Цікаві речі про наше місто XV-XVII ст. описує доктор географічних наук і професор Київського національного університету ім.Тараса Шевченка, який народився в Кам’янці-Подільському, Ігор Смирнов.
Ось уривок із його наукової статті «Історико-архітектурний заповідник «Кам’янець».
"В Стамбулі, Карсі, Криму кам’янецькі купці-вірмени закупляли килими, оксамит, шовк, зброю, вина, дорогі пахощі, прянощі – все те, що складало комфорт тодішнього побуту.Товар переправлявся транзитом через Молдову до Хотина, а далі – галерами по річках Дністер і Смотрич безпосередньо доставлявся у Кам’янець-Подільський."
Остання річка на ті часи була значно повноводнішою, ніж нині, та була судноплавною. Отже, Кам’янець тоді був значним річковим портом, мав пристань, на якій галери прив’язували до кнехтів – кам’яних стовпів у вигляді гриба (саме такий «гриб» було знайдено на березі р.Смотрич у Кам’янці в 1960-х рр.), і розвантажували.
Смотрич, галери та підземне місто
Підводи з товарами заїжджали до широкого тунелю (галереї), що простягався вздовж східного боку Старого міста. В середині ХХ ст. під час будівельних робіт у місті були знайдені рештки цієї галереї.
Зі слів старожилів, вона нагадувала станцію київського метро. Звідти коридорами товари розвозилися до льохів-сховищ, власниками яких були кам’янецькі купці.
Входи до підземного міста захищала сторожа. Пізніше ця підземна галерея була засипана землею та сміттям, нині про неї немає й згадки. Однак у місті й досі живуть легенди про численні скарби, що надійно приховані під ним».
Малюнок Augusta Sirisy-Sadebecka, 1797