Кам`янець - казкове місто, місто-фортеця, місто-легенда, „квітка на камені" - ці слова звучать українською, російською, польською, англійською та іншими мовами.
Багата й цікава історія міста над Смотричем. Вона описана в багаточисленних хроніках, літописах, наукових працях, спогадах...
І хоча час заснування міста губиться в глибині століть, Кам`янець-Подільський без перебільшення є одним з найдавніших міст Східної Європи. Заснований у XII - XIII ст. в часи Галицько-Волинської держави, він вже у XIV ст. сформувався як політичний і адміністративний центр Поділля з магдебурзьким правом на самоврядування.
Середньовічний Кам`янець відігравав важливу роль посередника у транзитній торгівлі, зв`язуючи країни Заходу і Сходу, тут розвивались ремесла і культура.
Так географічно склалось, що саме Західне Поділля, спочатку у складі Великого князівства Литовського, пізніше Подільське воєводство у складі Польського королівства, перебувало безпосередньо на так званому Степовому кордоні.
Постійна потреба захисту південно-східних кордонів вимагала оригінальних методів військової оборонної тактики і фортифікаційного будівництва. Саме мури Кам`янецького замку та оборонних споруд навколо міста були тією заставою, об яку не раз розбивалися спроби різного роду загарбників оволодіти ним.
В роки Української національної революції (1648-1676 рр.) під стінами міста перебували війська Богдана Хмельницького. Після втрати Кам`янцем стратегічного значення у XIX ст. місто - центр Подільської губернії у складі Російської імперії.
Однак в період Української національно-демократичної революції 1917-1920 рр.,а саме у 1919р. Кам`янець-Подільський знову стає центром політичного життя, тимчасовою столицею УНР.
Страшним лихоліттям для міста стали роки Великої Вітчизняної війни (1941-1945). Смертоносна ворожа лавина, залишаючи по собі згарища і руїни, двічі прокотилася теренами краю: спочатку із заходу на схід, а потім - у зворотньому напрямі...
Місто не раз занепадало і розквітало, руйнувались і зводились культурні пам`ятники та культові споруди: церкви, костьоли, синагоги. Складна історія міста позначилась на його архітектурі.
Не менш цікаве і сьогодення древнього і вічно юного міста. На його території працюють 36 промислових підприємств, успішно розвивається малий і середній бізнес.
Місто віками славилось своїми освітніми закладами. Сьогодні освіта міста представлена 11 загальноосвітніми школами, гімназією, ліцеями,школами-інтернатами та дошкільними дитячими установами.
В Кам`янці функціонують: один з найстаріших в Україні ВУЗів - Державний університет, заснований 1918 р.,Подільська Державна аграрно-технічна академія, військово-інженерний інститут, 7 середніх спеціальних учбових закладів,4 професійно-технічних училища,6 філій вищих навчальних закладів.
З Кам`янцем пов`язане життя і творчість відомих діячів вітчизняної культури: М.Смотрицького,Т.Шевченка, С.Руданського, І.Огієнка, В.Розвадовського, М.Бажана, М.Годованця. Імена багатьох з них вдячні кам`янчани увічнили в назвах вулиць і площ, пам`ятниках та меморіальних дошках.
Справжньою гордістю сивого і вічно молодого Кам`янця на Поділлі були і є 170 пам`яток історії і культури,що ставить наше місто в один ряд з найвідомішими культурними центрами Європи. Місто вирізняється з-поміж інших своєрідністю та неповторністю ландшафту і сприятливими природно-кліматичними умовами. Все це є сприятливою базою для розширення в місті туризму - стратегічного напрямку, його розвитку, який розроблено міською владою і втілюється у життя. Чисельність туристів в місті з року в рік зростає,нині вона сягає понад 100 тисяч людей в рік.
Історію міста, культуру Поділля широко і всебічно пропагують історичний музей-заповідник, Національний історико-архітектурний заповідник „Кам`янець", Національний природний парк „Подільські Товтри". ...У сивого Кам`янця - велике і перспективне майбутнє. Він вступає у XXI століття впевнено, бути йому справжнім містом-музеєм, одним із центрів української культури.