Історія міста Кам`янець-Подільський

Коротка історія села - Боришківці, Кам`янець-Подільського району Хмельницької області.

З дописемних часів відомо, що поруч біля Слобідки-Кульчієвецької знайдено залишки поселення черняхівської культури.

На околиці Боришківців проходить т. зв. Траянів вал.

Перша згадка про село припадає на «добу першої гуртової польської коло­нізації Поділля» 1402-1411 ро­ків (узяте в лапки формулюван­ня ми запозичили ще з однієї праці Юхима Сіцінського - «По­ділля під владою Литви», вида­ної 2009 року за рукописом уче­ного). Польським королем у ті часи був Владислав II Ягайло (відомий спочатку як великий князь Литовський Ягайло). Він перебував на польському троні майже півстоліття (від коронації 4 березня 1386 року до смерті 1 червня 1434 року), що є ре­кордом, досі не перевершеним польськими правителями.

Отже, 1405 року якісь Іоанн (Іван) Руталт (Рутальт) і Лаврентій Шульк (Шулька) отримали від польського короля Владислава II Ягайла три подільські села. Це Боришківці, Княже та Кульчіїв ці. Взамін нові власники цих сіл зобов’язувалися служити Ка­м’янецькому замкові. У праці «Поділля під владою Литви» Сі­цінський зазначив: «Ці три се­ла існують і тепер у 10-15 км від Кам’янця на схід, причому се­ло Княже іменується офіційно Княжпіль, але народ називає його Княже».

Сам документ (чи його копія) про надання королем трьох сіл двом власникам у Сіцінського не згадується, проте він вказує, що в судовій справі з Кам’янцем про землі пізніші власники Бориш­ківців посилалися на це надан­ня Ягайла 1405 року, яке потім підтвердив польський король Ян І Ольбрахт (був на престолі в 1492-1501 роках), а також під­твердили і його наступники - Олександр Ягеллончик (королю­вав у 1501-1506 роках) і Сигіз- мунд І Старий (був королем у 1506-1548 роках). Тож сумнівів у достовірності документа 1405 ро­ку в Сіцінського не було, тому саме 1405-й зазначено в його працях як рік першої згадки про три села Кам’янець-Подільсько­го району - Боришківці, Княжпіль і Кульчіївці. Із сучасних населе­них пунктів Кам’янець-Поділь­ського району старішими є всьо­го п’ять (за даними довідника «Кам’янець-Подільський район (1923-1998 роки)», який уклали Наталія Томчишина та Сергій Коваленко). Це Стара Ушиця (1144 рік), Подільське (колишнє Привороття) - 1386 рік, Супрунківці - 1392 рік, Зубрівка - 1401 рік, Устя - 1403 рік. І, звісно, старішим є Кам’янець-Подільський (перша згадка в грамоті литовських князів Олек­сандра та Юрія Коріатовичів від 7 січня 1374 року).

Походження назви:

Про походження назви села Юхим Йосипович написав в обох нарисах. 1895 року він за­значив, що, як видно з назви, Боришківці заснував якийсь Боришко або Борис, що мав пра­вославно-руське ім’я. 1901 року цю ж думку Сіцінський подав в іншій варіації: за переказами, Боришківці отримали свою на­зву від першого поселенця, яко­гось Боришка або Бориса. Бе­зумовно, перекази, що побуту­вали серед мешканців села, відштовхувалися від його назви, а першого поселенця з повним правом можна назвати заснов­ником села,тож обидва форму­лювання Сіцінського фактично свідчать про одне: першим в історії Боришківців був якийсь Борис, якого ще називали Боришком. Хто він був, чим ще прославився, ми не знаємо та навряд чи коли-небудь узнаємо.

 

 

 

Юхим Сіцінський в 1901 році  дав таку коротень­ку характеристику Боришківцям: «Село лежить на межі полів, що належать місту Кам’янцю- Подільському, на схилі «Довгих товтр», відрогів Карпат, при не­значному струмку, який впадає в річку Баговицю, за дев’ять верст на схід від Кам’янця-Подільського. Болотиста місцевість і брак гарної джерельної води служать причиною частих епіде­мічних хвороб серед місцевого населення, Грунт частково гли­нистий, а частково чорнозем­ний».

 

далі буде...

 

 

Джерела:

Облікова карта - дивитись

У вікіпедії - дивитись

Про Боришківці в історії району - дивитись

 

 Автор: за матеріалами Олега Будзея


------

Коментарі (0)

Залишити свій коментар:
Вітаю! Гадаю Ви знайдете тут необхідну для себе інформацію. Успіхів.
Свічки оптом Гіди та екскурсії місто Кам’янець-Подільський Створення та СЕО просування сайтів
Організація весілля в Кам'янці-Подільському Сувеніри з кераміки
Ціни на продукти: Станом на 27 січня 2018р.
110 грн. 38 грн. 14 грн. 35 грн. 80 грн. 45 грн. 20 грн. ➥ усі ціни
Державні свята:
1серпня
День інкасатора України
2серпня
День аеромобільних військ
8серпня
День військ зв'язку України
9серпня
День працівників ветеринарної медицини
9серпня
День будівельника
15серпня
День Археолога
19серпня
День пасічника
23серпня
День Державного Прапора України
30серпня
День далекобійника
30серпня
День авіації України
Українські анекдоти:
Поїхав до повій
***

Приїхав мужик у відрядження. Зайшов у туалет на вокзалі. дивиться на стіні напис фарбою "Дівчата. Дешево тел. 096-....".. Зателефонував. Йому сказали куди підїхати на таксі. Мужик доїхав до адреси, розплатився, дивиться поруч лише напіврозвалений будинок і дід сидить на лавці. - Діду, аде тут.. ці повії? - Та зроду таких тут не було! а ось таких як ти, таксисти по 10 штук в день взувають!

Нарешті народився хлопчик
***

- У нас після трьох дівчаток нарешті народився хлопчик! - Що ви говорите, вітаю! І на кого схожий? - Не знаю, ми на обличчя ЩЕ НЕ ДИВИЛИСЯ ...

Українські анекдоти