Камянець-Подільський » Довідка » Герб та прапор Кам'янця-Подільського

Герб та прапор Кам'янця-Подільського

  • 14 684
  • 2
  • (Оцінок: 1)
Герб та прапор Кам'янця-Подільського
Герб та прапор Кам'янця-Подільського

Українська версія
Російська версія
EN.
PL.


Сяюче сонце з шістнадцятьма променями (герб Кам`янця-Подільського) — нагадує нам про далекі часи, коли народи світу, в тому числі і наші предки, вшановували небо та небесні світила символічними зображеннями на скелях, стінах печер, на різних предметах. Сонце, як і інші світила, було символом родючості.

Сучасний герб міста зображує в лазуровому полі золоте усміхнене сонце з шістнадцятьма променями.

--

- Про 20 променів на сонці

- Про геральдику Поділля

Вигляд сучасного прапора та герба Кам`янця-Подільського:

Прапор Кам`янця-ПодільськогоСучасний герб Кам`янця-Подільського

 

ПРАПОР міста В синьому прямокутному полотнищі зі співвідношенням сторін 2:3 - жовте усміхнене сонце.

Сучасний герб Кам`янця-Подільського:
Сучасний герб Кам`янця-Подільського 
Історія розвитку символіки міста

герб Кам`янця 1967р

герб Кам`янця 1967р Герб затверджений 5 вересня 1967р. Являє собою лазуровий щит, в якому зображені золоті сонце, розкрита книга, контури Старої Фортеці та шестерня. В главі - зображення прапора УРСР.

герб Кам`янця 1859р

герб Кам`янця 1859р

3 лютого 1859р. Б.Кене розроблений проект нового герба міста: в лазуровому полі золоте усміхнене сонце, над яким - золотий хрест. Щит увінчаний золотою міською короною з трьома вежками та обрамований двома золотими колосками, оповитими Олександрівською стрічкою. Затвердження не отримав.

 

герб Кам`янця 1796р

герб Кам`янця 1796р

Герб російського періоду затверджений 22 січня 1796р. В лазуровому полі - золоте сяюче сонце з шістнадцятьма променями, над ним - хрест. Такий герб використовувався ще давньоруськими князями. Для означення приєднання краю до імперії розміщений на державному російському гербі.

ГЕРБ Подільської губернії

Герб Подільської губернії

Герб Подільської губернії

Взагалі, виникнення герба як постійної емблеми відноситься до XI—XII століть. Деякі міста Русі мали герби і вже в X столітті. їх зображали на прапорах, печатках. і грошових знаках. Можливо, що саме в той період сяюче сонце стало символом нашого краю. Згодом зображення світила стає гербом Подільського воєводства. Цей герб зустрічаємо на деяких архітектурних пам`ятках Кам`янця-Подільського. Сяюче сонце, вирізьблене в кам`яній плиті, посміхається нам з фронтону ратуші, що знаходиться на Центральній площі Старого міста.

Піднімаючись по Старопоштовому спуску до Вітряної брами, перехожий неодмінно зверне увагу на два кам`яних стовпи. В один з них вмуровано білокам`яну плиту із зображенням сяючого сонця. її зняли з так званих других Польських воріт, що тут стояли до 1832 року і які знесли, щоб розширити вулицю. На їх місці поставили згадані кам`яні стовпи.

Зображення герба Камянця на карті Томашевича

Зображення герба знаходимо також у деяких документах та старовинних книгах. Так. у лівому верхньому кутку плану Кам`янця, що був складений Кіпріаном Томашевичем в 1672 році, також зображений герб: сонце з 16 променями і написом навколо «оплот Подільського воєводства». Герб Подільського воєводства знаходимо і в гербовнику, виданому в 1728 році. (дивись малюнок зліва)

В 1793 році Поділля увійшло до складу Російської імперії. З 1785 року герб у Російській державі стає обов`язковим для кожного міста. Для тих, що не мали їх раніше, герби складалися спеціальною Геральдичною комісією, затвердженою ще Петром І. У герб вносилися предмети, що характеризували географічні умови, економіку та побут населеного пункту. Геральдична комісія приймала також до уваги і традиційні символи міст.

Губернський герб Кам`янця-Подільського

Губернський герб Кам`янця-Подільського

Для губернського Кам`янця затвердили герб, який раніше слугував гербом Подільського воєводства. На блакитному полі щита золотом зображені сонце з шістнадцятьма променями і чотириконечний хрест. Для означення возз`єднання Поділля з Росією цей герб зображувався на грудях двоголового орла, що був державним гербом Російської імперії.

Після перемоги Жовтня старі герби скасували. Молода Радянська держава не могла використовувати старі емблеми. Треба було створити такі, що відображали б новий суспільний і економічний лад.

Сучасний герб Кам`янця-Подільського

Сучасний герб Кам`янця-Подільського

У серпні 1967 року виконком міської Ради народних депутатів затвердив для Кам`янця-Подільського новий герб, ескіз якого створив художник Дмитро Брик. В основу його покладено старовинну емблему - сяюче сонце з шістнадцятьма променями. У верхній частині гербового щита зображено смужку червоного кольору з емблемами серпа і молота - символів праці та союзу робітників і селян. На блакитному тлі щита розміщено силует Старої фортеці, а під ним - розгорнута книга і шестерня. Всі елементи сповнені глибокого символічного змісту. Зображення Старої Фортеці свідчить про те, що Кам`янець-Подільський багатий на архітектурні пам`ятки, нагадує про бурхливе історичне минуле. Розгорнута книга є символом розквіту освіти і культури міста, а шестерня символізує високий рівень розвитку промисловості. Новий зміст можна вкласти в зображення сонця в гербі.

