Доньці в школі дали завдання написати про походження назви Кам`янець-Подільський.
Отож історія для дорослих та дітей - що означає назва Кам`янець-Подільський?
Греки називали Кам`янець - Клепідавою.
Клепідава - від латинського «clipeus» - легендарна грецька колонія — «щит», а переносно — «захист». Так згадує острів географ другого століття Птолемей.
Римляни називали Петридава - Квітка на камені.
На поч. II ст. н.е. імператор Марк Траян захопив Дакію (територію Румунії), отримавши контроль і над Подністров`ям.
Римські когорти розташувалися біля Кам`янця, а на острові розміщувалася канаба - поселення, де мешкали родини воїнів, торгівці та ремісники, що поставляли легіонерам необхідні товари.
Русичі називали наше місто просто - Кам`янець — від давньоруського ім. камєнь
Вперше згадується в Іпатіївському літописі під 1196 роком. Розташоване на р. Смотрич, ліва притока Дністра, у тому місці, де вона робить велику петлю (меандру), утворюючи майже острів з кам`яними відслоненнями.
Вірмени, що займались торгівлею називали наше місто Місто на камені:
У середньовічних вірменських пам`ятних записах збереглися свідчення про те, що 1062 року один із київських князів надіслав грамоту і запросив 20 тисяч вірмен із міста Ані на Русь для спільної війни проти половців. Вірмени оселилися в Києві, у Кам`янці-Подільському, а пізніше — по всій Руській землі. Вони займалися ремеслом і торгівлею, створили в місті окрему вірменську громаду»
Литовці, що разом з поляками переіменували Пониззя на Поділля дали місту назву Кам`янець-Подільський - камінь на Поділлі.
Першим в історії достовірним датованим письмовим документом, в якому мова йде про Кам`янець на Поділлі, досі залишається грамота князів Юрія та Олександра Коріятовичів, видана 7(15) січня 1374 року «на замку Кам`янецькому».
Гравюра другої половини 17 століття із зображенням Кам`янця та легендою про заснування міста даками
Андреас Целларій в другому латиномовному виданні «Королівства Польського…» 1659 року в Амстердамі присвятив окремий розділ виданої книги - Подільському воєводству, а один із численних краєзнавчих нарисів — Кам`янцю. Ось як він починає розповідь про це місто (переклад із латини Надії Пашкової): Каменеція, Каменецум, Кам`янець, Кам`янець-Подільський також званий, є головним містом усього Поділля, яке багато вчених вважають давньою Клепідавою і гадають, що збудоване воно було даками до того, як вони уклали угоду з бастарнами… (Дивись римську книгу Фреліхія, книга III, частина I, стор. 265)...
Література:
1. Про Клепідаву
2. Іпатівський літопис
3. Кам`янець у Вікіпедії
4. Гіпотези у Вікіпедії