Камянець-Подільський » Новини Кам'янця-Подільського » Буденне життя » ЧОМУ КАМ'ЯНЧАНКИ НАРОДЖУЮТЬ У ДУНАЇВЦЯХ?

ЧОМУ КАМ'ЯНЧАНКИ НАРОДЖУЮТЬ У ДУНАЇВЦЯХ?

  • 14 250
  • 1
  • (Оцінок: 0)

Останніми роками все більше кам`янчанок народжувати дітей їдуть до Дунаївців. Про умови, наближені до домашніх, і чуйне ставлення персоналу до породіль у тамтешньому пологовому будинку в Кам`янці навіть ходять легенди.

Медиків нашого міста та району така ситуація, звісно, хвилює. А для наших жінок, безперечно, пологи у сусідньому райцентрі - гарна альтернатива, оскільки вони мають повне право народжувати саме там, де, на їхню думку, буде краще.


ЧОГО ХОЧЕ ЖІНКА?

Чого у першу чергу хоче жінка, готуючись до пологів? Звичайно, безпеки та комфорту. Безпека -основа якісної медичної допомоги, яка залежить від кваліфікації медперсоналу і наявності необхідного обладнання та медикаментів. А щодо комфорту... Неймовірно, але, за даними досліджень В003, жінки у всьому світі під час пологів незадоволені одним - пихатістю і невихованістю медперсоналу, відсутністю поваги, співчуття та турботи. І якщо забезпечення пологових будинків обладнанням і медикаментами потребує значного фінансування, то невже так дорого коштує створити такі умови, у яких жінка почуватиметься головною героїнею того, що відбувається?

Дослідження світил медицини довели, що значний відсоток ускладнень під час пологів прямо пов`язаний із психологічним станом жінки, адже народження дитини - природний процес, і біль під час їх перебігу - штучне явище, яке є наслідком незадовільного психологічного стану. Саме він (біль) часто стає причиною ускладнень. Від чого ж залежить психологічний стан жінки під час пологів? Правильно, від ставлення до неї, умов її перебування в пологовому будинку, зовнішньої обстановки.

Ми, жінки, не так уже й часто народжуємо. У когось це трапляється декілька разів, а у когось -єдиний раз за все життя. І так хочеться, щоб із народженням твоєї дитини були пов`язані лише приємні спогади.

...Пригадую свої пологи у казенній атмосфері міського пологового на початку 2000-х: як було незатишно та самотньо, як невпевнено почувалася і як сильно хотілося додому. Добре, що на той час уже було відмінено такі варварські норми, як окреме перебування матері та дитини після пологів і побачення з чоловіком через зачинене вікно. Тоді вже пропонували партнерські пологи, дехто навіть відважувався народжувати з чоловіком, але коштувала ця послуга 150 гривень (тепер безкоштовно). А ще кожна жінка в обов`язковому порядку мала сплатити так званий благодійний внесок у розмірі 100 гривень, який зовсім не гарантував гарного ставлення медперсоналу, а от «винагорода», покладена лікареві до кишені, відразу робила персонал уважнішим і добрішим.

Сьогодні практично всі пологові будинки України втілюють у собі сучасні перинатальні технології, однією з яких якраз і є комфортне перебування жінки у цих закладах . Та не всім це вдається однаково добре. Тому, мабуть, жінки і шукають, де краще. Тому, певно, і їдуть кам`янчанки народжувати до Дунаївців.

Легенда чи піар-кампанія?

Вперше почувши розповіді про пологовий будинок у Дунаївцях, подумала, що мова йде про приватний заклад. Як класно:

відразу офіційно заплатити у за пологи і вже не турбуватися, скільки, як і кому покласти до кишені, щоб про мене гарно подбали, і не ганяти рідних аптеками зі списком медикаментів. Здивувалася, коли зрозуміла, що «раєм для породіль» є звичайне пологове відділення Дунаєвецької райлікарні. Звісно, захотілося подивитися на все власними очима.

