Свято ковалів - 2009

  • 2 847
  • (Оцінок: 0)

«Свято ковалів - 2009»

Так у Кам`янці-Подільському з 10 по 12 травня проходив виїзний фестиваль-пленер Івано-Франківського міжнародного фестивалю «Свято ковалів - 2009». Організаторами виступили Національного історико-архітектурний заповідник „Кам`янець" та Кам`янець-Подільський осередок Спілки ковальського мистецтва України, а міська влада вирішила приєднатись лише коли почула про кількість іноземних гостей, які представляли 23 країн світу.

Як завжди агенція «Ратуша» умудрилась зіпсувати свято. За її вказівками дійство було перенесено з Вірменської площі у Стару фортецю де поставити на вхід 16 грн. за білет. Тому щоб відвідати з сім’єю потрібно було викласти 60-100 грн. А на туристів вони взагалі забили …, адже де їм відомо, що групи мають наперед складений бюджет (туристи плювали і посилали всіх куди попало), тому замість над-доходу від білетів, фортеця отримала менше ніж в звичайний день!

Бюрократи не надали жодної матеріальної допомоги в організації фестивалю, окрім того, що  надали рекламні флаєри та плакати за 3 дні до фестивалю, хоча їм надали готові зразки для друку за 3 тижні! А газети чомусь таку діяльність міської ради назвали – ПІДТРИМКОЮ! (Це ж потрібно так підлизуватись)

Дякуємо вам пане Демчуку!

До виборів залишилось ще трішки…!

Та якби там не було, Кам`янець-Подільський, протягом двох днів перетворився на ковальську столицю світу.. .

Загальний вигляд свята ковалів

Серед гостей, що приїхали на фестиваль, слід назвати імена Кейт Дінен, члена ради Американської асоціації ковалів, Річарда Квіннелла, засновника Британської Асоціації ковалів, метра британського ковальства, Теренса Кларка, редактора професійних спеціалізованих журналів для ковалів Британії "British Blacksmith" та "Artist Blacksmith", Нігеля Барнета, діючого голову Британської Асоціації ковалів, Леонарда Дайковскі, засновника товариства ковалів Польщі, організатора чисельних ковальських фестивалів, Валерія Галкіна, академіка, члена Гільдії ковалів та художників по металу Санкт-Петербурга й Північно-Західного регіону, видатного майстра, Заслуженого художника Росії, викладача Санкт-Петербурзької державної художньо-промислової академії ім. Штігліца та багатьох інших. Як бачите, компанія збібралася ще та!

10 травня в Казематній башті відкрилась виставка гобеленів Ярослави Ткачук «Мамаєві сни». В ці вихідні кам`янчани та гості міста отрамали можливість на власні очі побачити непересічні роботи коломийської майстрині, які поєднали теплоту натуральної тканини та кованого металу.

Концерт для ковалівЕкспозиція і сьогодні триває в Казематній башті, що знаходиться поруч з Вірменським ринком, за будівлею районної ради. Тож до 24 травня ви маєте нагоду і собі подивитись на роботи Ярослави та скласти про них власне враження. Ми ж, наразі, ділимось своїм.

На відкритті виставки всіх захожих біля дверей зустрічав колоритний козак, пропонуючи перехилити чарочку та закусити добреньким огірочком. Потрапивши до башти, ми одразу опинились в полоні дивовижної атмосфери. Тут кожна дрібниця промовляє до вашої уяви, до внутрішнього світу, в якому, навіть попри усвідомлення, криється міцний зв`язок з історією свого народу, своєю землею.

Експозиційним центром Ярослава обрала дерево, як невід`ємний образ козака Мамая. Здається, саме воно увібрало в себе всі сни та думи характерника, легендарної постаті української культури та історії. Незвичайні гілки дещо казкового дерева, відтворенні на стовбурі, обличчя минувшини та приглушене освітлення створюють цілісне хитросплеттіння промовистих образів, принадну містифікацію.

НаковальнняНа відкритті зібралась вся творча інтелегенція міста, гості та учасники фестивалю «Свято ковалів - 2009». Присутні не приховували свого захоплення, тож майстриня даремно хвилювалась. Експозиція Ярослави Ткачук шовковою ниткою пронизує тканину травневих свят у Кам`янці, органічно вплітаючись у колоритність та самобутність цьогорічного дійства.

У перший день (10 травня) для гостей, яких нараховувалося більше 200, було організовано вже традиційну для нас, але вражаючу для інших театралізовану екскурсію. Гостей полонила атмосфера заходу та й міста зокрема. До Кам`янця-Подільського прибули ковалі з 22 країн світу, серед яких Бельгія, Швеція, Норвегія, Франція, США, Австрія, Словакія, Велика Британія, Польща, Узбекистан, Росія, Фінляндія та інші. Такого великого зарубіжного представництва не знав ще жоден наш фестиваль. Більшість з іноземних гостей чесно зізнаються, що вперше відкрили для себе Кам`янець-Подільський як справжню світову перлину. За словами голови Спілки ковалів України Сергія Полуботька, практично всі гості пообіцяли повернутися сюди ще раз.

Ковальський горн11 травня митці (це не перебільшення, бо за словами самих учасників, вони позиціонують себе, як дизайнери, що працюють з металом, освоюють різноманітні техніки, бодрадиційне ковальство вже не досить актуальне) зібралися безпосередньо на пленер. Його метою було викувати солярний знак. Кожна делегація мала виготовити невеличку композицію чи знак, разом вони кріпилися до одного колеса, що символізувалося собою сонце, життя, світ. Композиція залишилася на пам`ять у Старій фортеці. До речі, ідея виготовлення такого знаку належить саме кам`янецькому ковалю.

Існує думка, що ковальство є чоловічою справою, але як показав пленер, це не зовсім відповідає дійсності. Більшість гостей з подивом спостерігали, як ніжні дівчата також вправно орудують молотками. Репортера «Ділового міста» вдалося поспілкуватися з тендітною львів`янкою Анастасією, яка також працювала у Кам`янці:

- Чесно кажучи, для мене це не є основним заняттям, я студентка і збираюся стати економістом, але мій батько коваль, і мені дуже подобається ця справа, для мене це хобі.

- А чи неважко дівчині займатися такою справою?

- Зовсім ні, це цікаво і мені це подобається?

- А як ваші друзі реагують на таке захоплення?

- Цілком нормально, багатьом подобається те, що я роблю.

Незважаючи на те, що жінки і тут намагаються брати ініціативу в свої руки, чоловіки так просто не здаються.

Василь БенераУ рамках фестивалю відбувся і Відкритий Кубок Поділля з армспорту, організований Вінницьким козацьким полком імені Івана Богуна. Тут чоловіки мали змогу вкотре випробувати свою міць. Переможцем змагань став вінничанин Василь Бенера (На фото), який отримав у подарунок величезну підкову.

Додаткової святкової атмосфери та автентичності фестивалю додали і виступи фольклорних колективів, особливо відомого хору з села Біла, який порадував усіх присутніх подільськими народними піснями.

На згадку про «Свято ковалів» місто отримало у подарунок доказ ковальського єднання та дружби - «Солярний знак» - композицію, створену руками сотні майстрів. Знак розмістили у Казематній вежі.Солярний знак

Після свята, з`явились чутки, що Кам`янець цілком міг би стати місцем щорічного офіційного проведення фестивалю, як такого.


------

Прокоментуй Цей Пост:

Схожі Новини