Мало хто знає, що означає слово Товтри, та і Медобори то зовсім і не мед!
Що ж цікавого прикрито занавісом під цими назвами гір, що проходять через Поділля?
Розглянемо спочатку назву ТОВТРИ:
Існує кілька інтерпретацій.
1) Одні виводять її з польського «гостроверхі скелі».
2) Інші вбачають в назві стародавнє польське «гірська кам`яна порода».
3) Але найбільш імовірно, що вона походить з латинського Tutrur mons, в свою чергу запозичена через фракійців у греків у значенні «кінець вістря», в розумінні «гострі вершини». В польській мові переосмислене на «камені, галька, гірська кам`яна порода». Словаки переосмислили на «батько».
Раніше Товтри вважали східними відрогами Карпат. Вони схожі до Словацьких Татрів — гірський масив, розміщений в центрі західних Карпат, тому ця назва дещо перекручена і поширилась на Товтри.
назву Медобори
1) За пахучі трави, що буйно вкривали схили цих гір, за напоєні квітковим нектаром долини, за щедрі врожаї меду, який тут добували, дістала ця місцевість милозвучну назву – Медобори.
2) Давня легенда доносить ще одну версію походження назви: Меда і Бор – батьки юного героя Здобислава, який врятував тутешній люд від темних сил – братів-Вітровіїв і Дивогляда. Коли Здобислав наздоганяв останнього, той втікав під землею, випинаючи з-під неї скелі. А там, де він зупинявся, щоб виглянути за своїм переслідувачем, залишились провалля і печери.
:fellow: Цікаво!
Подібного Товтрам немає у всій Європі. Вони формувалися 15-20 млн. років тому в прибережних водах теплого Галіційського (Сарматського) моря, що розміщувалося уздовж зовнішнього краю Карпат. Уздовж східного його берега тягнувся водоростевий бар`єрний риф 170 км завдовжки, складений з решток організмів з вапняковим скелетом: літотамнієвих водоростей, моховаток, молюсків, серпул. Вони і утворили пасмо, південно-західний схил якого крутий, а північно-східний - пологий.
Товтри утворені рештками вапнякових водоростей (літотамній), моховаток, молюсок, специфічних морських черв`яків (серпул) та інших організмів. Корали в його окладі зустрічаються рідко.
Гори з вершини. (Фото О.Мудрецова)
Товтри є залишками вапнякових рифів, утворених близько 25 мільйонів років тому в прибережній мілководній частині сарматського моря (міоценового моря) і складаються з основного (шириною близько 5 км) та бічних пасм і ізольованих горбів. Їхня абсолютна висота 350 — 400 м (найвища 431);
Про походження назви Товтри...