Будзей Олег Васильович (народився 14 січня 1953, селище Підзамче, м. Кам`янця-Подільського) — український журналіст і краєзнавець. Від 22 квітня 2009 року член Національної спілки краєзнавців України.
1970 року закінчив Кам`янець-Подільську середню школу № 1. Після закінчення школи він навчався у Кам’янець-Подільському педагогічному інституті на фізико-математичному факультеті.
Працював вчителем математики та суміжних предметів у восьмирічних школах:
у 1974—1975 роках — село Подоляни Старосинявського району,
у 1975—1980 роках — село Боришківці Кам`янець-Подільського району,
у 1980—1982 роках — село Думенки Хмільницького району Вінницької області.
У 1982—1990 роках працював у Кам`янець-Подільському проектно-конструкторському бюро автоматизованих систем керування: програміст, старший програміст, завідувач бюро системного математичного забезпечення.
Завдяки тому, що працював на весь, тоді ще Радянський Союз, їздив у відрядження і таким чином, об’їздив майже всю Україну.
Депутат Кам`янець-Подільської міської ради першого (21-го) скликання (1990—1994).
Поштовх до історії у Олега Будзея, як він говорить:”з’явився із Перебудовою і Народним Рухом України.” Олег Васильович був членом Товариства української мови ім. Т.Г. Шевченка, деякий час працював головою Міськрайонної організації Руху, а у 1990-1994 роках обирався депутатом міської Ради (21-го скликання). В 1990р. постало питання про створення міської газети, брав участь у її створенні разом із Іваном Покотилом. З грудня 1990р. Будзей став журналістом, саме із журналістики і почалася його діяльність як краєзнавця.
Найвідоміша книга Олега Будзея "Вулицями Кам`янця-Подільського" Це оповідь про історичні місця Кам’янця-Подільського охоплює не тільки окремі вулиці, а й оборонні споруди міста, храми, будинки, їх архітектуру, а також події, пов’язані з ними, цікаві факти із життя людей, які мешкали чи працювали в цих будинках. Читач подумки зможе перенестись як у колоритний середньовічний Кам’янець, так і в насичену бурхливими подіями столицю Української Народної Республіки 1919 р.У книзі широко використані архівні матеріали, а також публікації дослідників кам’янецьких старожитностей XIX-XXI ст. – таких, як О.Прусевич, Э.Сіцінський, Ю.Ролле, М.Петров, С.Шкурко, А.Терлецький, Г.Ківільша, Г.Осетрова, О.Пламеницька, та ін. Видання містить багато сучасних і давніх фотографій, акварелі, гравюри. У кінці книги подаються резюме російською, польською й англійською мовами. Для істориків, краєзнавців, туристів, усіх, хто цікавиться історією Подільського |
На самому початку, Будзей бажав створити таку рубрику як «Цей день в історії на Кам’янеччині». Почав збір дат, які були пов’язані із відповідним днем в історії міста. Після створення цієї рубрики щось підштовхнуло Олега Васильовича до вивчення особистостей Кам’янця, однак це все тоді ще епізодичним інтересом. Професійна робота в Олега Будзея розпочалася у 2001 році. В його житті героя відбулася така подія, – дзвінок з архіву директора Сергія Борисевича (в той час архів знаходився в Кам’янці-Подільському), який запропонував зібрати ювілейні дати на 2001 рік (це потрібно було для Кам’янець-Подільського міськвиконкому). На той час в Олега Будзея все ж була достатня інформаційна база і він підготував йому таку довідку.
Згодом Олег Будзей зустрічає свого давнього знайомого і той запропонував йому видавати невеликі брошурки з історії Кам’янця і так на 2001 рік вони видали чотири таких брошурки: «Кам’янець у червні»; «Кам’янець у липні»; «Кам’янець у серпні»; «Кам’янець у вересні». Видавалися ці невеликі збірки в яких викладено події, що відбулися кілька років назад в Кам’янці-Подільському та на Кам’янеччині. Отже, це було такою першою професійною роботою Олега Будзея.
