Михайло Грейм

  • 2 812
  • (Оцінок: 1)
Михайло Грейм
Михайло Грейм

15 вересня 1828 року за 85 кілометрів від Варшави — в невеликому місті Желехув Привіслянського краю (нині Гарволінського повіту Мазовецького воєводства Польщі) в сім`ї міщанина народився майбутній відомий фотограф.


Ян Грейм Ян Грейм  - син Михала Грейма і талановитий художник


Ян (Іван) Віктор Грейм (пол. Jan Victor Greim) народився 24 червня (6 липня за новим стилем) 1860 в Кам'янець-Подільському.
Старший син М. Грейма Юзеф і молодший Фелікс серйозно займалися музикою. Тому з дитячих років Ян виявляв інтерес до музики (грав на скрипці) і малювання. Художні здібності юнака в гімназії розвивав учитель Вольський. Уже в третьому класі прийшло перше визнання - Ян Грейм отримав похвальний лист Петербурзької академії мистецтв за малюнок голови Божої Матері, присланий на конкурс робіт учнів початкових та середніх навчальних закладів.


Вплив на подальшу долю юнака надав польський митець Tytus Maleszewski (1827-1898), автор відомого портрета М. Коперника з геліоцентричної системою в руках. Гостя в Кам'янці-Подільському, він переконався в таланті Яна Грейма і разом з такими відомими лікарями Ю. Ролле і К. Пшіборовскім переконав батьків відправити юнака на навчання до Петербурзької академії мистецтв.
Юний Грейм відправляється в місто над Невою. Рік вчиться як вільний слухач, а після здачі необхідних іспитів його приймають в академію. Перші успіхи не примусили себе чекати. У лютому 1879 Ян отримує малу срібну медаль за зображення видів рідного Кам'янця-Подільського. Надалі він отримав ще близько десятка малих і великих срібних медалей за свої твори від Петербурзької академії мистецтв. Під час навчання копіював картини видатних майстрів, переважно іспанською школи - як для відточування майстерності, так і для заробітку.


Через хворобу в 1882 році Ян Грейм змушений був покинути Петербург для лікування сухот за кордоном. Там він протягом 1883 роки навчається у Мюнхенській академії мистецтв під керівництвом Про Вагнера. Саме тут була створена картина «Голгофа», яка принесла Яну Грею визнання. У вересні «Кур'єр Варшавський» писав про успіх картин художника, представлених на Мюнхенській виставці.
У 1884 році, повернувшись до Петербурга, молодий художник продовжує наполегливо працювати. В цьому році з'являються такі його роботи: «Мойсей», «Отаман Кільце», «Два вершника в бою» та інші. 4 листопада 1885 Ян Грейм отримав малу золоту медаль за одну з кращих своїх робіт - «Дедал і Ікар». На картині великих розмірів (приблизно 1,9 м х 2,6 м) була відтворена один з найпопулярніших сцен грецької міфології. Фотокопія цієї картини зберігається в фондах Кам'янець-Подільського державного історичного музею-заповідника.
Містичний поворот долі! Як юний Ікар, якому власний батько прикріпив крила, щоб визволити його з полону, піднявшись до сонця і обпаливши їх, впав в море, так і юний Грейм, підтримуваний батьком, хотів піднятися на новий, більш високий рівень майстерності. З юним запалом, незважаючи на біль і втому, простував до бажаної мети. Хотів отримати велику золоту медаль академії, що передбачало надання шестирічної стипендії стажування в Римі - мрії всього його життя. Але виснажлива праця без сну і відпочинку остаточно підірвала його здоров'я, і ​​в лютому 1886 Ян повертається в рідний Кам'янець. Тут він провів останні дні свого життя. Як і батько він похований на Польсько-фольварецком кладовищі, що на Нігинським шосе. Місце поховання теж не збереглося.

Замок в Жванці - фото Яна Грейма
Замок в Жванці - фото Яна Грейма

 
Після смерті двадцятишестирічного Яна Грейма 5 грудня (17 грудня за новим стилем) 1886 року залишилося близько 200 його робіт: картини, портрети, акварелі, малюнки олівцем. Частина їх стала власністю закладів, де навчався художник. Кілька картин були подаровані Варшавському товариству сприяння мистецтву (в тому числі і «Голгофу"). Багато творів на релігійну тематику зберігалося в Кам'янець-Подільському вірменському костьолі. Після смерті сина М. Грейм подарував картину «Дедал і Ікар» Краківському музею.
Ян Грейм був автором багатьох портретів відомих діячів Кам'янець-Подільського. Крім того, Ян Грейм залишив багато видів подільських міст і сіл, виконаних олівцем. Вони друкувалися на сторінках одного варшавського журналу в 1884 році як ілюстрації до нарису Ю. Ролле «За малим дорогах». Серед них - Могилів-Подільський, Лядова, Отроків, дністровські пороги і ін.
За переказами, М. Грейм у власному будинку організував музей, де були виставлені роботи сина. Але якою була його доля експонатів - невідомо.


«... Малював, тому що відчував потребу малювати, тому що без цього не розумів життя - як пташка, яка співає, хоч сумно навколо неї ...» - слова Ю. Ролле про Яна Грейма дуже точно характеризують життєве кредо молодого художника, який так рано пішов з життя.

Сторінки: 1 2

------

Прокоментуй Цей Пост:

Схожі Новини