Екскурсії, гіди та екскурсоводи Камянець-Подільський
----

Історія вул. Лесі Українки в Кам'янці-Подільському.

За понад столітню історію вулиця мала 6 імен: Петербурзька, Петроградська, Петровського, Німецька, Ленінградська, Лесі Українки.
Первісну назву цій новопланівській вулиці - Петербурзька - дали в другій половині XIX ст. за іменем столиці Російської імперії.

1 червня 1992 р. міськвиконком, вичищаючи, відповідно до ухвали позачергової сесії міськради від 29 серпня 1991 p., більшовицькі та імперські назви з мапи міста, не забув і про Ленінградську вулицю. Отак Ленінградська стала вулицею Лесі Українки.
До речі, велика українська поетеса ніколи ні в Кам'янці-Подільському, ні на Кам'янеччині не була. А на знамените "Красо України, Подолля!" її надихнули пейзажі Вінниччини, які 17-річна Лариса Косач у липні 1888 р. бачила з вікна поїзда, коли їхала з Ковеля до Одеси, щоб пройти курс лікування на Хаджибеївському лимані.


Земська лікарня.

Перший проект будинку лікарні створений 1858 року архітектором Н. Карчевським і виправлений 1862 р. Е. Миквицем. Триповерховий, кам'яний, т-подібної форми, збудований в 1864-1887 рр. У центрі - кругле у плані приміщення, навколо якого симетрично розміщуються два прямокут них і два восьмикутних службових приміщення, від центральної частини відходять три бокових крила.
Крім головного корпусу, на площі розміщувалися санітарно-аналітична лабораторія, інфек-ційний корпус, пологовий будинок, де працювали талановиті лікарі Й. Ролле, Д. Гогоцький, Є. Фаренгольц, Є. Денінг.
При губернській лікарні існувала дворічна повивальна школа, відкрита у 1887 р. Сюди
які закінчили народні училища. Випускниці одержували звання повитухи другого роз¬ряду. Пізніше створено фельд¬шерсько-акушерське училище.
1910 року в лікарні встановлений насос в артезіанській свердловині, закуплений дизель-мотор на 30 кінських сил для електричного освітлення лікарні, роботи механічної пральні та для накачування води у водонапірну башту.
Влітку 1916 року в східному крилі лікарні розмістився гос¬піталь Південно-західного фронту, в якому працював майбутній письменник Михайло Булгаков з дружиною Тетяною. 1934 року збудований новий корпус пологового відділення, 1963-го - баль¬неологічна водолікарня, 1967-го - поліклініка, у 1980-ті роки - хірургічне відділення.
Бальнеологічна лікарня, що на розі з вулицею Червоноармійською, стала до ладу 21 грудня 1962 р. - напередодні урочистого святкування 900-річчя з дня заснування міста. У місті до війни була водолікарня, під час німецької окупації її приміщення повністю зруйновано. 9 жовтня 1962 р. міськвиконком ухвалив відкрити платну госпрозрахункову водолікарню.
Стадіон університету. На цьому місці спочатку був пустир, де перепродували худобу та навчали верхової їзди козаків. Збудований тут стадіон (відкрито 5 червня 1928 р.) належав школі перепідготовки офіцерського складу прикордонних військ. 1953 р. школа перестала існувати. В 1955 р. стадіон передали на баланс інституту. У 1955-1956 pp. його реконструювали методом народної будови. Тоді жоден із педінститутів України не мав свого стадіону. Тут займалися найзнаменитіші випускники педінституту -Анатолій БОНДАРЧУК, Ігор ТУРЧИН.

 

Кінотеатр "Дружба"

 (на розі з вулицею Данила Галицького) з двома залами на 300 і 420 місць став до ладу в серпні 1961 р. після реконструкції колишнього будинку прикордонників (після війни сюди перебрався кінотеатр ім.Войкова).

 

Будинок Миколи Бажана.

