Камянець-Подільський » Історія » Пам`ятки архітектури » Міська брама в Кам'янці-Подільському

Міська брама в Кам'янці-Подільському

  • 1 407
  • (Оцінок: 0)
Міська брама в Кам'янці-Подільському
Міська брама в Кам'янці-Подільському

МІСЬКА БРАМА До комплексу Укріплень міста входить Міська брама, яка складається з Каземат-Лабораторії, Міської (Михайлівської) брами та Оборонний мур, що сформувались в XVI–XVIII ст. як система західних міських оборонних укріплень.

За історико-архівними джерелами первісні укріплення для захисту міста з боку Замкового мосту існували вже в XVI ст. у вигляді чотирикутної башти на нижній терасі. У кінці XVII ст. турками в торцевих стінах давньої башти влаштовані ворота, а до південно-західних та південно-східних кутів прибудовані нові мури. На всіх мурах були влаштовані дерев’яно-земляні бруствери з бійницями для гармат.


Таким чином, під час турецького панування в кінці XVII ст. під керівництвом французьких інженерів була створена нова західна система оборони міста. Протягом XVIII ст. в’їзд до міста був підсилений новими кам’яними мурами і батареями, до південного муру прибудований каземат. Основною функцією каземату був тристоронній обстріл як дальніх підступів до міста з півдня та південного заходу, так і ближній обстріл під’їзду до Міської брами з боку Замкового мосту. У стінах каземату було влаштовано 5 бійниць для гармат та 11 для ручної зброї.

Міська брама до 1875 року 
У 30-х роках XVIII ст. інженер Х. Дальке виправив і перебудував міські укріплення в Кам'янці-Подільському, про що свідчив напис на тесаній таблиці, вмонтованій в мур (зник у 80-х рр. XIX ст.). У 70 – 80 рр. XVIII ст. на ділянці однієї з батарей влаштована галерея з черепичним дахом для зберігання гармат. В той час, коли перебудували каземат і пристосували його під виробництво і випробування чорного пороху для потреб гарнізону, споруда отримала назву «лабораторія».


У 1876 р., у зв’язку з розширенням дороги, стіну, що з’єднувала Міську браму та Каземат-лабораторію, розібрали на ширину дороги, розділивши комплекс споруд на дві частини. Згодом будівлі стали використовувати в господарських цілях, каземат – під склад, тимчасово під житло та кузню пожежної міської команди, а з часом вони втратили своє первісне значення. Занедбаний стан споруд призвів до спустошення і часткової руйнації їх у 90-х роках XVIII ст


------

Прокоментуй Цей Пост:

Схожі Новини