Перше приємне враження викликає хол: сучасний ремонт, велика люстра на стелі та зручні м`які меблі. На столику у вазі -цукерки. Завідувач відділення Володимир КОБІТА зустрічає дуже гостинно. Дивується меті приїзду:

- На мій погляд, кожен район в змозі створити такі умови, щоб жінки не їхали народжувати деінде. Кам`янець-Подільськии - місто з великими фінансовими можливостями та з великим потенціалом для створення необхідних умов. Та, виявляється, одних матеріальних благ для цього замало. Для мене у пологовому будинку кожна дрібниця має значення.

А й справді, оглядаючи затишні палати відділення, не можу повірити, як чоловік може настільки розуміти психологію жінки! Стіни у палатах пофарбовані у яскраві, проте неагресивні кольори - салатовий, рожевий, бузковий. На стінах палат і коридорів - симпатичні картинки та фотографії рожевощоких карапузів, на вікнах - занавісочки з ведмедиками та хмаринками, на ліжках - яскрава постільна білизна, попід стінами - м`які крісла у формі футбольних м`ячів, високі вази з ікебаною. У більшості платних палат є холодильник, електрочайник, телевізор, ОУР-програвач. Але найбільше сподобалися дитячі ліжечка, не казенні металеві, а такі, які не кожна мама може придбати додому, гарні, з балдахінами. Над функціональними ліжками для жінок -спеціальні ручки, вхопившись за які, ослаблена пологами жінка може легко підвестися.

- Це палати з покращеними умовами, - розповідає Володимир Іванович. Вартість періоду перебування тут - 150, 200, 250, 400 гривень, залежно від палати. Є у нас і двокімнатна розкішна палата, у якій жінка може знаходитися разом із чоловіком. Вартість перебування у ній - 1000 гривень. У палатах за 400 і 1000 гривень є душові кабіни. Втім і безкоштовні палати у відділенні, хоч і мають скромніший вигляд, є затишними та охайними.

За останні два роки матеріально-технічне забезпечення цього закладу значно покращилося: з`явилося багато сучасної медичної апаратури, яка дозволяє у випадку ускладнень надавати невідкладну допомогу і матері, і дитині, завжди є повний набір необхідних медикаментів і препаратів крові. Тому не дивно, що число пологів тут щороку збільшується: 2005 р. - 529 пологів, 2006 - 681, 2007 - 829, 2008 р. - 890 пологів. Щодо неонатальної смертності, то минулого` року одна дитина народилася мертвою.

Так само зростає кількість кам`янчанок і мешканок Кам`янець-Подільського району, які народили тут: 2006 р. - 45 породіль, 2007 - 149 (з них 123 кам`янчанки і 26 мешканок району), 2008 р. - 150 (98 кам`янча-нок і 52 мешканки району).

Всім жінкам, які хочуть народжувати в пологовому відділенні Дунаєвецької райлікарні, пропонують два варіанти. Перший: сплачуєш так званий «благодійний внесок» у розмірі 400 (для жителів Дунаєвеччини) чи 500 гривень (для іногородніх) і більше ні про що не турбуєшся. У відділенні забезпечать тебе всім необхідним, що потрібно для пологів. У випадку будь-яких ускладнень, якщо знадобляться дороговартісні ліки, всі витрати - за рахунок відділення. Тобто «благодійний внесок» є своєрідним страховим полісом. Другий варіант: не сплачуєш «благодійного внеску», але тоді родичам майбутньої мами вручають список необхідних медикаментів, які у деяких випадках можуть «потягнути» на суму набагато більшу ніж 400-500 гривень. Звичайно, більшість обирає перший варіант.

Єдиною ложкою дьогтю в цій ідилії є той факт (з розповідей знайомих кам`янчанок-поро-діль), що тепер і тут, окрім офіційних внесків, потрібно «віддячувати» лікарю.

У першу чергу - безпека! ну а «півники» - потім!

Минулого року в пологовому відділенні Кам`янець-Подільської міської лікарні №1 прийняли 1221 пологи, з них 209 - шляхом кесаревого розтину. На жаль, дев`ятеро діток народили ся мертвими, двоє померли незабаром після народження.

Відтоді, як я була тут востаннє (2004 р.), відділення набуло більш привабливого вигляду: немає допологових палат, з яких із настанням потуг доводилося добиратися до пологового залу в напівсвідомому, стані. Нині є окремі пологові зали, в яких жінки перебувають і до, і під час пологів. У залах - великі гумові м`ячі, на яких дуже зручно сидіти під час перейм, мати, на яких можна полежати, і навіть шведські стінки (чесно кажучи, невідомо для чого). Один сімейний пологовий зал надзвичайно вразив: з телевізором, скупченням у кутку старих тумбочок і затертими кріслами. Важко уявити, що жінка під час перейм захоче дивитися телепередачі. Як і її чоловік. А щодо крісел, то, як нам повідомила завідувач епідеміо-логічного відділення Кам`янець-Подільської СЕС Клавдія МЕЩЕРЯКОВА, меблі, які не піддаються обробці дезінфікуючими засобами, взагалі заборонено ставити у пологових залах.

- Звичайно, занавісочки, картинки на стінах мають величезне значення, - говорить головний лікар міської лікарні №1 Дмитро ВАСИЛЬЯНОВ. - Але зауважте розміри дунаєвецького пологового відділення та нашого. Наше - дуже велике, його облаш-тувати не так легко. З іншого боку, ми робимо ставку, в першу чергу, на безпечність пологів: удосконалюємо роботу неонатальної служби, покращуємо кількість і якість обладнання, працюємо над ставленням персоналу до своїх службових обов`язків.

А щодо побутових умов... Потрібно пофарбувати стіни в «півники»? Будуть «півники»! Але на першому місці у нас належні санітарно-гігієнічні умови, решта - дрібниці, які «з`їдають» досить значні кошти. Наведу приклад: якщо покласти на ваги можливість придбати 4,5 тисячі доз «Куросурфу» (препарату, котрий необхідно вводити недоношеній дитині для профілактики розвитку гострої дихальної недостатності) та можливість розфарбувати стіни, ми, звичайно, оберемо «Куросурф».

Дійсно, санітарно-гігієнічні умови - передумова безпечних пологів. Але як пов`язати зі словами головного лікаря відсутність у більшості палат пологового відділення гарячої води? У платних палатах є душові кабіни з бойлерами. А решті жінок як здійснити елементарні гігієнічні процедури?

А те, що Дмитро Сергійович зневажливо називає «півниками» - частина сучасної перина-тальної технології, яка полягає у створенні в пологовому будинку умов, наближених до домашніх. Володимиру КОБІТІ якось вдається поєднати і безпеку, і затишок. А нам чого бракує? Адже для того, щоб замість однакових офісних занавісок купити життєрадісні - із зображенням ведмедиків і хмаринок, - а для стін у палатах замість безликих обрати трішки яскравіші фарби, взагалі не потрібно додаткових коштів.

Хоча, варто зауважити, у коридорах міського пологового відділення з`явилися яскраві куточки: з метровими фігурами іграшкових жучків-сонечок і декором на стінах. Та позитивних емоцій вони чомусь не викликають, тому що на фоні суцільних голих лікарняних стін виглядають штучно і недоречно. А от для хворих дітей у стаціонарі дитячої лікарні ці сонечка стали б справжньою втіхою!

Втім у відділення є й величезний плюс: вже 2 роки тут діє неонатологічно-реанімаційне відділення, де виходжують дітей з критично малою масою тіла. Відділення повністю забезпечене найсучаснішою апаратурою та всіма необхідними медичними препаратами.