Двоповерховий будинок (неподалік від книгарні "Знахідка"), в якому 9 жовтня 1904 р. народився видатний український поет, перекладач, академік Микола БАЖАН. Бажан прожив у будинку на Петербурзькій недовго (1910 р. сім'я переїхала до Умані), але ніколи не забував рідного міста, 5 листопада 1983 р. в останньому листі в Кам'янець, адресованому Олені КОВНЕР, поет писав: "Думаю, згадую і милуюсь в згадках величним красенем над кручами Смотрича".  25 жовтня 1988 р. на будинку, в якому народився майбутній поет, відкрито меморіальну дошку. Її виготовив відомий український скульптор Ярослав СКАКУН. В урочистостях брало участь ціле гроно українських поетів - Іван ДРАЧ, Петро ПЕРЕБИЙНІС, Павло М0ВЧАН, Наталя КАЩУК, Наталка ПОКЛАД. На вулиці Лесі Українки також розташувалася школа №5, якій 1984 р. уряд України надав ім'я Бажана, про що засвідчує відповідна меморіальна таблиця з портретом поета. У жовтні 1984 р. в цій же школі відкрили музей Миколи Бажана.

"Вогник"  або "Червоний магазин".

Двоповерховий будинок із червоної цегли збудовано 1911 р. Він належав Товариству споживачів, заснованому 1897 р. Петром ЗАТОНСЬКИМ - батьком відомого партійного та державного діяча Володимира ЗАТОНСЬКОГО. На будинку білою цеглою було викладено "Общество потребителей, 1911" (напис не зберігся).  20 лютого 1946 р. газета "Прапор Жовтня" повідомляла: "У найближчий час буде відремонтовано на Ленінградській вулиці будинок під назвою "Червоний магазин". Тут буде влаштовано магазин, перукарню й житлові квартири".


Сквер Гунські криниці.

За однією із версій, назва «Гунські Криниц»і походить від того, що їх вирили Гуни, що переселялися у Європу. До 2-ої пол. 19 століття тут набирали воду та доставляли у Старе місто, обїзжаючи 3 км.
План благоустрою Гунських криниць 1865 року передбачав збудувати Новопланівський міст, що підводив до самих криниць, до джерел зробити сходи в скелях, а нижче Олександро-Невської церкви влаштувати серію резервуарів і фонтан.
Сам сквер спорудили у 1949 році, посередині озера була змонтована альтанка, до якої добирались через довгий місток.

- більше тут

 

Сквер танкістів

За часів царської Росії до 1920 року тут розміщувався міський смітник. І вже в 1920 році він був засаджений деревами.
09.05.1947 на постамент було встановлено танк т-34, 4-ої танкової дивізії, яка приймала участь у визволенні Кам’янця-Подільського від фашистів.
26 березня 1974 року, в день визволення міста тут запалили вічний вогонь.
Дитяча бібліотека.
На кошти міста побудова резиденція для міський голова приймав знатних гостей. В будинку був банкетний зал, який передавали іншим установам.
У 1914 році тут розміщувався штаб Південно-Західного фронту на чолі з Брусиловим.
Тут зупинявся на ніч Микола 2. Вранці він приймав участь у параді російських військ.
У 1917 році в будинку розміщувався штаб при Тимчасовому Уряді. Тут генерал Корнілов зустрічався з майбутнім гетьманом Скоропадським.
У 1919 році ту розміщувався штаб військових керівників УНР.
З 1920 року в будинку розташовувалися допоміжні підрозділи радянської влади.
Після 2-ої світової будинок перетворений на бібліотеку, а в1951 році тут утворили дитячу бібіліотеку.

Будинок Сіцінського.

На розі нинішніх вулиць Лесі Українки та Гунської. Будинок учений збудував на гонорар, отриманий за найвідомішу свою книгу "Город Каменец-Подольский. Историческое описание", видану 1895 р. у Києві. На жаль, радянська влада не дала Євтиму Йосиповичу дожити віку у власному будинку. Спочатку вченому залишили тільки невеличку кімнатку у флігелі, а 1935 р. узагалі виселили на Підзамче.


