Камянець-Подільський » Новини Кам'янця-Подільського » Аварії » Чому завалилась стіна на північному мурі?

Чому завалилась стіна на північному мурі?

  • 2 270
  • (Оцінок: 0)
Чому завалилась стіна на північному мурі?
Чому завалилась стіна на північному мурі?

14 лютого 2018, як повідомлялось,  стіна північного муру Старої фортеці, в місті Кам`янець-Подільський завалилась, розбирати її взялись спеціалісти фірми «Гермес».


Трішки історичної довідки:

Лицьова кладка стіни, де стався обвал, відноситься до кінця ХІХ ст. На її місці знаходилася брама Станіслава Августа, яку взялися розширювати в 1875 році, проте вона почала валитися. Її повністю розібрали і зробили кладку, яку маємо нині. Частину стіни, яка прилягає до місця обвалу, в 2008 році перебудовували. Та, напевне, повністю не перебудували, бо ж провели ремонтні роботи впритул до місця обвалу, а далі зупинилися.


Спробуємо з`ясувати - чому стіна яку 6 рокі назад реставрували - впала, а стіни які будувались 500 років назад стоять по сьогодні.

Усе розпочалося 2007 року з проведення ремонтно-реставраційних робіт на території Північного бастіону Старої фортеці.

Під час досліджень експедиціz під керівництвом археолога Анатолія Гуцала, студенітів університету імені Івана Огієнка, співробітники музею-заповідника та НІАЗ «Кам’янець»  було обстежено підземний хід між баштами Рожанкою та Водною, який зберігся на 15 м і містив матеріали XVI-XVIII ст.


- 2008 року розкопки проводилися на декількох ділянках Північного бастіону, зокрема біля башт Лянцкоронської та Рожанки. Завдяки закладанням траншей вдалося прослідкувати стратиграфії культурних шарів. Під час роботи експедиції було виявлено вал періоду Київської Русі зі слідами підпірних дерев’яних стовпів.

Ділянка проведення досліджень у 2008-2011 роках.

- Розкопки були продовженні й у 2010 році. Чи дали вони якісь суттєві доповнення до попередньо зібраної інформації?
- Безумовно. Тоді було виявлено давньоруський вал з 30-сантиметровим культурним шаром. У двох шурфах досліджено залишки давньої дороги XIV-XVI ст., яка проходила через башту Лянцкоронську. По краях вона була викладена камінням, а в середині забутована. Крім того, в районі башти Рожанки виявлено залишки кам’яної кладки, яка, можливо, належить башті Старій Рожанці. На жаль, через цілу низку факторів роботи з дослідження бастіону не вдалося продовжити.


Висновки:

1. Ще в 2011 році від Кам’янець-Подільського військово-історичного товариства шанувальників історії фортифікації, Григорій  Горшунов та директор НІАЗ «Кам’янець» Василь Фенцур отримали такого листа «... під час так званого «відтворення» Північного бастіону, котре проводилось екскаваторним методом, було не тільки вичищено та вивезено значну кількість грунту, який залишився там від розсипаного бруствера, траверсів та валганга, але й знищено гідроізолюючий глиняний замок. Археологічні пошуки, які були розпочаті після того, як роботи екскаватором на бастіоні набули скандального розголосу, залишили глибоку незасипану і незаізольовану яму. В сумі це дозволило талим і дощовим водам безперешкодно проникати в насипаний грунтовий масив штучної бастіонної тераси. Під час інтенсивних опадів вода вже не просочується через ескарпові стіни, чого раніше не спостерігалося...»


2. Керівник проекту «Замки і фортеці України» Пилип Гавриленко у соціальній мережі коментує, що причиною обвалу могла стати саме гідроізоляція, точніше труба водовідведення, яка, ймовірніше за все, протікала, не була ізольована і її просто засипали землею...


:crying: УВАГА!
Прошу усіх в кого є фото розкопок грейдером у 2008 році, а також інформація про підрядника робіт на північному дворику присилайте інформацію та фото на адрес - kampot2009@gmail.com


----

Джерела:
1. zamki-kreposti.com.ua

2. Ключ


------

Прокоментуй Цей Пост:

Схожі Новини