1995 РІК, 20-21 ТРАВНЯ
Перший в історії Кам`янця-Подільського День міста. Його відкриття пройшло у сквері «Водойма». Основні заходи запланували на неділю. На гостей свята чекали виставка робіт студентів художньо-промислової школи, ярмарок, виставка робіт подільських майстрів і спортивне видовище на стадіоні ім.Тонкочеєва. Вінцем святкування стали концерт, проведений у Старій фортеці, «Кам`янцю рідний, колиско моя!» та феєрверк. Тож перший млинець виявився зовсім не жужмом, навпаки, став початком щороку традиційного святкового дійства.
1995 РІК, 20-21 ТРАВНЯ
Перший в історії Кам`янця-Подільського День міста. Його відкриття пройшло у сквері «Водойма». Основні заходи запланували на неділю. На гостей свята чекали виставка робіт студентів художньо-промислової школи, ярмарок, виставка робіт подільських майстрів і спортивне видовище на стадіоні ім.Тонкочеєва. Вінцем святкування стали концерт, проведений у Старій фортеці, «Кам`янцю рідний, колиско моя!» та феєрверк. Тож перший млинець виявився зовсім не жужмом, навпаки, став початком щороку традиційного святкового дійства.
1996 РІК, 2 ЧЕРВНЯ
Єдиний раз, коли святкування відбулося не в травні. Минулорічна програма поповнилася двома виставками: дитячого малюнка видавництва "Веселка», що проходила у Виставковому залі на Соборній, та вишиванок учениці ЗОШ №15 Ольги НЕГОДИ (Картинна галерея). Ранковий та обідній ярмарки супроводжувалися концертом колективів художньої самодіяльності Кам`я-нець-Подільського району та навчальних закладів міста. Також у рамках свята відбулося відкриття дитячих дворових майданчиків у мікрорайонах міста. Традиційне концертне завершення та молодіжна дискотека перемістилися зі Старого міста у сквер «Водойма».
1997 РІК, 24-25 ТРАВНЯ
Суботнє урочисте відкриття свята та концерт-презентація самодіяльних колективів лише розігріли публіку. Наступного ж дня кам`янчани та гості міста поринули в уже традиційні ярмарки, виставки та концертні програми. Родзинкою Дня міста став літак. Про ту подію наша газета написала: «Вперше в дощовому небі майже цілий день над містом кружляв літак. Виявляється, що в програмі свята планувалися і екскурсійні польоти. Машину надало Хмельницьке ДП «Універсал-Авіа». За 10 грн. АН-2 протягом 20 хв. возив над містом бажаючих...». Хоч польоти літаком і не перетворилися на традицію, але вони стали основою для більш масштабних і видовищних повітряних маршрутів - через два роки у рамках Дня міста пройде II етап чемпіонату з повітроплавання «Повітряне братерство-99».
1998 РІК, 24 ТРАВНЯ
Всі, окрім завершального концерту, події відбулися у Старому місті. До звичних виставок додалася виставка творів до 100-річчя О.ГРЕНА у Картинній галереї. А у стінах Кафедрального костелу Св.Петра і Павла лунав спів народної дитячої хорової капели «Журавлик». Вперше День міста був не лише розважального, а й пізнавального характеру. Протягом двох годин мешканці та гості міста спостерігали за театралізованим дійством під благородною назвою «Лицарський турнір» за участю Військово-історичного товариства шанувальників історії фортифікації. Згодом презентоване лицарство досягне таких значних масштабів, що дасть початок цілком самостійному фестивалю «Терра Героїка».
1999 РІК, 16 ТРАВНЯ
Цьогорічний День міста без перебільшення можна назвати музичним, адже виступи одних колективів змінювали інші. Незважаючи на дощ, лунали духовні співи дитячої хорової капели «Журавлик», концерти «Твердиня над Смотричем», «На мурах фортеці», «Козацька юшка» та «Троїсті музики». Завершенням свята став концерт переможців всеукраїнських конкурсів за участю Броніслави СОЛТИСІК та Іво БОБУЛА (до речі, співак того дня виступав замість своєї дружини Лілії САНДУЛЕСИ, яка, на жаль, захворіла). Вперше в нашому місті не лише з`явився, а й закріпився на наступні роки чемпіонат з повітроплавання. Стартовими майданчиками для куль стали мотобольне поле, стадіон ім.Тонкочеєва та стадіон К-ПДПУ. На міцність і надійність одну з куль випробовував міський голова Олександр МАЗУРЧАК. Політ тривав приблизно годину. Куля з мером пролетіла над каньйоном, опустившись до рівня 10 м над водою, і сіла на горохове поле поблизу Панівців.
