Церква Іоанно-Предтечі

  • 1 464
  • (Оцінок: 0)
Церква Іоанно-Предтечі
Церква Іоанно-Предтечі

Церква Іоанно-Предтечі являлась головною церквою руської громади Кам'янця-Подільського, в народі вона нзивалась - Різдва Івана Предтечі, великого свята християн східного обряду.

Історія церкви Іоанна Предтечі.

Скоріше за все ця церква до другої половини XVI століття іменувалась П’ятницькою та в 1582-1593 роках переосвячена у церкву Іоанно-Предтечі. У "Подільських єпархіальних відомостях" за 1898 рік подана інформація, що московський купець Трифон Коробейников повертаючись з паломництва із Константинополя та Палестини заїхав у 1593 році до Кам’янця та залишив запис в одному із своїх творів, що: "…В Литовской земле, в Каменце-Подольском, к церкви Рождества Ивана Предтечи протопопу Василию даны государевы заздравные милостыни 2 золотых, да у той же церкви нищим золотой, да церковным дьячкам 5 алтын и 5 денег".

Вигляд на Предтеченську церкву з Вірменської площі Вигляд на Предтеченську церкву з Вірменської площі

У "Відомостях" за 1890 рік, зсилаючись на уніатські візитарні описи 1758 року, значиться, що церква побудована панами Ластовецькими. Будучи не з польського, а з давньо-руського роду, як православні дворяни, вони допомагають розбудувати церкву. Так приміром, Василь Ластовецький - ротмістр Кам'янецької королівської піхоти, у 1606 р. купив у Ціолковських маєток, суміжний з Предтеченською церквою і подарував його цій церкві і її братству.

На гравюрі Кипріяна Томашевича 1673 року церква зображена під латинською літерою Y та зазначено так: «Ecclesia Ruhten. s. Ioannis, nunc moschea supreme Vizeris» - що в перекладі українською мовою: «Церква Руська. Св. Іоанна, за турків перетворена на мечеть високого візира». Храм на гравюрі зображено із дзвіницею, яка нагадує оборонну вежу, а в південній консі аркове вікно готичного абрису.

У ХVIII ст., храм був складовою греко-католицького центру на Поділлі та складався власне з Катедри Святого Йоана Хрестителя, «нововимурованого дому руського єпископа» з шістьма покоями та семінарії для навчання кліриків.

27 березня 1793 року з приєднанням Поділля до Російської Імперії, греко-католицьке духовенство кафедрального Іоано-Предтеченського собору 4 травня 1793 року прийняло присягу на вірність Російській Імператриці. З 1799-1878 рр. храм був головним собором Подільської губернії.

Розпис церкви в інтерєрі Розпис церкви в інтер'єрі

Протягом першої половини ХІХ століття собор перебудовано під російський стиль. В 1826 р. вежа дзвіниці надбудована на 5 м, на якій зроблена 8-гранна баня. До вівтаря прибудовано з півдня ризницю, а з півночі — паламарню.

В 1846-1848 рр. дах на церкві було понижено, із заміною гонтового перекриття на залізний. Над вівтарем збудована дерев'яна баня, а в інтер’єрі влаштувано православний іконостас. Про це свідчать архівні та іконографічні матеріали другої половини ХІХ-першої половини ХХ ст.

Унікальне фото Предтеченської церкви в Кам'янці-Подільському Унікальне фото Предтеченської церкви в Кам'янці-Подільському

У лютому 1819 року у Предтеченській церкві поховано видатного православного релігійного діяча, першого Подільського архієпископа Іоанікія. Над місцем поховання під правим кліросом була встановлена бронзова табличка. У храмі були надгробні плити з надписами старими руськими літерами з датами 1609, 1612, 1761, 1765, 1794 рр. та надгробна плита Іоанна Кантакузена - нащадка візантійських імператорів, сина господаря Валахії Стефана. Також всередині були чудотворні ікони Іоанна Предтечі та Св.Миколая.

За постановою ЦВК УСРР від 1.06. 1932 року храм закритий, а в 1935 році за розпорядженням міськвиконкому розібраний. Після проведення археологічних розкопок на пам’ятці у 1980-1984 роках, проведено консервацію виявлених фундаментів, проведено благоустрій території, а в 90-ті роки встановлено хрест.

фундаменти церкви фундаменти церкви

Під час археологічних розкопок на пам’ятці у 1980-1984 роках виявлено бронзовий хрест-енколпіон ХІІ-ХІІІ ст., фрагменти нервюр, орнаментований білокам’яний блок порталу.ПЛИТА ІОАННА КАНТАКУЗЕНА, ГОСПОДАРЯ ВАЛАХІЇ (Молдови), нащадка візантійської імператорської династії (1699-1761рр.) з церкви Іоанна Предтечі

плита 
Церква Іоанна Предтечі з давніх часів була пов’язана з Молдавією. Подільські історики ХІХ ст. розповідають, що на Іванця, як казали тоді подоляни, тобто на свято Іоанна Предтечі, з-за Дністра завжди сходилася велика кількість молдован на великий ярмарок. Під час перебування в місті церкву відвідувала волоська і молдавська знать.
У XVIII ст. тут був похований представник однієї із гілок візантійської імператорської династії господар Валахії Іоанн Кантакузен.
А. Сементовський у своїй книзі про Кам’янець (1862 р.), описуючи Іоанно-Предтеченську церкву, так пише про цю плиту: «Набагато більше значення має напис, вирізьблений на чорній кам’яній дошці, вмонтованій у стіну під колосальним гербом князів Кантакузенів, господарів валаських, на лівому кліросі…»
Рештки пам’ятної плити Іоанна Кантакузена зберігаються сьогодні в каплиці Пресвятої Діви Марії костелу св. Петра і Павла.


------

Прокоментуй Цей Пост:

Схожі Новини