Будинок де проживав Григорій Андрійович ТОНКОЧЕЄВ

Голова міськвиконкому (1964-1968 pp.)  мешкав на вулиці Лесі Українки (в роки його життя - Ленінградській) - у будинку №50 (на розі з вулицею Драй-Хмари).  До речі, готель "Україна" на вулиці Лесі Українки - яскравий зразок турботи Тонкочеєва про місто, так як Тонкочеєв наполіг збільшив на 1 поверх Красень-готель на 210 місць став до ладу в серпні 1960 р. Проте керівництво області оцінило творчий підхід Григорія Андрійовича як перевищення повноважень, за що бюро обкому КПУ винесло йому догану. на його честь названо міський стадіон. Запам'ятався кам'янчанам тим, що кульгавив на одну ногу, але щодня робив обхід міста і слідкував за порядком.

 

Ботанічний сад.

В 1925 р. було закладено перші ботанічні ділянки при Інституті народної освіти, 1927 р. складено перший список насіння для обміну з іншими ботанічними садами, 1928 р. створено ботанічний кабінет при сільськогосподарському інституті.
Біля витоків нашого ботанічного саду стояв професор Нестор ГАМОРАК - його засновник і перший директор.
В 1963 р. його визнано пам’яткою природи республіканського значення.
На площі 17,5 саду діють лабораторії дендрології, флори та рослинності, декоративного квітникарства, тропічна оранжерея, ставок.
- більше тут

Гімназія Славутинської.

З 1901 по 1903 рік – приватне училище.
У 1905 році заклад набув статусу повної жіночої гімназії. Будинок мав закрите подвір’я, для відпочинку гімназисток, що ходили у фіолетовому одязі, через, що їх називали – фіалочки.
У 1908 році тут навчалось 310 дівчат для яких викладали: Сіцінський та Бернадський.
В 1921 році чоловічу і жіночу гімназію обєднали в одну трудову школу

Особняк Дембіцького ХХ ст.

Розкішний кам'яний будинок. Складається з двох і одноповерхового об'ємів і круглої кутової башти. Зберігся ліпний декор, кахельні орнаментовані печі, художні керамічні плити, паркет -ззовні нагадує замок. З часів радянської влади використовується як палац піонерів та будинок дитячої творчості.


Фільварки-центр.

Будинок відпочинку "Кооператор" на 110 місць, що належав облспоживспілці, споруджено 1957 р. на території фруктового саду. 1971 р. Після реконструкції будинок відпочинку перетворено на респектабельний готельний комплекс "Фільварки-центр". 12-13 жовтня 2002 р. тут із друзями провів уїк-енд посол США в Україні Карлос ПАСКУАЛЬ.

 

Гала-Готель.

Ще один будинок відпочинку - "Поділля" - розташовувався навпроти. Він мав 115 місць і містився в 10-гектарному фруктовому саду.
Туристична база Подолянка. Відкрилась у 1970 році, та розміщена на 5-ьох терасах смотрицьких схилів.Коментарі:

Залишити свій коментар:
    • winkwinkedsmileambelayfeelfellow
      laughinglollovenorecourserequestsad
      tonguewassatcryingwhatbullyangry
Останні фото
Старе містоНове містоФортецяІсторичні фотоКам'янчани перейти у фотоальбом
Нове містоЛебеді підростають Лебеді підростають
Нове містонад Кам'янцем з'явилось 2 веселки над Кам'янцем з'явилось 2 веселки
Фотоальбом Камянець-Подільський / Ірина ПустинніковаКам'янеччина. Прекрасний край, рай для Кам'янеччина. Прекрасний край, рай для туристів-марафонців
Фотоальбом фортеці в Камянці / Козак РусланШикарні фото Старої фортеці Шикарні фото Старої фортеці
Старе місто / Петро ІгнатьєвФото з фестивалю "Форпост" 2017 Фото з фестивалю
Фотоальбом фортеці в Камянці / Козак РусланВигляд на Довжок в темряві Вигляд на Довжок в темряві
Нове містоЛебеді на заході сонця Лебеді на заході сонця
Нове містоВесна прийшла, нарешті! Весна прийшла, нарешті!
Фотоальбом Камянець-ПодільськийПисанки - Українські фортеці Писанки - Українські фортеці