Камянець-Подільський » Історія » Церкви та храми » Монастир черниць-візиток

Монастир черниць-візиток

  • 4 169
  • (Оцінок: 0)
без картинки
Монастир черниць-візиток

Кам`янчани добре знають цей двоповерховий будинок, розташований у північно-західній частині міста, що має назву Польські фільварки. Тут знаходиться технікум харчової промисловості.

Будинок має планування, типове для монастиря — замкнене з внутрішнім двориком та розгорнутим по прямій лінії західним фасадом. Історія цього будинку пов`язана з черницями ордену візиток, для котрих він і був споруджений.

Чернечий орден візиток був заснований у Франції в 1610 р. в пам`ять відвідин Божою Матір`ю праведної Єлизавети. Спочатку метою цього ордену були справи милосердя. У 1618 р. черниці-візитки отримали право на виховання дівчат. Вони носили чорний одяг і срібний хрест на чорній стрічці.

Візитки з`явилися в Кам`янці завдяки старанням графа М.Грохольського. Сестра дружини графа Цецілія Холонсвська була їх фундаторкою та керівничкою. Спочатку, з 1819 року, візитки жили в місті в приватному будинку і займалися навчанням дітей. У 1832-1842 роках наймали за контрактом міський будинок по вулиці Довгій (тепер №19).

Тим часом у 1830 році Грохольський на свої кошти почав будувати монастир для візиток на Польських фільварках. Через деякий час будівництво припинилось у зв`язку із засланням графа Грохольського. Під час польського повстання 1831 року він активно допомагав повстанцям, за що був Звільнений із посади 1 цивільного губернатора Подільської губернії і спочатку був ув`язнений у Тираспольській фортеці, а потім засланий під нагляд поліції у м. Бендери. Заслання тривало недовго. Грохольський повертається до Кам`янця, і будівництво кляштора продовжується під його наглядом. Після повернення він жив у власному будинку поряд із монастирем.

 

 



 

 

1840 року будівництво кляштора ще не закінчене, але візитки "вже переселяються сюди з будинку по вулиці Довгій, припинивши контракт по його !найму. Частина приміщень була і;же цілком придатна для проживання, хоча деякі з них перебували не в початковому стані спорудженні. Так, у східній частині будинку, тобто з боку вулиці (тепер Суворова) було залишено місце для спорудження костьолу.

Поразка польського повстання 1831 року відобразилася на долі монастиря. Хоча і будівництво його продовжувалося, влаштування в ньому інституту для дівчат римо-католицького сповідання було заборонено. В монастирі жили всього шість черниць, їм було дозволено проживати тут до кінця життя.

Після польського повстання 1863 року монастир буй остаточно закритий в 1866 році. Черниць перевели в монастирі в Польщі. Граф Грохольський помер незадовго до цих подій, заповівши своєму спадкоємцю зберегти, якщо буде можливо, цю споруду для візиток. Слід відзначити, що хоч монастир будувався для візиток, алє не був переданий у їх власність. Він належав Грохольському, а потім його спадкоємцям.

 

 

Внутрішній дворик монастиря

 

1864 року в Кам`янці було відкрито жіноче духовне православне училище. Спочатку воно розташовувалось в приватному будинку на Польських фільварках. Але згодом виникла потреба, в більш просторому будинкові. Згадали про недобудований монастир візиток. Він уже був майже завершений, в ньому знаходилось до 50 кімнат. При монастирі були город і великий сад. У дворі знаходився 10-кімнатний флігель.

Правління жіночого духовного училища найняло за контрактом на 1866-1878 роки будинок монастиря для розміщення в ньому училища. А в 1878 році внук графа Грохольського Моравський продав будинок монастиря правлінню училища.

 

 



 

 

У 1882-1884 роках будинок колишнього монастиря був дещо перебудований. Роботи здійснювалися під наглядом будівельного комітету та архітекторів Перніца і Созонова. Наприкінці XIX століття будинок духовного жіночого училища вважався однією з найкращих споруд Кам`янця. Він був світлий, зручний і просторий.

Після революції 1917-го в будинку розміщувалися військові та партійні установи.

А з 1961 року в будинку знаходиться технікум харчової промисловості.

 

Галина ОСЕТРОВА


------

Прокоментуй Цей Пост:

Схожі Новини