Камянець-Подільський » Люди » Митці » Іон Срульович Винокур

Іон Срульович Винокур

  • 5 701
  • 1
  • (Оцінок: 0)
Іон Срульович Винокур
Іон Срульович Винокур

4 липня мало би виповнитися 80 років відомому археологу та історику Іону ВИНОКУРУ. Але, на жаль, чотири роки тому його не стало

Коли помер відомий науковець, ця сумна подія не пройшла непоміченою.

Винокура всі любили. Він був не лише провідним спеціалістом в археології, але й дуже доброю людиною. У 60-х роках врятував від заслання українського історика Михайла Брайчевського вісім місяців його переховував у Бакоті на Хмельниччині, згадує історик із Кам`янця-Подільського Хмельницької області Лев Баженов.

Археолога Іона Винокура поховали минулої п`ятниці біля села Капітанівка під Києвом, на кладовищі посеред соснового бору. Вчений помер на 77-му році життя. У вересні лікарі несподівано виявили у нього рак кишечника. Саме Іон Винокур обгрунтував теорію, що племена черняхівської культури, які населяли українське Подніпров`я і Подністров`я у століттях, були праслов`янами.

Іон Срульович Винокур
 
Народився 4 липня 1930
Ружин
Помер 2006
Місце проживання Кам`янець-Подільський
Громадянство СРСР, Україна
Національність єврей
Галузь наукових інтересів археологія
Заклад Кам`янець-Подільський національний університет
Alma Mater Чернівецький університет
Вчене звання професор
Вчений ступінь доктор історичних наук
Відомі учні Микола Петров
Відомий у зв`язку з: дослідженням черняхівської культури

Для нас його смерть стала, як грім серед ясного неба. Ще в липні він приїздив до Хмельницької області на розкопки давньоруського міста Губен, - розповідає Баженов. - Ми дивувалися, що, незважаючи на роки, йому вдавалося так багато працювати. Не знаємо, як без нього бути. Зокрема, що станеться з розкопками Губена.

Іон Винокур з 1963 року жив у Кам`янці-Подільському. П`ять років тому, коли померла його дружина Надія, переїхав до Києва, щоби бути ближче до доньки. Водночас читав лекції у трьох університетах - у Житомирі, Кам`янці-Подільському і Київському слов`янському університеті. За своє життя дослідив безліч тем -від етногенезу давніх слов`ян Східної Європи на початку нашої ери до середньовічних давньоруських міст. 20 років дослі-джував урочище Бакота на Хмельниччині - столицю давньоруського Подністров`я ХІІ-ХІІІ століть».

У першому томі збірника «Кам`янець-Подільський державний університет в особах» (2003 року видання) розміщено статтю про Іона ВИНОКУРА, написану його колегою - доктором історичних наук, керівником Центру дослідження історії Поділля Левом ВАЖЕНОВИМ, витримки з якої ми наведемо нижче:

«Заслужений працівник вищої школи України, академік Академії наук вищої школи України, академік Української академії історичних наук, доктор історичних наук, професор Кам`янець-Подільського державного педуніверситету Іон Ізраїлевич (Срулевич) ВИНОКУР належить до тих щасливих людей, праця яких завжди належно оцінювалася і вшановувалася в нашому суспільстві. За 50 років подвижництва на стезі науки та освіти, опублікувавши майже 400 академічних і науково-популярних творів, у тому числі 38 монографій, навчальних посібників, Іон Ізраїлевич посів гідне місце серед учених України та зарубіжжя.

Народився Іон ВИНОКУР 4 липня 1930 р. на Житомирщині. На його долю припало лихоліття Великої Вітчизняної війни, евакуація родини та повернення 1944 року до Житомира. 1948 року Винокур вступає на історичний факультет Чернівецького університету. Відомий археолог і педагог Борис ТИМОЩУК з другого курсу навчання став брати з собою Винокура в археологічні розвідки та на розкопки по Буковині, а в 1951-1952 роках залучив його до роботи у складі Галицької археологічної експедиції АНУ. Іон Ізраїлевич увійшов у світ археологічної науки і пов’язав з нею усе подальше життя.

Після закінчення Чернівецького університету в серпні 1953 року він повертається до Житомира, де майже чотири роки працює науковим співробітником обласного краєзнавчого музею. Та справжнім покликанням молодого науковця залишалися археологічні досліди, і він окреслює головний напрям своїх досліджень - вивчення та узагальнення на дисертаційному рівні старожитностей Східної Волині першої половини І тис.н.е. Вже 1955 року дослідник опублікував перші матеріали вивчення черняхівської культури під рубрикою «Слідами древніх слов`ян». Саме приналежність черняхівців до ранніх слов`янських племен тоді була новаторською ідеєю, яка згодом оформиться в його головну концепцію дослідження.