2000 РІК, 19-21 ТРАВНЯ
Вперше святкування не вмістилося в максимальні два дні. Воно й не дивно, адже початок нової епохи варто було відзначити як годиться. Отож, ідея потрійного свята не примусила себе довго чекати. Міжнародне Шевченківське літературно-мистецьке свято «В сім`ї вольній, новій....., чемпіонат України з повітроплавання та День міста зібрали численну кількість гостей. Кам`янець гостинно зустрічав віце-прем`єра України Миколу ЖУЛИНСЬКОГО, голову Національної спілки письменників України Юрія МУШКЕТИКА, народного артиста України Анатолія ПАЛАМАРЕНКА, директора Київського краєзнавчого музею Людмилу ШЕВЧЕНКО, голову ОДА Віктора ЛУНДИШЕВА, голову обл-ради Миколу ПРИСТУПУ, представників української діаспори з Канади, Австралії, Словаччини, Болгарії. О 10.00 19 травня на майдані біля МБК відбулося урочисте відкриття свята та погруддя Тараса ШЕВЧЕНКА, над яким працював 26-річний київський скульптор Богдан МАЗУР. У Шевченківських читаннях «Пророка дух гуртує українців» взяли участь 120 письменників. Також безсмертному Кобзареві були присвячені виставка «Шевченко і Поділля», театралізоване дійство у стінах фортеці «І квіт на камені Шевченка пам`ятає...» та свято вокально-хорового мистецтва на валах Старої фортеці. Наступного дня відбулося повітряне шоу, присвячене відкриттю Шевченківських днів. У чемпіонаті з повітроплавання, який тривав більше тижня, брали участь не лише українські команди, а й команди з інших країн, зокрема США. Того ж року вперше на повітряній .кулі літала й наша журналістка Наталія СЕМЕНОВА, отримавши титул «її ясновельможність баронеса Фортеця Велична». гостей. Кам`янець гостинно зустрічав віце-прем`єра України Миколу ЖУЛИНСЬКОГО, голову Національної спілки письменників України Юрія МУШКЕТИКА, народного артиста України Анатолія ПАЛАМАРЕНКА, директора Київського краєзнавчого музею Людмилу ШЕВЧЕНКО, голову ОДА Віктора ЛУНДИШЕВА, голову обл-ради Миколу ПРИСТУПУ, представників української діаспори з Канади, Австралії, Словаччини, Болгарії.
О 10.00 19 травня на майдані біля МБК відбулося урочисте відкриття свята та погруддя Тараса ШЕВЧЕНКА, над яким працював 26-річний київський скульптор Богдан МАЗУР. У Шевченківських читаннях «Пророка дух гуртує українців» взяли участь 120 письменників. Також безсмертному Кобзареві були присвячені виставка «Шевченко і Поділля», театралізоване дійство у стінах фортеці «І квіт на камені Шевченка пам`ятає...» та свято вокально-хорового мистецтва на валах Старої фортеці. Наступного дня відбулося повітряне шоу, присвячене відкриттю Шевченківських днів. У чемпіонаті з повітроплавання, який тривав більше тижня, брали участь не лише українські команди, а й команди з інших країн, зокрема США. Того ж року вперше на повітряній .кулі літала й наша журналістка Наталія СЕМЕНОВА, отримавши титул «її ясновельможність баронеса Фортеця Велична».
2001 РІК, 15-20 ТРАВНЯ
Цього року трьох днів для свята виявилося замало, і його розтягнули на тиждень. До вже звичного II етапу чемпіонату України з повітроплавання «Повітряне братерство» приєднався II етап чемпіонату України з авторалі «Стара фортеця-2001». Урочисте відкриття 15 травня на стадіоні ім.Тонкочеєва супроводжували шоу авіамоделей і святковий концерт, де найяскравішою зіркою, безперечно, стала Катя БУЖИНСЬКА. А далі протягом наступних трьох днів кам`янчани спостерігали за авто- та кулеперегонами. В неділю вже традиційно після підведення підсумків, шампанського та кубків для переможців обидвох чемпіонатів відбулися святковий концерт і феєрверк.
2002 РІК, 18-19 ТРАВНЯ
Місто наповнилося відомими і маловідомими зірками. Після виступу на площі біля Ратуші комедійних "Золотих гусаків» Іллі НОЯБРЬОВА, Анатолія ДЯЧЕНКА та Валерія ЧИГЛЯЄВА відбувся гала-концерт переможців конкурсу «Талант-2002» та концерт за участю зірок української естради (Петя ЧОРНИЙ, Інеса САЙГА-ШЕВА та дует «Скриня»). Головним же нововведенням свята став конкурс краси «Перлина Поділля». Найкращою визнано Роксолану СІЛЕЦЬКУ, яка, до речі, могла б і не потрапити на конкурс через місцевих правоохоронців, які на деякий час затримали дівчину без перепустки в Старе місто. Роксолана вибігла на сцену вже тоді, коли перший вихід учасниць завершувався. Не могли повітроплавці пропустити унікального шансу, який їм випадає лише в Кам`янці, - пролетіти під мостом «Лань, що біжить» так би мовити «з польоту».
