Камянець-Подільський » Туризм » 7 чудес » Ботанічний сад в Кам'янці-Подільському

Ботанічний сад в Кам'янці-Подільському

  • 13 363
  • (Оцінок: 3)
Ботанічний сад в Кам'янці-Подільському
Ботанічний сад в Кам'янці-Подільському

Офіційна назва - Ботанічний сад Подільського державного аграрно-технічного університету.

1 жовтня 1930 р.  Народний комісаріат освіти Української Соціалістичної Радянської Республіки виділив Кам`янець-Подільський ботанічний сад в окрему науково-дослідну установу. А перед тим у місті за п`ять попередніх років було підготовлено добре підґрунтя для майбутньої плідної роботи. Так, 1925 р. було закладено перші ботанічні ділянки при Інституті народної освіти, 1927 р. складено перший список насіння для обміну з іншими ботанічними садами, 1928 р. створено ботанічний кабінет при сільськогосподарському інституті.

Контакти:

т. (03849) 7-40-86
т. 097-066-71-15
Графік роботи 09:00-19:00

-----

Адреса: вул. Лесi Українки, 64, м. Кам`янець-Подiльський

----

Історія Кам'янець-Подільського ботанічного саду починається з 1925 року. Першим директором ботанічного саду був призначений його засновник професор Нестор Теодорович Гаморак. В 1950-1955 роках проводиться геоботанічне обстеження Поділля і ботанічний сад стає об’єктом природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.    7 серпня 1963 року розпорядженням Ради Міністрів УРСР за номером 1180, Кам”янець-Подільському ботанічному саду надано статус „Пам”ятка природи республіканського значення”. Постановою Ради Міністрів України від 22 липня 1983 року № 311 ботанічному саду надано статус „Кам’янець-Подільський державний ботанічний сад”.

   В 1995році ботанічний сад стає членом міжнародної організації співдружності Європейських ботанічних садів.    4 червня 1996 року рішенням виконавчого комітету Кам”янець-Подільської міської ради за номером 588 Кам’янець-Подільський ботанічний сад загальнодержавного значення передано на баланс Подільської державної аграрно-технічної академії з статусом „Пам”ятка природи загальнодержавного значення”. З цього часу ботанічний сад є базою для проведення учбової та виробничої практик студентів, науково-дослідної роботи з біологічних дисциплін викладачів, аспірантів, студентів.

   На даний час загальна площа ботанічного саду складає 16,81га, в тому числі закритого грунту біля 1,5 тис.м.кв., куди входять оранжерея тропічних і субтропічних рослин і теплиці. Співробітники ботанічного саду спільно з науковцями ПДАТУ проводять роботу по збереженню та вивченню генофонду природної та культурної флори на основі живих колекцій та експозицій.

Ведуться дослідження в таких напрямках:

- Інтродукція лікарських рослин – професор Ковтуник І.М.;

- інтродукція нових нетрадиційних малопоширених культур – професор Бахмат М.І.

   Колекційний фонд ботанічного саду нараховує:

- колекцію дерев і кущів, яка представлена 570 видами, сортами і формами;

- колекцію тропічних і субтропічних рослин – 400 видів;

- колекцію раритетних  – 45 видів;

- колекцію лікарських та інших корисних рослин – 110 видів;

- колекцію одно-, дво-, та багаторічних рослин, яка нараховує 200 видів.

   Особливу цінність представляють в колекції тропічних та субтропічних рослин пальми (фінік лісовий, хамеропс низький, вашингтонія могутня), вік яких більше як 80 років. Прикрасою оранжереї є монстера делікатесна, араукарія висока, банан райський, фікус повзучий та багато інших екзотичних рослин.

 Велику цінність представляють реліктові види: гінкго дволопатеве, метасеквойя глиптостробовидна, тис ягідний, бруслина карликова, діоскорея кавказька, арум Бессера, листовик сколопендровий, лунарія оживаюча, цибуля коса, ясинець білий та багато інших рослин.

   Із числа нашої колекції до Червоної книги України занесено 26 видів, з них 6 видів дендрофлори і 20 видів трав”янистих рослин. Гербарний фонд складає 3000 листів. Ботанічний сад має бібліотеку яка нараховує 4500 екземплярів книг.  В даний час науково-дослідна робота лабораторій проводиться у напрямку утримання, збереження та відтворення  рослинних ресурсів шляхом інтродукції та акліматизації природної та культурної флори, а також охорони рідкісних, зникаючих видів. Ботанічний сад вносить вагомий вклад в популяризацію екологічних та природоохоронних знань, шляхом проведення тематичних екскурсій, консультацій.

Головна мета ботанічного саду - служити людям, охороні та примноженню рослинного різноманіття. Ми завжди раді, коли ботанічний сад відвідують жителі та гості міста.  

 

Цікаво про

Кам`янець-Подільський ботанічний сад:


Колекцiя 2800 видiв сортiв i форм деревної, кущової і трав`яної рослинності

Площа 17,5 га.

2,8 тисячі видів і форм.

Пам`ятка природи республіканського значення від 1963р.

Парк-пам`ятка садово-паркового мистецтва (від 1972 року),

Ботанічний сад загальнодержавного значення (від 1983 року).

А ще в ботанічному саду ідеальне місце для прогулянок з дітьми, чим і займають мамусі з сусідніх будинків.

