнків. А, взагалі, робота над ілюстраціями тривала близько трьох років. У квітні 2006 р. відбулася презентація «Билин» у Києві, а 67 жовтня в Кам`янціПодільському в державному університеті та у дворику колишнього палацу вірменського єпископа (ІоанноПредтеченська, 2; відділ археології історичного музеюзаповідника).

Презентована книга це повний віршований переспів українською мовою всіх 36 билин київського циклу. Ми зустрінемося з Іллею МУРОМЦЕМ, Добринею НИСКИНИЧЕМ, Олешою ПОПОВИЧЕМ (російською мовою Илья МУРОМЕЦ, Добрыня НИКИТИЧ, Алеша ПОПОВИЧ), іншими богатирями. А передмова поета та критика Володимира БАЗИЛЕВСЬКОГО дасть необхідні історичні та літературні коментарі. Кам`янчани змогли ознайомитися і з іншими книгами видавця Вадима КАРПЕНКА. Це, зокрема, «Псалми. Приповісти Соломонові», «Книга Еклезіяста. Книга Йова», «Велесова книга» (всі три у переспівах Миколи КАРПЕНКА). Було представлено чимало дитячої літератури, словників. Великий інтерес викликали «Казки та легенди» Василя ЄРОШЕНКА (18901952) українського письменника, мандрівника, поліглота, який чотирирічним осліп (після захворювання на кір). До речі, живучи деякий час в Японії, Василь став класиком японської дитячої літератури. Мали рясну поживу й любителі гумору. Так, Владислав ТАРАНЮК запропонував увазі читачів свою збірку «Мокра згуба, або Гарба студентських витівок». Основою книги став кишеньковий блокнот із записами автора, коли він був студентом Одеського технологічного інституту харчової промисловості. Живе невимушене спілкування в дворику колишнього палацу вірменського єпископа принесло велике задоволення як видавцям, так і читачам. А ще засвідчило: українська книга, попри всі негаразди, живе і викликає жвавий інтерес.

Численні гості свята та кам`янчани також мали змогу ознайомитися з роботами ковалів, зброярів, гончарів, вишивальниць, ткачів у містечку майстрів.

А на площі біля Ратуші відбулися козацькі забави за участю групи силового жонглювання Кам`янецьПодільського ВИ ПДАТУ (тренер Ігор АБРАМОВИЧ). Сержанти Руслан ВУЄК, Руслан СУХАР, Віталій ЦИКАЛ, Юрій БОГОМОЛ, Андрій МАТВІЄНКО та Максим ОГОРОДНІК демонстрували глядачам складні різноманітні вправи і трюки з гирями. Та й самі кам`янчани і гості міста із захопленням та азартом випробовували свої сили в козацьких іграх.

Дітей організатори свята порадували виступами фольклорних зразкових танцювальних ансамблів «Гілея», «Рідна пісня» (м. Кам`янецьПодільський), «Магія» (м.), а також для них співали солісти Центру дитячої творчості Катерина ГАЗІНА, Сергій КАЩЕНКО та ін.

Славні хлопці показували свою майстерність та спритність у пивному конкурсі «Повні келихи». Переможці змагання отримали не лише незабутні враження, а й пам`ятні сувеніри.

Кульмінацією свята, що привабила найбільшу кількість глядачів, стала військовоісторична реконструкція «Штурм Старої фортеці», яка цього року набула деякого динамізму організатори добре подбали про музичний супровід та розташування військовоісторичних груп. До речі, на відміну від минулорічних подій, журналісти мали змогу не тільки спостерігати за баталіями, а й бути на передовій, отримати «поранення» та взяти інтерв`ю в учасників під час найзапекліших моментів.

Серафим, м.Київ: У подібних заходах беру участь не вперше. Відчуття неймовірне. Ніби дійсно перебуваєш у XVII столітті. Адреналін аж зашкалює.

Ігор і Максим, м.Київ: Ми займаємося в клубі каскадерів фехтуванням. Минулого року в нас збирали спеціальну групу для поїздки у Кам`янець на перший фестиваль «Терра Героїка». Не пошкодували, що поїхали. Тому цього року вирішили: щоб там не трапилося, такого видовища не пропустимо. Після штурму ми поцікавилися враженнями від побаченого у глядачів.

Міхай КОЛЬЧЕЖИК, м.Варшава: Свято бардзо сподобалося, все файно. У Вас привітні люди, Ви вмієте веселитися і передавати святковий настрій іншим.

Наталя і Віталій, кам`янчани, глядачі фестивалю: Загалом ідея проведення такого фестивалю непога на. Наше місто стає дедалі відомішим у сусідніх країнах. Костюми учасників просто супер! Шкода, що самого бою було майже не видно. Можливо, наступного разу варто знайти краще місце для проведення баталії, аби й глядачі відчули себе учасниками.

Увечері того ж дня кам`янчани та гості мали змогу наживо почути виступи гуртів «Гайдамаки», «Пропала грамота», «Радікум».

Головний день фестивалю завершився святковим феєрверком.

8 жовтня

Відбулася ще одна військово-історична реконструкція «Сутичка українців та польської шляхти». За два дні представники різних військових груп знайшли чимало прихильників, проте глядацькі симпатії завоювали мушкетери з Чехії. Вони й отримали з рук міського голови приз статуетку козака. Всі керівники груп, які брали участь у реконструкції, після завершення фестивалю мали учту з міським головою.

Святковий концерт з нагоди урочистого закриття «Терра Героїки» продовжила молодіжна дискотека. Знаковою подією цього дня був концерт духовної музики та солоспіву, що відбувся в Кафедральному костелі.

Підводячи підсумки свята на традиційній щопонеділковій пресконференції, міський голова сказав, що сьогодні тривають пошуки нових форм фестивалю, які би зуміли наблизити глядача до дійства. Одну із таких пропозицій вніс сам Олександр Володимирович, який запропонував відтворювати події не 1653 p., a 1672 p., коли фортецю штурмували турки, а захищали поляки. Це би дозволило перенести саме дійство на інший бік фортеці, зазначив Олександр МАЗУРЧАК. А глядачі, в свою чергу, мали би можливість спокійно спостерігати за баталіями, розмістившись на валах. Нині тривають перемовини зі співорганізатором фестивалю, директором Департаменту воєнно-культурної антропології Товариства археології та антропології Олексою РУДЕНКОМ, під керівництвом якого будуть пошиті костюми турецьких вояків та проведено відповідні реставраційні роботи. 

Навігація по Terra Heroica

Терра Героїка - що це таке?
Список учасників TERRA HEROICA по рокам

Відео з фестивалю Terra Heroica
Terra Heroica 2005
Terra Heroica 2006
Terra Heroica 2008

Terra Heroica 2009
Програма фестивалю Terra-Heroica 2008»Програма фестивалю Terra-Heroica 2009»  

------

Прокоментуй Цей Пост:

Схожі Новини