Камянець-Подільський » Довідка » Про місто » Фільми зняті в Кам'янці-Подільському

Фільми зняті в Кам'янці-Подільському

  • 10 684
  • 1
  • (Оцінок: 0)


Коли вперше на кіноекрані було показано Кам`янець-Подільський? Щоб відповісти на це запитання, звернемося до капітальної праці кінознавця Володимира МИСЛАВСЬКСТО «Кіно в Україні (1896-1921). Факти. Фільми. Імена», виданої 2005 р. в Харкові

На сьогодні першими відомими фільмами, знятими про наше місто, є чотири документальні стрічки:

  • «Краєвиди Кам`янця»,
  • «Закладання будинку в губернській земській лікарні в Кам`янці-Подільську»,
  • «Парад Українського полку на Соборному майдані (краєвид міста Кам`янця)»
  • «Урочисте піднесення святої ікони гарнізону міським головою ТУРОВИЧЕМ 21 жовтня 1910 року в присутності начальства та високопоставлених осіб міста та маси (парад і вшанування містом військ Кам`янецько-го гарнізону)».

 

Оператором усіх цих фільмів був С.ГІЛЛЕР. 22 листопада (5 грудня за новим стилем) 1910 р. ці чотири фільми було показано в кам`янецькому кінотеатрі «Ілюзіон» Шльоми ЗІНЬКОВСЬКОГО (будинок, в якому містився кінотеатр, стояв біля Новопланівського мосту і до наших днів не зберігся).

У першому фільмі показано Поштову вулицю в Старому місті (нині Зарванська), парад, храмове свято в губернській земській лікарні (в радянські часи була відома як Ленінська) та деякі інші сюжети. Зміст інших трьох фільмів розкривають їхні назви. Додамо тільки, що Соборний майдан, як і розташований на ньому Казанський собор, до наших днів не дожили (нині це подвір`я біля історичного факультету національного університету).

 

 

Кам`янець в кадрі. Х/ф "Рожденные бурей", 1958

 

 

 

Можливо, другий, третій і четвертий фільми були складовими частинами першого. На жаль, жодна з чотирьох стрічок не збереглася. Відомості про них почерпнуто з дореволюційного «ПОДОЛЯНИНА». У назві четвертого фільму щасливо збереглася дата проведення зйомок - 21 жовтня (3 листопада за новим стилем) 1910 р. На наступний день припадало свято Казанської ікони Божої Матері (на честь цієї ікони було названо тодішній соборний храм Кам`янця). Цікаво, що від зйомок фільмів до їх показу минув лише місяць. І ще: наступного року відзначатимемо сторіччя з дня перших зйомок фільмів про Кам`янець.

1911 рік подарував кам`янчанам фільм«Польоти УТ0ЧКІНА з пасажирами в Кам`янці-Подільську». Знову оператором стрічки був С.ГІЛЛЕР. Знову її показали в кінотеатрі «Ілюзіон». Це сталося 28 листопада. Фільм, як і попередні, не зберігся. Відомості про нього теж почерпнуто з дореволюційного «ПОДОЛЯНИНА». Як бачимо, один із перших льотчиків Російської імперії - одесит Сергій УТ0ЧКІН - не обминув своєю увагою Кам`янець. Як відомо з його біографії, саме в 1910-1911 pp. Сергій Ісайович здійснював публічні польоти в Росії та за кордоном. Отже, через два роки матимемо ще один столітній кам`янецький ювілей - авіаційний.

1914 р. з`явився документальний фільм «Кам`янець-Подільськ, який зазнав набігу австрійців 4 серпня 1914 р. (Кам`янець-Подільськ після обстрілу австрійців; щодо набігу та бомбардування австрійців)». Довжина фільму - 200 м, тобто, він йшов близько 10 хв. Його зйомки забезпечило акціонерне товариство, організоване 1911 р. відомим кінопродюсером, кінопрокатником, сценаристом і режисером Олександром ХАНЖ0НК0ВИМ. Стрічка відобразила один з початкових епізодів Першої світової війни - коли наше місто на два дні захопили австрійські війська. На жаль, фільм не зберігся. На екрани він вийшов 16 вересня 1914 р.

1915 р. акціонерне товариство «Гомон» зняло невеликий (завдовжки 93 м, або тривалістю до 5 хв.) документальний фільм «Кам`янець-Подільський». Ця стрічка теж не збереглася. Отже, знаємо поки що сім дореволюційних документальних фільмів про наше місто, жодний з яких не зберігся.

 

Олег БУДЗЕЙ, «ПОДОЛЯНИН».


Фільми зняті в Кам`янці-Подільському:

до 1920 року було знято:

«Краєвиди Кам`янця»

«Закладання будинку в губернській земській лікарні в Кам`янці-Подільську»

«Парад Українського полку на Соборному майдані (краєвид міста Кам`янця)»

«Урочисте піднесення святої ікони гарнізону міським головою ТУРОВИЧЕМ 21 жовтня 1910 року в присутності начальства та високопоставлених осіб міста та маси (парад і вшанування містом військ Кам`янецько-го гарнізону)».

1914 - Набіг австрійців 4 серпня 1914, д / ф, к / с О. Ханжонкова, тривалість 10 хв., Фільм не зберігся

1915 - Кам`янець-Подільський, д / ф, к / с «Гомін», тривалість - 5 хв., Фільм не зберігся

1937 - Стара Фортеця, х / ф, Одеська к / с

1938 - Щорс, х / ф, Київська к / с художніх фільмів, реж. Олександр Довженко

1955 - Тривожна Молодість, х / ф по трилогії В. Бєляєва, Київська к / с

1957 - Орлятко, х / ф, Одеська к / с

1958 - Народжені бурею, х / ф, Київська к / с, у ролях - Сергій Гурзо, Павло Шпрінгфельд, Ольга Бган

1963 - Співробітник ЧК, х / ф, реж. Б. І. Волчек, к / с «Мосфільм»

1966 - Комісар, х / ф, реж. А. Аскольдів, у головних ролях - Нонна Мордюкова, Ролан Биков, Раїса Недашківська

1968 - На війні як на війні, х / ф за повістю Вікт. Курочкіна, к / с «Ленфільм» реж. В. І. Трегубовіч, у гол. ролі - М. І. Кононов, (зйомки в с. Брага)

1972 - Стара Фортеця,  Завантажити фільм (7-серійний х / ф за мотивами трилогії В. Бєляєва, реж. А. Муратов, Київська к / с ім. Довженка)

1981 - У Чортова лігва, х / ф, к / с «Молдова-фільм», реж. В. І. Йовіца

1982 - Балада про доблесного лицаря Айвенго, х / ф за мотивами роману В. Скотта, к / с «Мосфільм»

1983 - Чорний замок Ольшанський, т / ф, к / с «Беларусьфільм», реж. Н. Н. Пташук, у ролі князя Ольшанського - Леонід Марков

1983 - Кам`янець-Подільський, д / ф, к / с ЦТ

2006 - Дев`ять життів Нестора Махно

2009 - Дума про Тараса Бульбу Завантажити фільм

Кадри з фільмів:

Можливо це і є кадри втрачених фільмів:

 

 

 

Дев`ять життів Нестора Махно


------

Останні коментарі:

Kelllllly:)
Kelllllly:)
Також в Кам`янці-Подільському знімали деякі сцени всім відомого фільму про 4-х мушкетерів за участю М.Боярського, вулиці міста чітко видно при уважному перегляді стрічки, чомусь в статті в переліку фільмів цього фільму нема.
Цитувати Скарга

Прокоментуй Цей Пост:

Схожі Новини