Перебування тут обійдеться жінці у 150 гривень, які необхідно сплатити у фонд «Матері та дитини». Як запевнив нас Дмитро Сергійович, родичам жінки не доведеться нічого купувати, крім одноразових рукавичок. Це офіційно. А неофіційно? Як-то кажуть, є варіанти...

КОМФОРТУ ПЕРЕШКОДЖАЄ САНСТАНЦІЯ?

У пологовому відділенні нашої Центральної районної лікарні минулого року прийняли 465 пологів, з них 65 - через кесарів розтин. На жаль, було троє мертвонароджених.

Нещодавно тут зроблено ремонт. Навколо охайно та чисто. Крім звичайних одно- і двомісних палат, є й палати підвищеної комфортності, перебування в яких коштує 450 гривень. За словами завідувача відділення Володимира ПОЛІЩУКА, жінки у цих палатах забезпечуються всіма необхідними медикаментами. Тут же цілодобово можуть знаходитися чоловіки породіль. Звичайно, цим палатам ще далеко до рівня дунаєвецьких, але добре, що помітне бажання щось змінити на краще. З часом, сподіваємося, у відділенні запанує справжній домашній затишок.

Поки ми з Володимиром Миколайовичем оглядаємо палати, цікавлюся, наскільки складно поміняти занавіски та поставити у всіх палатах яскраві дитячі ліжечка, холодильники, електрочайники тощо. «Цього санстанція нам не дозволяє», - відповідає завідувач відділення. Цікаво, невже санстанції в Ка-м`янець-Подільському та Ду-наєвецькому районах працюють за різними нормативними документами?

Практика офіційних «благодійних внесків» у районному пологовому відділенні відсутня, проте «віддячуюють» і тут...

Втім кам`янчанки люблять народжувати «у районі». От і минулого року з 465 породіль 56 були городянками. Чимало моїх знайомих із міською пропискою на-роджували саме тут і пояснюють свій вибір тим, що персонал відділення дуже уважний і не пихатий. Та й взагалі обстановка простіша.

КОНКУРЕНЦІЯ - СТИМУЛ ДО ЗМІН

Цікаво, а що думають з цього приводу в обласному управлінні охорони здоров`я? Якось у приватній розмові з фахівцями управління почула, що вони досить високо оцінюють рівень дунаєвецького пологового будинку. Втім і результати конкурсу на кращі пологові будинки області, за якими до першої п`ятірки не ввійшли ні наш міський, ні районний, яскраво демонструють дійсний стан речей.

Усе ніби стало на свої місця. Але з голови не йшли слова Володимира ПОЛІЩУКА про те, що до нього зверталися жінки із ускладненнями після кесаревого розтину, зробленого в Дунаївцях, а у дітей, народжених там, довго не заживає пупок. Що це - зворотний бік медалі, прихований від поверхового погляду, чи банальна професійна заздрість?

Напевно, об`єднання двох пологових будинків (міського та районного), які знаходяться через дорогу один від одного, дозволило б об`єднати кошти та зусилля і перетворити єдиний заклад у найкращий в області. Проте медики міста та району категорично проти об`єднання і дуже не люблять, коли в обговорення втручається некомпетентна громадськість. Зрозуміло, адже після об`єднання керівних посад на всіх не вистачить. А громадськість... Але чи не для неї (і за її рахунок) працюють ці медики?!

А той факт, що значна частина вагітних кам`янчанок і досі прагнуть народжувати у дунає-вецькому пологовому будинку, є своєрідним стимулом для наших медиків.

Конкуренція - це завжди добре, тому що не дозволяє розслаблятися і стояти на одному місці. А люди завжди обиратимуть, де їм краще. І нічого з цим не вдієш.

Наталя МАРКОВСЬКА, спецкоресподент «ПОДОЛЯНИНА».

------

Останні коментарі:

Альона Левко
Альона Левко
Стаття СУПЕР!!! Дуже дякую за інформацію!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Цитувати Скарга

Прокоментуй Цей Пост:

Схожі Новини