2003 РІК, 16-18 ТРАВНЯ
День міста перетворився на триденний Міжнародний фестиваль національних культур. Серед почесних гостей - міністр-радник посольства Литви, радники Ізраїлю, Росії, перший секретар посольства Вірменії, посол Туреччини, посол Франції (неофіційно), голова болгаро-українського товариства, мер м.Полоцьк (Білорусь), голова товариства «Вісбаден - Кам`янець-Подільський», представники з Молдови та Польщі. Це був один з найбільш численних за останні роки фестивалів, за яким спостерігали близько 48 тис. глядачів. Лише артистів було понад 3000 чоловік. «Карнавал дружби» - так називалася святкова хода до Старого міста. Після офіційного відкриття Міжнародного фестивалю національних культур між нашим містом та м.Полоцьк (Білорусь), повітом Санок (Польща) і м.Єдинці (Молдова) було підписано міжнародні угоди про співпрацю.
Кам`янчани спостерігали за роботою національних містечок майстрів, народних ремесел, які розгорнули свою діяльність на вул.Замкова. Там було все: колекції робіт майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, індивідуальні та колективні роботи, безпосереднє виготовлення продукції за національними технологіями, вернісаж художніх робіт. Також працювали національні кухні, заманюючи перехожих неповторними ароматами. Головне театралізоване дійство фестивалю з уже звичним завершальним феєрверком відбулося на стадіоні ім.Тонкочеєва. Вперше любителі розваг мали можливість милуватися захопливою лазерно-світловою феєрією повітряних куль у Старій фортеці. Міжнародний фестиваль національних культур непомітно підходив до свого логічного завершення, яке, вже традиційно, вінчалося концертною програмою. Вдруге за історію свята співала Катя БУЖИНСЬКА та на прохання сина (програмою виступ не був передбачений) наша землячка Марина ОДОЛЬСЬКА. Не обійшлося без курйозів: під час свята з вул.Соборна хтось викрав напам`ять 18 горщиків зі штучними квітами, які висіли на ліхтарях, яскраві прапорці та 2 контейнери зі сміттям.
2004 РІК, 21-23 ТРАВНЯ
21 травня біля Ратуші голова туристичної адміністрації України Валерій ЦИБУХ урочисто відкрив туристичний сезон у нашому місті. А в неділю відбулася презентація так би мовити першої туристичної ластівки - приватного туристичного маршруту Устя - Бакота на швидкісному комфортабельному теплоході для 55 пасажирів. Цьогорічна культурно-мистецька акція повністю підтвердила свій статус благодійної, адже, окрім благодійного концерту симфонічного оркестру під керівництвом Богодара КОТОРОВИЧА та виступу Олександра ПОНОМАРЬОВА, відбулося відкриття проекту «Сучасні палати» у приміщенні міської лікарні №2. Також у рамках свята пройшов відкритий обласний турнір зі спортивно-бальних танців «Зірки Поділля» та фольклорне дійство «Прийшла весна-красна». А неза-планований дощ змусив організаторів перенести Всеукраїнський конкурс краси «Панна Поділля» зі Старої фортеці в МБК, хоч сам конкурс від цього кращим не став...
2005 РІК, 14-15 ТРАВНЯ
Традиційний, цього разу без різних домішок, День міста пройшов під назвою «Кам`янець древній - серце Поділля». Безперечно, головною подією став приїзд цифічного, нового. До першого можна зарахувати Міжнародний фестиваль повітроплавання «Повітряне братерство-2006» та «Кубок Поділля», урочистості біля Ратуші, виставки народних майстрів, навчальних закладів і підприємств міста. Серед новинок - кам`ян-чан порадував чемпіонат України з барбекю та барабанне шоу «Festivale de ritmo». Специфічним виявилося свято і для журналістів «ПОДОЛЯНИНА». Ми не лише стежили за перебігом подій, а й брали в них активну участь: літали на повітряній кулі (Ольга МІРКОТАН, «баронесса Каменец-Подольская, над своим домом пролетавшая, местных жителей Вербки приветствовавшая»), смажили стейки та ребра (команда «Смажені новини»), презентували книгу (колективна збірка за участю Олега БУДЗЕЯ «Грані тисячоліть на струнах слова»). Вулички та дворики Старого міста стали місцем проведення фотовиставок і художніх вернісажів. Сквер біля Тринітарського костелу наповнився музикою сопілкарів «Фольклор» УТОСу, а сквер біля райдержадміністрації -музикою духових оркестрів - «Віртуози Кам`янця». Після дощу найстійкіші учасники свята спостерігали за нічним сяйвом теплових аеростатів над Старою фортецею і, звичайно ж, святковим феєрверком і концертом молодіжного гурту «Да Вінчі». Слід відзначити гарну організацію роботи міліції. За свято до MB УМВСУ доставлено 20 порушників правопорядку, не надійшло жодної офіційної заяви про крадіжки. Проте місто, здавалося, заполонили цигани, які жебракували і створювали не вельми приємний імідж святу. Та, незважаючи на це, більшість кам`янчан і гостей отримали задоволення від Дня міста.