 

 Погляд на проблему виникнення герба Кам’янця.

Герб троьх общин Кам`янцяЯк правило, за герб Кам`янця вважають сонце. Але асоціювати герб із зображенням золотого сонця (чи то на білому, чи то на блакитному тлі) з містом Кам`янцем, хоч і не зовсім неправильно, проте і не зовсім правильно. Так, Кам`янець як столиця Поділля мав безпосереднє відношення до сонячного герба, оскільки останній репрезентував землю Подільську. Проте місто мало і свій особистий герб, який вирізняв його з низки інших. Пам`ятаю, коли «Кам`янець-Подільський вісник», став друкувати на першій сторінці герб — сонце на щиті, який мав напівкруглий виріз, то це викликало дебати: чи правильним є таке зображення, оскільки усічений щит вважали за ознаку боягузтва. Потрібно сказати, що напівкруглий виріз у правому горішньому куті щита слугував на те, щоб під час атаки притримувати древко списа. Але це так, до слова.

Що ж до самого герба Кам`янця, то це питання розглядалося на IX сесії міської Ради у січні 1992 року. Затверджений герб мав такий вигляд: на блакитному тлі золоте сонце з 16 променями, а над ним — золотий хрест. У звіті із сесії зазначено: «Позаторік депутати - після тривалої дискусії і поіменного голосування відновили історичний герб Кам`янця-Подільського 1796 року. Очевидно, лякало сполучення кольорів: жовтого і блакитного».

Проте, коли звернутися до терену історії, то можемо заявити, що в глибшій, ніж 1796 рік, ретроспективі Кам`янець мав зовсім інший герб, який більше відповідав його ролі. Звернемося до авторитетного польського видання «Горой рицарства польського», зібраного та виданого 1584 року Бартошем Папроцьким. Як стає відомо звідси: «Воеводство подільське ужизало за герб золоте сонце на білому тлі... Місто головне Кам`янець... вживає за герб святого Юрія (Георгія Побідоносця — І.Д.) на коні, що б’є змія». Отже, гербом нашого міста був відомий іконописний біблійний сюжет. Був він наданий Кам`янцю, як повідомляє вищевказане джерело, княжатами руськими.

 Георгій Переможець

Чому було обрано саме такий сюжет, сказати важко, проте він якнайкраще визначав роль Кам`янця протягом довгих століть. Згідно із «Житіями святих», Георгій перемагає змія - словом і хрестом. Проте «в Греции и у славянских народов сложилась иная трактовка этой легенды, согласно Которой он побеждает дракона прежде всего силой оружия (вот откуда изображаемый на иконах поединок). Отсюда же идет и традиция считать св.Георгия покровителем воинов». Тож, як Георгій Побідоносець є у християнстві символом безкомпромісної боротьби з сатанинською силою у вигляді змія, так і Кам`янець довгий час виконував ту ж роль. Недаремно у XV-XVIII ст. його називали «антемурале християнум» (тобто, оплотом хри-стиянства), оскільки місто активно протидіяло розвою мусульманської (басурманської, читай — сатанинської експансії.

Такий герб Кам`янець уживав аж до кінця XVIII століття. Проте після входження Кам`янця до складу Росії (1793 рік) герб переглянули.. І не випадково. Відомо, що зображення Георгія Побідоносця було центральним у російському гербі, де на грудях двоголового орла змальовували щит з відомим сюжетом. Георгій Побідоносець був покровителем Москви та князівства Московського, а, отже, більше нікому не був повинен покровительствувати. Чому так вийшло, що і у Москви, і у Кам`янця були ідентичні герби, — сказати важко. Скоріше за все, тут зіграв свою роль Його Величність Випадок.

Проте ось досить цікаве зауваження сучасного дослідника Фелікса Шабульдо в його монографії «Юго-Западная Русь в составе Великого княжества Литовского» (Київ, 1987 рік). Згадуючи про спустошливий набіг литовців на ханський улус, який можна асоціювати з Поділлям, автор відзначає реакцію на цю подію московських послів у Золотій Орді: «Особое выделение послами в Орде того обстоятельства, что опустошенная, литовскими князьями территория являлась не только ханским улусом, но и отчиной великих князей московских, говорят о том, что подольские события 1346-1347 гг. восприняли в Москве именно таких образом».


------

Ігор ДАНІЛОВ, завідувач відділу історії фортеці в Кам`янець-Подільському історичному музеї-заповіднику. (1994р.)

 

Сторінки: 1 2 3 4

------

Останні коментарі:

inga
inga
same krashche misto v sviti!!!!!!!!!!!!!!! ja lyublyu KAM-POD.
Цитувати Скарга
Олег Погорілець
Олег Погорілець
Історія виникнення гербів Поділля та м. Камянця-Подільського, так само як і час заснування міста, потребують грунтовних наукових досліджень, підсумком яких може стати конференція. Тоді не будемо гадати, звідки взявся Юрій змієборець на гербі Камянця та Москви.
Цитувати Скарга

Прокоментуй Цей Пост:

Схожі Новини