Свого часу Олег Васильович був засновником приватної газети «Подолянин» і 2 роки працював у ній заступником редактора, а потім виграв конкурс і перейшов на посаду редактора газети «Кам’янець-Подільський вісник» (спочатку з 1990-1992, а потім з 1994-1999рр.). Працював також у газеті «Фортеця» з 2000-2001рр. літературним редактором, а восени 2001 року головний редактор цієї газети запропонував Олегу Будзею повернутися у «Подолянин» на посаду редактора відділу “Історії Кам’янеччини”. Вже з наступного випуску газети Олег Васильович почав подавати професійно історичний матеріал в газеті «Подолянин».
У 2002 році із Львову на рідну Кам’янеччину приїжджає головний художник у видавництві “Світ” – Сергій Іванов,. У них на видавництві була така серія про “міста”, тому після видання таких книг як: «Вулицями Старовинного Львову», «Вулицями Старовинного Ужгорода» таким чином, Сергій Іванов як кам’янчанин захотів видати таку ж книгу і про Кам’янець-Подільський та розпочав пошуки, хто б це краще міг зробити. В цей час Олег Будзей в «Подолянині» вів таку рубрику, в якій розповідав про тих людей чиїм ім’ям було названо вулиці Кам’янця. Тому Іванову запропонували для авторства книги про Кам’янець Олега Васильовича Будзея. Він погодився і працював над цією книгою 2 роки і в травні 2005 р. у львівському видавництві “Світ” вийшла книга Олега Будзея «Вулицями Кам’янця-Подільського». Ця книга є цікава тим, що вона написана не істориком, а журналістом, тому погляд там звісно інший. Також він видав збірку своїх поезій «З архіву душі» у 2000 р. серед його поезій є і паліндром. Сам Олег Васильович не вважає себе істориком, він говорить що: “Я є журналіст, який просто пише на історичні теми”.
Загалом свої статті в газеті «Подолянин» Олег Будзей почав друкувати з жовтня 2001 року. Тому, можна підрахувати, якщо в рік виходить 52 номери і майже в кожному номері є публікації Олега Васильовича, тому від 2001-2011рр. це виходить більше як 550 його публікацій [8,с.660].
Олег Будзей звісно виходить за рамки своєї газети. На сайтах ХайВей (w.w.w. h.ua) і Вікіпедія (uk.wikipedia.org) розміщує свої статті на історичну тематику. У Вікіпедії, він має кілька вибраних статей, це:
- Гіпотези заснування Кам’янця-Подільського;
- Замковий міст ;
- Історія Сатанова;
- Остапенко С.С. (голова уряду УНР) .
На сьогоднішній день Будзей працює у сфері вивчення життя та діяльності особистостей. До прикладу, з останніх його робіт виділяється публікація про Анну Хілкову – засновницю спиртзаводу. Про неї ніколи не було цілісної публікації, тому працюючи із дворянськими книгами та спогадами він потратив понад 2 тижні для написання її біографії. Писав Олег Будзей і про дружину Колчака – Софію, яка була родом з Кам’янця. Збирає матеріал про фотографів, граверів, художників, що зображали Кам’янець-Подільський, у своїх роботах написав біографії про художника Мар’яна Тшебінського, гравера Зубчанінова О.І., фотографа Грейма М.Й. і таким чином, він зобразив історію Кам’янця у другій половині ХІХ ст. Цікавою є його робота про Костянтина Ахапкіна. Саме Ахапкін виготовив іконостас у храмі Олександра Невського в Кам’янці-Подільському. Олег Васильович ще свого часу досліджував історію розвитку кіно в Кам’янці-Подільському, тобто від перших кінотеатрів до сучасних та багато інших історичних тем, які важко перерахувати.
Кожного дня Олег Будзей над чимось працює в газеті та радує читачів своїми новими статтями, адже його публікації є в кожному випуску газети «Подолянин». Він ось уже понад два десятиліття робить великий внесок у розвиток краєзнавчих досліджень історії Кам’янця-Подільського.
Використані джерела: