Перший портал / Ботанічний сад в Кам'янці-Подільському

Ботанічний сад в Кам'янці-Подільському

Офіційна назва - Ботанічний сад Подільського державного аграрно-технічного університету.

1 жовтня 1930 р.  Народний комісаріат освіти Української Соціалістичної Радянської Республіки виділив Кам`янець-Подільський ботанічний сад в окрему науково-дослідну установу. А перед тим у місті за п`ять попередніх років було підготовлено добре підґрунтя для майбутньої плідної роботи. Так, 1925 р. було закладено перші ботанічні ділянки при Інституті народної освіти, 1927 р. складено перший список насіння для обміну з іншими ботанічними садами, 1928 р. створено ботанічний кабінет при сільськогосподарському інституті.

Контакти:

т. (03849) 7-40-86
т. 097-066-71-15
Графік роботи 09:00-19:00

-----

Адреса: вул. Лесi Українки, 64, м. Кам`янець-Подiльський

----

Історія Кам'янець-Подільського ботанічного саду починається з 1925 року. Першим директором ботанічного саду був призначений його засновник професор Нестор Теодорович Гаморак. В 1950-1955 роках проводиться геоботанічне обстеження Поділля і ботанічний сад стає об’єктом природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.    7 серпня 1963 року розпорядженням Ради Міністрів УРСР за номером 1180, Кам”янець-Подільському ботанічному саду надано статус „Пам”ятка природи республіканського значення”. Постановою Ради Міністрів України від 22 липня 1983 року № 311 ботанічному саду надано статус „Кам’янець-Подільський державний ботанічний сад”.

   В 1995році ботанічний сад стає членом міжнародної організації співдружності Європейських ботанічних садів.    4 червня 1996 року рішенням виконавчого комітету Кам”янець-Подільської міської ради за номером 588 Кам’янець-Подільський ботанічний сад загальнодержавного значення передано на баланс Подільської державної аграрно-технічної академії з статусом „Пам”ятка природи загальнодержавного значення”. З цього часу ботанічний сад є базою для проведення учбової та виробничої практик студентів, науково-дослідної роботи з біологічних дисциплін викладачів, аспірантів, студентів.

   На даний час загальна площа ботанічного саду складає 16,81га, в тому числі закритого грунту біля 1,5 тис.м.кв., куди входять оранжерея тропічних і субтропічних рослин і теплиці. Співробітники ботанічного саду спільно з науковцями ПДАТУ проводять роботу по збереженню та вивченню генофонду природної та культурної флори на основі живих колекцій та експозицій.

Ведуться дослідження в таких напрямках:

- Інтродукція лікарських рослин – професор Ковтуник І.М.;

- інтродукція нових нетрадиційних малопоширених культур – професор Бахмат М.І.

   Колекційний фонд ботанічного саду нараховує:

- колекцію дерев і кущів, яка представлена 570 видами, сортами і формами;

- колекцію тропічних і субтропічних рослин – 400 видів;

- колекцію раритетних  – 45 видів;

- колекцію лікарських та інших корисних рослин – 110 видів;

- колекцію одно-, дво-, та багаторічних рослин, яка нараховує 200 видів.

   Особливу цінність представляють в колекції тропічних та субтропічних рослин пальми (фінік лісовий, хамеропс низький, вашингтонія могутня), вік яких більше як 80 років. Прикрасою оранжереї є монстера делікатесна, араукарія висока, банан райський, фікус повзучий та багато інших екзотичних рослин.

 Велику цінність представляють реліктові види: гінкго дволопатеве, метасеквойя глиптостробовидна, тис ягідний, бруслина карликова, діоскорея кавказька, арум Бессера, листовик сколопендровий, лунарія оживаюча, цибуля коса, ясинець білий та багато інших рослин.

   Із числа нашої колекції до Червоної книги України занесено 26 видів, з них 6 видів дендрофлори і 20 видів трав”янистих рослин. Гербарний фонд складає 3000 листів. Ботанічний сад має бібліотеку яка нараховує 4500 екземплярів книг.  В даний час науково-дослідна робота лабораторій проводиться у напрямку утримання, збереження та відтворення  рослинних ресурсів шляхом інтродукції та акліматизації природної та культурної флори, а також охорони рідкісних, зникаючих видів. Ботанічний сад вносить вагомий вклад в популяризацію екологічних та природоохоронних знань, шляхом проведення тематичних екскурсій, консультацій.

Головна мета ботанічного саду - служити людям, охороні та примноженню рослинного різноманіття. Ми завжди раді, коли ботанічний сад відвідують жителі та гості міста.  

 

Цікаво про

Кам`янець-Подільський ботанічний сад:


Колекцiя 2800 видiв сортiв i форм деревної, кущової і трав`яної рослинності

Площа 17,5 га.

2,8 тисячі видів і форм.

Пам`ятка природи республіканського значення від 1963р.

Парк-пам`ятка садово-паркового мистецтва (від 1972 року),

Ботанічний сад загальнодержавного значення (від 1983 року).

А ще в ботанічному саду ідеальне місце для прогулянок з дітьми, чим і займають мамусі з сусідніх будинків.

 

Цікаво по темі:

Перший у світі ботанічний сад засновано в 1309р. Сталося це в італійському місті Салерно.

В Україні перший ботанічний сад (точніше, його попередник -«аптекарський город») виник 1714р. в Лубнах.

Сьогодні в Україні діє 31 ботанічний сад.

 

Що ж таке ботанічний сад? Це науково-дослідна та навчально-освітня установа, де культивують і вивчають рослини, популяризують ботанічні знання, обслуговуючи викладання ботаніки в універ­ситетах та інших навчальних закладах, проводять практичні завдання в галузях акліматизації, гібридизації тощо.

 

Біля витоків нашого ботанічного саду стояв професор Нестор ГАМОРАК - його засновник і перший директор. Улітку 1932 р. на запрошення академіка Миколи ХОЛОДНОГО Нестор Теодорович переїхав до Києва, а невдовзі, 30 січня 1933 р. його безпідставно заарештували, засудили до заслання в Сибір, а 1 вересня 1937 р., за постановою трійки УНКВС Омської області, розстріляли.

Нелегка доля випала і виплеканому ГАМ0РАК0М саду. 13 березня 1933 р. було заарештовано нового директора Кам`янець-Подільського ботанічного саду Ф.ПАНАСЮКА і наукового співробітника саду Ф.НАЛИВАЙКА. Директора затрима­ли прямо на вокзалі, коли він збирався у наукове відрядження до Харкова. 19 лис­топада 1933 р. обох засудили до п`яти років таборів. Крім того, на початку 1933 р. було ухвалено перевести до Житомира Кам`янець-Подільський інститут технічних культур, створений за три роки до того на базі місцевого сільськогосподарського інституту. У Кам`янці, мов сиротинка, залишився тільки ботанічний сад. Але і його робота не деякий час була паралізо­вана.

І все ж ще до війни в ботанічному саду було посаджено (кажучи науково - інтродуковано) чимало унікальних рослин. Так, початок створення колекції тропічних і субтропічних видів припадає саме на 1930-ті роки. Як засвідчують архівні дані, один з екземплярів пальми хаме-ропса низького завезено в сад у 10-річному віці ще 1933 р., другий - 1936 р. Монстера делікатесна завезена у вигляді трирічного живця 1936 р., а араукарія Бідвілла - 1940 р.

1939 р. в ботанічному саду з`явилося гінкго дволопатеве, яке в країнах Дале­кого Сходу вважається священним дере­вом. Воно сягає висоти 30-35 м, діаметр стовбура - 3 м. До Європи гінкго завезено 1730 р. і культивується лише в колекційних насадженнях.

Під час війни німці прибрали ботанічний сад до своїх рук і вимагали, щоб люди доглядали за ним. За цей час жодна бомба не впала на його територію. Німці планували вивезти з собою унікальні рослини. На щастя, їм це не вдалося.


1944 р.
почалося повоєнне відродження саду. З 1960 р. в саду вирощується метасеквоя гліптостробовидна. Особливої привабливості їй надає світло-зелена хвоя, яка восени набуває золотисто-бронзового забарвлення та опадає на зиму разом із частиною гілочок, що нині є досить рідкісним явищем.

1962 р., згідно з розпорядженнямМіністерства освіти УРСР і постановою Хмельницького облвиконкому, наш сад став Кам`янець-Подільським обласним ботанічним садом Міністерства освіти УРСР. А розпорядженням Ради Міністрів УРСР від 7 березня 1963 р. його визнано пам`яткою природи республіканського значення.

1983 р. постановою Ради Міністрів УРСР ботанічному саду надано статус «Ка­м`янець-Подільський державний ботанічний сад», і, нарешті, 23 травня 1996 р. сесія міськради, а 4 червня того ж року міськвиконком ухвалили передачу ботанічного саду з 1 липня 1996 р. Подільській державній аграрно-технічній академії зі статусом пам`ятки природи загальнодержавного значення. 13 липня 2004 р. ака­демія стала університетом, відповідно і сад став ботанічним садом ПДАТУ. Очо­лює його кандидат сільськогосподарських наук, доцент Михайло Х0М0ВИИ.

На площі 17,5 гектара причаїлося чимало цікавого та унікального. Студенти університету на базі саду проходять навчальну практику та лабораторні заняття з ботаніки, екології, фізіології рослин, виробництва кормів, садівництва. У структурі саду діють лабораторії дендрології, флори та рослинності, декоративного квітникарства.

Ботанічний сад є ініціатором впровадження в зелене будівництво нових видів декоративних рослин. Як зазначено в буклеті ботанічного саду, головна його мета - «служити людям, охороні та примноженню рослинного різноманіття». І ювіляр із честю справляється із цим почесним завданням.

 

Олег БУДЗЕЙ, «ПОДОЛЯНИН (01.10.2010р.)».

