Пивоварний завод

  • 6 649
  • (Оцінок: 1)
Пивоварний завод
Пивоварний завод

Адреса: вул. Руська 5-7. Пам`ятка національ­ного значення

Комплекс споруд пивоварного заводу являє собою зразок промислової архітектури періоду промислового підйому. Це типовий приклад рішення промислової споруди з мінімумом архітектурного декору.

 

Побудований в другій половині 19 ст. (орієнтовно 1872 року) баронесою Евеліною Юній на місці броварні Йозефа Верницького. Згадується в Описах Кам`янця 1734, 1758, 1789, 1798 рр., а також в описі майна Верницького, складеному в 1804 р.: "Броварня. При броварні знаходилась кімнатка, в якій жив броварник.

У 1880 р. до головного корпусу прибудований склад та підвал. У 1888 р. збудований кам`яний напівпідвальний льодовик, в 1890 р. - кам`яний будинок під склад та сушарню. В кін. XIX - на поч. XX ст. до західного фасаду складу прибудований двоповерховий кам`яний будинок. Надалі прибудовувалися споруди до головного корпусу з півдня та заходу. Ці добудови мали доповнюючий характер. Остання прибудова здійснена в 1978 р., але будівництво не закінчене.

Об`єкт розташований в північно-західній частині Старого міста, в каньйоні р. Смотрич, на правому березі. Головним фасадом орієнтований на південний схід, на вул. Руську, формуючи червону лцпю забудови. У функціонально-розпланувальній системі споруда знаходиться на околиці, за межами історич-ного середмістя, з нерегулярною розпланувальною системою і виступає акцентом серед оточуючої забудови.

Тут же поруч знаходилась нова калі `яна солодовня, при якій також існувала кімнатка для солодовника, сушильня для сушки солоду, в яку вели сходи з поручнями. Поруч з броварнею знаходилась криниця. Броварня була огороджена парканом з дашком".

Одночасно Евеліною Юній була придбана також сусідня ділянка з південного боку від броварні Верницького, на якій знаходилась лазня Вєлігорського. За літературними джерелами північний корпус побудовано, можливо, на місці більш давніх споруд в 1878 р. На кресленнях 1887 р., позначений як існуючий. В цьому ж році складені креслення на будівництво складу і льоху на південній частині ділянки. В 1888 р. побудований кам`яна напівпідвальна льодовня, а через два роки до північного корпусу прибудовують споруду для складу та сушарні. На поч. 20 ст. до західного фасаду складів прибудовують ще одну споруду, яка в деяких джерелах названа житловим будинком власниці заводу (з інших джерел відомо, що Евеліна Юній мала домоволодіння по вул. Вірменській).

Пиво виробляли з ячмінного солоду. Пивоварня видавала за рік 35000 декалітрів пива Воно було двох сортів - світле і темне, з карамельного солоду.

Пиво розливали в основному в бочки, але якусь частину і у фірмові пляшки, на яких ставили ім`я власника заводу - перед Першою світовою війною він належав вже спадкоємцям Евеліни Юній.
Крім пива, виготовляли також напій з бджолиного меду, піддаючи його бродінню.

В 1923 р. в основному корпусі знаходились наступні приміщення: варочне, паровичне, сушарня, комора, солодовня, розливне, бродильне з пивницею, льодяник і склад. Після націоналізації заводу в 1922 році його й надалі розбудовують, остання цегляна двоповерхова споруда зведена в 1987 р. В теперішній час не використовується за призначенням. Тут діяв соковий завод, тепер - завод безалкогольних напоїв.

 

» Яке пиво варили в радянському Кам`янці?

Сучасний стан заводу:

Пиво завод

Пам`ятка є одним з перших помислових підприємств, побудованих в місті.


------

Прокоментуй Цей Пост:

Схожі Новини