Камянець-Подільський » Історія » Події минулого » Коли ж утворена Хмельницка область?

Коли ж утворена Хмельницка область?

  • 9 173
  • (Оцінок: 0)
без картинки
Коли ж утворена Хмельницка область?

2 вересня 1937 року була утворена Хмельницька область. Факт відомий, мабуть, усім. Але виявляється, що віднайти конкретніші та докладніші матеріали про цю подію —, річ нелегка. У наявній історичній літературі є буквально кілька речень. Мало того, у більшості видань трапляються явні неточності.

ЧОМУ САМЕ У 1937-МУ?

Про причини утворення Хмельницької області, яка початково мала назву Кам`янець-Подільська, пояснень у літературі не знайти. Як відомо, 22 вересня 1937 року на карті України з`явилися чотири нові області. Утворили їх шляхом розділення вже наявних областей: з Харківської виокремили Полтавську, з Київської — Житомирську, з Вінницької — Кам`янець-Подільську, з Одеської — Миколаївську. Як зазначено у постановчих документах, держава прагнула в такий спосіб "ще більше посилити вплив на маси, зміцнити зв`язок з ними, ще краще, оперативніше керувати здійсненням грандіозних планів соціалістичного будівництва".

Але таке пояснення стосується хіба що першої області. Створення трьох інших мало приховану мету — військово-стратегічну. Адже Одеську, Житомирську та Кам`янець-Подільську області, як прикордонні, виокремили таким чином, щоб було зручно оперативно керувати військами, які розміщувались на їх території, налагодити співпрацю партійно-господарської адміністрації та військового керівництва тощо.

Зокрема, у Кам`янець-Подільській області у другій половині 1930-х років, крім охорони державного кордону, стояло два головні завдання — добудувати оборонну смугу укріплень "Лінії Сталіна" вздовж західного кордону та створити плацдарм для передових військ Київського особливого військового округу в зв`язку з ймовірними бойовими діями на південно-західному напрямку.

Заглядаючи наперед, бачимо, що все це у найближчі три роки було виконано: у 1938 — 1939 роках було закінчено будівництво укріплених районів "Лінії Сталіна", а у 1938 та 1940 роках з території області організовано "визвольні" походи Червоної армії на Західну Україну та Буковину, наслідком яких стало приєднання цих земель до СРСР.

Мапа сучасної Хмельницької області

 

 
Чомусь у літературі переважно стверджується, що Кам`янець-Подільська область утворена у складі 36 районів. Але візьмімо першоджерело — постанову ЦВК СРСР від 22 вересня 1937 року, де пункти, що стосуються нашої області, звучать так (газета "Известия" 23.09.1937):

 

а) Разделить Винницкую область на Каменец-Подольскую область с центром в городе Каменец-Подольске и Винницкую с центром в городе Виннице.

б) Выделить в состав Каменец-Подольской областе следующие города и районі: г. Каменец-Подольск, г. Шепетовка, г. Проскуров, Берездовский, Славутский,

Перша карта Кам`янець-Подільської області була видана у 1939 році — на ній 37 районів.

Плужнянский, Изяславский, Ляховецкий, Старо-Константиновский, Полонский, Остропольс-кий, Грицевский, Антонинский, Ст. Синявский, Черноостровский, Волочисский, Базалийский, Красиловский, Теофипольский, Михалпольский, Деражнянский, Волковинецкий, Летичевский, Меджибожский, Затонский, Городокский, Сатановский, Ярмолинецкий, Солобковецкий, Смотричский. Чемеровспкий. Старо-Ушицкий, Ново-Ушицкий, Миньковецкий, Дунаевецкий, Орининский".

Мапа Подільської губернії

 

 Отже, до складу новоствореної області увійшло три міста обласного підпорядкування і 33 райони.

 

Правда, такий поділ протримався лише два роки. 28 червня 1939 року з території, що обслуговувалася Кам`янець-Подільською міською радою, виділився Довжоцький район, із територій, що підпорядковувались Проскурівській та Шепетівській міським радам — Проскурівський та Шепетівський райони. Отож, стало 36 районів. Пройшло три місяці, й у жовтні 1939 року був утворений Фельштинський район.

Отож, на початку 1940 року область складалась із 37 районів, займала територію 20 541 кв. км із населенням 1 мільйон 739 тисяч 576 осіб, крім трьох міст обласного підпорядкування, мала вісім районних міст, 22 селища міського типу, 474 сільські ради.

Остання передвоєнна зміна — 15 березня 1941 року вийшла постанова №313/107 - РНК УРСР та ЦК КП(б), за якою обласний центр Кам`янець-Подільської області був перенесений з Кам`янця-Подільського до Проскурова.

Повоєнні роки принесли також чимало змін в адміністративно-територіальний поділ області. До 1965 року неодноразово змінювалась кількість районів та їх територія. Остаточний поділ — 20 районів, який існує досі, встановлений був 8 грудня 1966 року.

А от серед перейменувань найбільше сталось 16 січня 1954 року, коли на ознаменування 300-річчя возз`єднання України з Росією та на честь видатного державного діяча і полководця Богдана Хмельницького Указом Президії Верховної Ради УРСР Проскурів перейменовано в Хмельницький, а Кам`янець-Подільську область — у Хмельницьку.

Сергій ЄСЮНІН


------

Прокоментуй Цей Пост:

Схожі Новини