Під час зйомок фільму «Скарби нації» було розгадано таємницю листа турецького султана. У новому історичному розслідуванні команда проекту шукає гетьманські клейноди, які і привели їх до Кам’янця-Подільського!
Даний лист зберігається в Кам`янець-Подільському державному історичному музею-заповіднику.
Турецький фірман Мехмед ІV
Цей лист довгі роки зберігається у фондосховищах Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника. Раніше Ігор Старенький, науковий співробітник історичного музею-заповідника, розповідав сайту«Є», що відомо про походження цього унікального документа: «Це султанський фірман, або, простіше кажучи, указ. Документ достатньо великого розміру – близько 1 метра 40 сантиметрів в довжину. Написаний він на папері. Зверху можна побачити султанську тугру – персональний знак правителя, щось на зразок сучасного підпису. Виконана тугра золотим письмом і належить султану Мехмеду ІV, роки правління якого припадають на 1648-1687 роки».
Мова яку не можуть розшифрувати...
Історик Олександр Середа, українець, який довгий час працює в Туреччині в одному з найстаріших університетів на кафедрі україністики, і один з небагатьох у світі науковців, що знаються на староосманській, таки розшифрував, про що йдеться у листі.
Відповідь у Відео:
Про нашу грамоту (1час: 8хв)
Відповідь для тих хто не хоче дивитись...
«У тексті йдеться про те, що Мехмед ІV розглядає Богдана Хмельницького як дуже близького приятеля, і шле йому в подарунок… золототканний халат. На той час в Османській імперії це був найвищий прояв приятельських стосунків та найбільший подарунок від султана, на який можна було заслужити»