Камянець-Подільський » Історія » Пам`ятки архітектури » Турецький мінбар в Кам'янці

Турецький мінбар в Кам'янці

  • 1 140
  • (Оцінок: 0)
Турецький мінбар в Кам'янці
Турецький мінбар в Кам'янці

У Кам'янці-Подільському є Домініканський костел, де стоїть османський мінбар хасекі Гюльнуш.

Приклад мирного співіснування символів ісламу з іконами у християнському храмі.

На ньому - арабською виведено "Калімаї Туахід", тобто твердження про єдинобожжя в ісламі, що контрастує з атмосферою костелу, засновники якого монахи-домініканці запекло боролися з магометанством. Але настоятель храму з ордену отців Паулінів, котрі нині опікуються костелом св. Миколая, у приватній бесіді заявив, що це - вже історія, яку слід шанувати.

Тому мінбар і досі там. І хоча його використовують тепер як християнський амвон, ніхто не збирається в ньому нічого змінювати, навіть напис.

"Трояндовий" мінбар

Гюльнуш-султан протягом двадцяти шести з половиною років османської окупації Кам'янця-Подільського, опікувалися кам'янецькою мечеттю, про що свідчать записи у фінансових звітах сановників султана. Вона нібито продовжувала функціонувати і після того, як окупанти залишили Кам'янець-Подільський, аж доти, поки знову стала костелом Св. Миколая.

Цікаво, що османи практично нічого не змінили в інтер'єрі храму. Лише в стіні з південного боку вівтарної частини зробили міхраб (нішу), який археологи виявили під час реставрації храму, і поряд - збудований з місцевого каменю й залишків плит зруйнованих ними християнських могил мусульманський амвон (мінбар). Останній османи, коли полишали Кам'янець-Подільський, не забрали, бо він був надто великий (без балдахіна, що не зберігся до наших часів, його висота сягає 3 м 90 см, а довжина 3 м 78 см), щоб його можна було вивезти з міста кінним екіпажем або волами.

турецький мінбар 

За радянських часів мінбар перенесли до музею атеїзму, а зі здобуттям Україною незалежності повернули до костелу св. Миколая. Там його реставрували, відновивши частину перил із зіркоподібним візерунком (через що, на жаль, було порушено симетрію) і 14 сходинок, одну з яких (першу), уже геть розбиту, довелося прибрати. На арці над входом до мінбару, на зовнішньому (коронному) її боці зберігся вибитий на камені напис арабською мовою - так званий Калимаі-Туахід: "Ля іляха іллАллах Мухамадуррасуляллах", тобто: "Немає бога, крім Аллаха, Мухаммед його пророк".


--

Пам'ятки турецької історії в м. Кам'янець-Подільський


------

Прокоментуй Цей Пост:

Схожі Новини