 

Цікаво по темі:

Перший у світі ботанічний сад засновано в 1309р. Сталося це в італійському місті Салерно.

В Україні перший ботанічний сад (точніше, його попередник -«аптекарський город») виник 1714р. в Лубнах.

Сьогодні в Україні діє 31 ботанічний сад.

 

Що ж таке ботанічний сад? Це науково-дослідна та навчально-освітня установа, де культивують і вивчають рослини, популяризують ботанічні знання, обслуговуючи викладання ботаніки в універ­ситетах та інших навчальних закладах, проводять практичні завдання в галузях акліматизації, гібридизації тощо.

 

Біля витоків нашого ботанічного саду стояв професор Нестор ГАМОРАК - його засновник і перший директор. Улітку 1932 р. на запрошення академіка Миколи ХОЛОДНОГО Нестор Теодорович переїхав до Києва, а невдовзі, 30 січня 1933 р. його безпідставно заарештували, засудили до заслання в Сибір, а 1 вересня 1937 р., за постановою трійки УНКВС Омської області, розстріляли.

Нелегка доля випала і виплеканому ГАМ0РАК0М саду. 13 березня 1933 р. було заарештовано нового директора Кам`янець-Подільського ботанічного саду Ф.ПАНАСЮКА і наукового співробітника саду Ф.НАЛИВАЙКА. Директора затрима­ли прямо на вокзалі, коли він збирався у наукове відрядження до Харкова. 19 лис­топада 1933 р. обох засудили до п`яти років таборів. Крім того, на початку 1933 р. було ухвалено перевести до Житомира Кам`янець-Подільський інститут технічних культур, створений за три роки до того на базі місцевого сільськогосподарського інституту. У Кам`янці, мов сиротинка, залишився тільки ботанічний сад. Але і його робота не деякий час була паралізо­вана.

І все ж ще до війни в ботанічному саду було посаджено (кажучи науково - інтродуковано) чимало унікальних рослин. Так, початок створення колекції тропічних і субтропічних видів припадає саме на 1930-ті роки. Як засвідчують архівні дані, один з екземплярів пальми хаме-ропса низького завезено в сад у 10-річному віці ще 1933 р., другий - 1936 р. Монстера делікатесна завезена у вигляді трирічного живця 1936 р., а араукарія Бідвілла - 1940 р.

1939 р. в ботанічному саду з`явилося гінкго дволопатеве, яке в країнах Дале­кого Сходу вважається священним дере­вом. Воно сягає висоти 30-35 м, діаметр стовбура - 3 м. До Європи гінкго завезено 1730 р. і культивується лише в колекційних насадженнях.

Під час війни німці прибрали ботанічний сад до своїх рук і вимагали, щоб люди доглядали за ним. За цей час жодна бомба не впала на його територію. Німці планували вивезти з собою унікальні рослини. На щастя, їм це не вдалося.


1944 р.
почалося повоєнне відродження саду. З 1960 р. в саду вирощується метасеквоя гліптостробовидна. Особливої привабливості їй надає світло-зелена хвоя, яка восени набуває золотисто-бронзового забарвлення та опадає на зиму разом із частиною гілочок, що нині є досить рідкісним явищем.

1962 р., згідно з розпорядженнямМіністерства освіти УРСР і постановою Хмельницького облвиконкому, наш сад став Кам`янець-Подільським обласним ботанічним садом Міністерства освіти УРСР. А розпорядженням Ради Міністрів УРСР від 7 березня 1963 р. його визнано пам`яткою природи республіканського значення.

1983 р. постановою Ради Міністрів УРСР ботанічному саду надано статус «Ка­м`янець-Подільський державний ботанічний сад», і, нарешті, 23 травня 1996 р. сесія міськради, а 4 червня того ж року міськвиконком ухвалили передачу ботанічного саду з 1 липня 1996 р. Подільській державній аграрно-технічній академії зі статусом пам`ятки природи загальнодержавного значення. 13 липня 2004 р. ака­демія стала університетом, відповідно і сад став ботанічним садом ПДАТУ. Очо­лює його кандидат сільськогосподарських наук, доцент Михайло Х0М0ВИИ.

На площі 17,5 гектара причаїлося чимало цікавого та унікального. Студенти університету на базі саду проходять навчальну практику та лабораторні заняття з ботаніки, екології, фізіології рослин, виробництва кормів, садівництва. У структурі саду діють лабораторії дендрології, флори та рослинності, декоративного квітникарства.

Ботанічний сад є ініціатором впровадження в зелене будівництво нових видів декоративних рослин. Як зазначено в буклеті ботанічного саду, головна його мета - «служити людям, охороні та примноженню рослинного різноманіття». І ювіляр із честю справляється із цим почесним завданням.

 

Олег БУДЗЕЙ, «ПОДОЛЯНИН (01.10.2010р.)».

 

Положення про Кам`янець-Подiльський державний ботанічний сад

 

Фотографії з ботанічного саду:

 

Ботанічний сад в Кам`янці-Подільському

 

Ботанічний сад в Кам`янці-Подільському

 

Ботанічний сад в Кам`янці-Подільському

 

Ботанічний сад в Кам`янці-Подільському

 

Ботанічний сад в Кам`янці-Подільському

 

Сторінки: 1 2

------

Прокоментуй Цей Пост:

Схожі Новини