1957 року Іон Винокур повертається до Чернівецького університету та починає публікувати сам або у співавторстві з Борисом ТИ-МОЩУКОМ звіти про роботу археологічного загону Чернівецького університету, також виступає одним з організаторів стаціонарних досліджень 1958 року трипільського поселення біля с.Магала Новоселицького району.

Археологія України

Назва: Археологія України
 Автор: Іон Винокур, Дмитро Телегін
Дата випуска: ISBN:996-692-247-9
Сторінок: 480
Мова: українська
Формат: pdf Якість: хороша
Розмір:131. mb

Упідручнику вміщено дані про безцінні археологічні скарби України, наведено загальновизнані погляди вчених на походження, генетичну спорідненість, взаємовплив археологічних культур, що були поширені на території нашої країни протягом тисячоліть — від епохи палеоліту до пізнього середньовіччя. Окремий розділ присвячено пам’яткам часів запорізького козацтва. Для студентів історичних факультетів університетів і педагогічних інститутів, що вивчають дисципліну "Археологія".

Проте головну увагу й зусилля Іон Ізраїлевич зосереджує на завершенні обраної на Житомирщині теми свого дослідження. Підсумком багаторічної праці стало видання монографії «Старожитності Східної Волині першої половини І тисячоліття н.е.» та захист 1962 року в Ленінграді одно-іменної дисертації, отримання наукового ступеня кандидата історичних наук. 1963 року Іон Ізраїлевич почав викладати на історичному факультеті Кам`янець-Подільського педагогічного інституту. За наставництва відомого вченого України професора Леоніда КОВАЛЕНКА 1969 року Іон ВИНОКУР очолив кафедру історії СРСР і УРСР, яка з 1991 року ним була реорганізована в кафедру історії Східної Європи та археології. 1978 року в інституті археології АН України Іон Винокур захистив докторську дисертацію на тему: «Історія та культура черняхівських племен лісостепового Дністро-Дніпровського межиріччя», а двома роками пізніше став професором.

Для стаціонарного вивчення давніх поселень, могильників, курганів, жертовників, капищ тощо 1964 року він утворив археологічну експедицію історичного факультету в системі Інституту археології АНУ, яка працює без жодної перерви 36 літніх польових сезонів, здійснила чимало важливих наукових відкриттів, нагромадила для потреб науки понад ЗО тисяч речових зразків давніх культур і стала справжньою школою всіх тих, кого вабить світ археології.

Провідне місце в наукових дослідженнях ученого посідає проблема літописних давньоруських міст Поділля та Південно-Східної Волині (Бакота, Ізяслав, Полонне, Губин тощо). Починаючи з 1963 року, Іон Ізраїлевич присвятив 17 літніх польових сезонів комплексному вивченню адміністративного центру Пониззя ХІІ-ХІІІ ст. - літописній Бакоті та завершив свою працю виданням згаданої капітальної книги «Бакота» (співавтор П.А.Горішній). Уже в середині 60-х -на початку 70-х років спільно з відомим київським архітекторбм-реставратором Євгенією ПЛАМЕ-НИЦЬКОЮ та тутешніми краєзнавцями Винокур під час археологічних досліджень кам`янецько-го замку та території Старого міста виявив культурні нашарування ХІІ-ХІІІ ст., що дало змогу вченому опублікувати полемічну статтю «Як починався Кам`янець» (1976), а згодом разом зі своїм учнем кандидатом історичних наук Миколою ПЕТРОВИМ розв`язати в 90-х роках тривалу дискусію серед науковців навколо датування та першопочатків становлення Кам`янця-Подільського та опублікували ґрунтовні праці з історичної топографії цього міста з найдавніших часів до початку XX ст. (1973).

Навчальний посібник «Давня і середньовічна історія України» (1996), створений спільне*з його учнем кандидатом історичних наук, доцентом Сергієм ТРУБЧАНІНО-ВИМ визнано кращим серед поданих на конкурс, організований Міністерством освіти України та Міжнародним фондом «Відродження». Як істинний учений, Іон ВИНОКУР створив із числа вихованців і послідовників власну наукову археологічну школу.

За 37 років плідної науково-педагогічної діяльності в Кам`янець-Подільському педуніверситеті Іон Ізраїлевич вивчив і випустив у світ понад 5,5 тисячі учителів історії, кожен з яких взяв від нього частку знань і вмінь, доброго і розумного, просто сердечного тепла. Тому нема жодного випускника, який би гарним словом не згадував би свого наставника. В їхніх уявленнях «факультет», «наука», «Винокур» давно з`єдналися в одне поняття, в один смисл».


------

Останні коментарі:

Михайло
Михайло
Єврей, який зробив для України більше корисного, ніж багато хто з "свідомих" українців.
Цитувати Скарга

Прокоментуй Цей Пост:

Схожі Новини