Камянець-Подільський » Кам`янець-Подільський – місто обласного підпорядкування і одночасно центр Ка`янець-Подільського району.

Кам`янець-Подільський – місто обласного підпорядкування і одночасно центр Ка`янець-Подільського району.

Загальна інформація про Кам`янець:

Місто розташоване на півдні Хмельницької області, територія –27,84 кв. км. Наявне населення міста станом на 01.01.2013 р., - 102,3 тис. чол.

В Кам`янці-Подільському нараховується 121 вулиця, провулків, майданів, загальною довжиною 196 км. Через місто проходить траса Вінниця-Чернівці-Львів.

Провідною галуззю економіки міста є промисловість, яка представлена 35-ми підприємствами, в т.ч. 15 машинобудування, електротехніки і металообробки; 11-харчової і переробної галузі; 6-промисловості будівельних матеріалів і будіндустрії; 4 – інші галузі.

Найбільші обсяги виробництва в Кам`янці-Подільському – ВАТ «Модуль», АТЗ Преттель – Кабель, ВАТ «М’ясоконсервний комбінат », ВАТ «Система», ВАТ «Лактіс», ВАТ «Кемз». Освіта міста представлена 8 ВНЗ ІІІ –ІV рівня акредитації, 19 загальноосвітніми школами, 5 спеціальних шкіл-інтернатів, 17 дошкільних дитячих закладів. Населення міста обслуговує 4 лікувальних закладів, станція швидкої допомоги і переливання крові, 32 аптек.

На базі державного історико-архітектурного заповідника створено Національний історико-архітектурний заповідник, який включає 205 пам’яток історії, архітектури та археології. В місті зареєстровано 72 релігійних громади та організацій.

Обслуговуванням населення Кам`янця займається 242 підприємств роздрібної торгівлі (промислових - 106, продуктових - 84, 52 підприємства громадського харчування), понад 200 кіосків комунальної, колективної і приватної власності, 5 ринків.

Кам’янець-Подільський – місто обласного підпорядкування і одночасно центр Кам’янець-Подільського району. Розташоване на півдні Хмельницької області.

Відстань від м. Кам’янця-Подільського до найближчих обласних центрів і столиці України автомобільними шляхами складає: до Києва – 390 км, Чернівців – 95, Вінниці – 179, Житомира – 287, Івано-Франківська – 175, Львова – 264, Рівного – 275, