Площа Польський ринок, будинок № 18.
Багатьом кам`янчанам знайома ця старовинна споруда, в якій розташована друкарня - найстаріше поліграфічне підприємство Поділля. Перехожі, туристи затримують крок, помітивши на фасаді меморіальну плиту з написом: «У лютому 1924 року друкарні присвоєно ім`я засновника Комуністичної партії і Радянської держави Володимира Ілліча Леніна. На початку XVIII століття цього будинку ще не було. За описом міста 1700 року тут були розташовані три невеликі будинки, які належали капітулу Кафедрального костьолу. В середині 18 століття на цьому місці було розпочато будівництво католицької семінарії, яке було закінчено в 1782 році.
Тоді це був двоповерховий будинок в стилі бароко, з ґонтовою покрівлею. Він мав в плані форму літери П і займав увесь північно-західний ріг Польського ринку. На площу був звернений східний фасад будинку.
Будинок семінарії мав бароковий декор: пілястри, наличники вікон. Необхідним доповненням архітектури бароко була скульптура. На краю даху будинку семінарії з північного боку були встановлені різьблені кам`яні бюсти епіскопів. Скульптурний портрет в мистецтві того часу набув широкого розвитку. Бюсти епіскопів, що прикрашали будинок семінарії, відзначаються гострою індивідуалізацією. Енергійний вираз облич, різкі повороти голів створюють враження динамізму, що є характерним для бароко. Пізніше бюсти (всього їх нараховувалося 7) були зняті з даху семінарії і перенесені на контрфорси Кафедрального костьолу, де знаходяться і тепер.
Друкарня на фото кін. 20 століття. Зліва від Тріумфальної арки
Католицька семінарія проіснувала недовго — 11 років. Після возз`єднання Поділля з Росією в 1796 р. будинок семінарії був конфіскований. У ньому розмістилось губернське правління. Другий поверх будинку зайняла Подільська губернська друкарня, де згодом почала друкуватись газета «Подольские губернские ведомости». У західній частині, будинку розмістились відділ архітектора та губернська землемірна комісія. Великий будинок семінарії міг вмістити в собі багато різних установ. Згодом тут деякий час знаходились також казенна палата, повітове казначейство, губернський прокурор.
Друкарня на фото кін. 20 століття. Ще без третього поверху.
У другій половині XIX століття над північно-західною частиною будинку був надбудований третій поверх, ґонтову покрівлю змінено на залізну, перероблені вікна. У 1950 р. надбудовано третій поверх також над східною частиною будинку. Ці перебудови значно змінили первісний вигляд споруди. Не зберігся бароковий декор будинку. З північного боку до будинку прилягає пам`ятник, збудований також в стилі бароко — Тріумфальна арка (1781 р.).
Сучасна будівля Подільської друкарні.
Г. ОСЕТРОВА