 

Положення про Кам`янець-Подiльський державний ботанічний сад

 

Фотографії з ботанічного саду:

 

Ботанічний сад в Кам`янці-Подільському

 

Ботанічний сад в Кам`янці-Подільському

 

Ботанічний сад в Кам`янці-Подільському

 

Ботанічний сад в Кам`янці-Подільському

 

Ботанічний сад в Кам`янці-Подільському

 

 

Читати про Ботанічний сад Кам`янця-Подільського

 ПОЛОЖЕННЯ про Кам`янець-Подiльський державний ботанічний сад.


1. Загальні засади.
1.1 Державний ботанічний Кам`янець-Подiльський сад знаходиться по вул. Лесi Українки. Заснований в 1930 р. Колекція ботанічного саду нараховує 2800 видів, форм сортів деревних, чагарникових i травних рослин. База наукових досліджень i практики студентів Подільської Державної аграрної Академії. Заповіданий розпорядженням Ради Міністрів УРСР №1180-р від 07.03.63 р.
1.2 Загальна площа державного ботанічного Кам`янець-Подільського саду 17.7 га. Користувач Подільська Державна аграрнотехнiчна Академія.
1.3 Державний ботанічний Кам`янець-Подiльський сад входить до складу природно-заповiдного фонду України, який охороняється як національне надбання, є складовою частиною системи природних територій та об`єктів, що перебувають під особливою охороною.
1.4 Ліквідація, реорганізація, державного ботанічного Кам`янець-Подільського саду, а також зміна границь, проводиться згідно чинного законодавства.
1.5 Поштова адреса землекористувача:
Хмельницька область, м. Кам`янець-Подiльський, вул. Шевченка, Подільська Державна аграрнотехнiчна Академія.
2. Мета створення i завдання державного ботанічного
Кам`янець-Подільського саду.
2.1 Державний ботанічний Кам`янець-Подiльський сад входить до складу природно-заповiдного фонду України.
2.2 Головним завданням державного ботанічного Кам`янець-Подільського саду, є збереження, вивчення акліматизації цінних i рідкісних видів, форм рослин, збереження ботанічних колекцій.
2.3 Державний ботанічний Кам`янець-Подiльський сад може використовуватись в естетичних, виховних, наукових, природоохоронних, рекреаційних, інтродукційних, селекційно-генетичних цілях. Ст. 31 З.У. про ПЗФ України.
3. Режим території та охорона державного ботанічного
Кам`янець-Подільського саду.
3.1 На території державних ботанічних садів забороняється будь-яка діяльність, що не пов`язана з виконанням, покладених на них завдань i загрожує збереженню колекцій флори.
3.2 У межах ботанічних садів для забезпечення необхідного режиму охорони та ефективного використання можуть бути виділені зони:
а) експозиційна - її відвідування дозволяється в порядку, що встановлюється адміністрацією ботанічного саду;
б) наукова - до складу зони входять колекції, експериментальні ділянки тощо, на відвідування її мають право лише співробітники ботанічного саду у зв`язку з виконанням ними службових обов`язків, а також спеціалісти інших установ з дозволу адміністрації;
в) заповідна - відвідування її забороняється, крім випадків, коли воно пов`язано з проведенням наукових спостережень;
г) адміністративно-господарська.
3.3 Зонування території ботанічних садів проводиться відповідно до "Положення про ботанічний сад" та "Проекту організації території ботанічного саду", що розробляється спеціалізованими науковими та проектними установами.
3.4 Утримання та реконструкція ботанічного саду проводиться за проектами, що розробляються спеціалізованими науковими та проектними установами i затверджуються органами у підпорядкуванні яких перебуває цей ботанічний сад.
3.5 Власники або користувачі земельних ділянок природних об`єктів, оголошених ботанічним садом, беруть на себе зобов`язання щодо забезпечення режиму його охорони та збереження. Ст.32 закону України "Про природно-заповідний фонд України".
3.6 Забороняється проведення такої господарської діяльності, яка може спричинити шкоду ботанічному саду та порушити екологічну рівновагу.
3.7 Будівництво споруд, що можуть вплинути на зміну характеру місцевості, ландшафту i спричинити збитки ботанічному саду.
3.8 Геологорозвідувальні роботи, добування корисних копалин, порушення грунтового та рослинного покриву.
3.9 Будь-яке засмічення та забруднення території ботанічного саду.
3.10 Надання земельних ділянок під забудову.
3.11 Інші види робіт, що можуть призвести до порушення природних зв`язків та ходу природних процесів, втрати наукової, господарської, естетичної цінності ботанічного саду.
3.12 Порушення законодавства України "Про природно-заповідний фонд України" та закону "Про охорону навколишнього середовища" тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільну або кримінальну відповідальність.
3.13 Розмір шкоди заподіяної ботанічному саду визначається на основі затверджених такс.
3.14 Всі види природокористування, що проводяться на території ботанічного саду здійснюються за дозволами держуправління екологічної безпеки в Хмельницькiй області в межах, затверджених у встановленому порядку.
Положення розроблене на основі Закону України "Про природно-заповідний фонд України".

Погоджено:


Ректор ПДАТА М.І. Самокіш

2010-10-4
Вернуться назад