Камянець-Подільський » Історія » Церкви та храми » Хрестовоздвиженська церква

Хрестовоздвиженська церква

  • 1 657
  • (Оцінок: 1)
Хрестовоздвиженська церква
Хрестовоздвиженська церква

ХРЕСТОВОЗДВИЖЕНСЬКА ЦЕРКВА і дзвіниця у Карвасар 1799р. ( уточнене датування 1799 – 1801 рр.), охоронний № 752, адреса: вул. Карвасари,24, м. Кам’янець-Подільський, Хмельницька обл.

Хрестовоздвиженська церква (Воздвиження Чесного Хреста) на Карвасарах існувала вже в XVII ст.Зображена на гравюрі Кіпріана Томашевича 1673-1679 рр. під назвою «руська церква Св. Хреста на Карвасарах». Під час штурму міста турками церква була майже зруйнована, ймовірно, у роки турецького панування (1672-1699 рр.) перетворена на мечеть.

Хрестовоздвиженська церква в Кам'янці-Подільському. Фото 

В описі 1739 р. згадується як уніатська однобанева дерев’яна церква на Карвасарах, з архівних джерел відомо, що на початку XVIIІ ст. церква улаштована або відновлена. Зображена на планах міста кінця XVIIІ ст. В візитному описі 1774 р. церква охарактеризована як «ветха». У 1799-1801р.р., була побудована нова дерев’яна церква, будівництво якої приписують священику Гаврилу Божовському. В 1801р. освячена як православна.
Триярусна дзвіниця перед західним фасадом церкви зображена на гравюрі К. Томашевича (1673-1679 рр.). Дзвіниця, як і церква, були зруйновані турками під час облоги Кам’янця в кінці XVII ст. На початку XVIIІ ст. одночасно з церквою, ймовірно, була відбудована і дзвіниця. Після реконструкції церкви в 1798-1801 рр. була побудована нова дзвіниця, яка знаходилась над мурованою брамкою дерев’яного паркану.

Хрестовоздвиженська церква розміщення на генплані 
У 1848 р. дзвіниця згоріла. У 1857 р. до західного зрубу церкви було прибудовано нову 2-ярусну дзвіницю типу «четверик на четверику» під наметовим дахом з главкою і входом на північному фасаді.
У 1988 р. завершені ремонтно – реставраційні роботи, в результаті яких дзвіницю перенесено в північно-східну частину подвір’я, окремо від церкви.

Хрестовоздвиженська церква план 
Церква є єдиним дерев’яним храмом, що зберігся в місті, репрезентує розповсюджений на Поділлі тип тризрубних храмів.

----

Дерев’яна церква, фундамент кам’яний. Споруда в плані  тридільна, одноверха, з ґанком і ризницею з північного боку. Площа забудови церкви 127 м2.  Загальний об’єм 950 м3.


Всі три зруби квадратні у плані: нава (6,5 х 6,5 м), бабинець та вівтар (розміром по 4,5 х 4,5 м). Перекриття вівтарної частини і бабинця плоскі. Центральний четверик широкий, а  внутрішній простір нави високо розкритий, та за допомогою тромпів переходить у  восьмерик, що завершений наметовим верхом із банею. Висота в інтер’єрі до зеніту верху 10 м. В інтер’єрі центральний зруб  з бабинцем об’єднаний прямокутною аркою – вирізом. Стіни обшиті дошками. На північному фасаді центрального зрубу влаштовано на чотирьох фігурних стовпчиках ґанок із входом в церкву. У першому рівні церква має широке опасання на кронштейнах-випустах. Віконні отвори прямокутної форми: на рівні другого ярусу на північному та південному фасадах більших розмірів, на рівні третього ярусу  вікна розташовані над ними  -   менших розмірів.   Верхні частини стін, дахи і верх покриті ґонтом.


Дерев’яна дзвіниця, фундамент кам’яний. Будівля квадратна в плані (6х6 м), двоярусна, типу “четверик на четверику”. Площа забудови дзвіниці 36 м2. Вхід в дзвіницю здійснюється з подвір’я. Нижній ярус каркасної конструкції глухий, окрім дверного прорізу на північному фасаді. Верхній ярус є меншим за розмірами та має на кожній грані по чотири восьмикутних отвори, розміщеними майже під карнизом. При західній стіні влаштовано дерев’яні сходи, що ведуть до дзвону.


Увінчана дзвіниця наметовим дахом із заломом з ґонту, восьмигранним в основі, котрий завершується декоративним ліхтариком та мініатюрною банькою з хрестом. Вся висота дзвіниці з хрестом 16 м.

Архітектурні форми і пропорції прирівнюють пам’ятку до кращих будівель подільської  школи дерев’яного церковного будівництва.


У 1799 р. розпочалось будівництво нової церкви, яке завершилось у 1801році.
1848 р. – пожежею знищено дзвіницю церкви.
1857р. – дзвіниця прибудована до західного фасаду церкви. Одночасно з прибудовою дзвіниці було знято глави над двома бічними зрубами, котрі перекрили двосхилими дахами. В такому вигляді храм проіснував до кінця 1980-х років.
Під час ремонтно-реставраційних робіт, котрі були завершені у 1988 р., дзвіницю перенесли на кут церковного подвір’я і поставили окремо від храму із реставраційною метою – показати первісний тризрубний храм.
2006р. – у ході ремонтних робіт проведено заміну ґонтового покриття.
------

Прокоментуй Цей Пост:

Схожі Новини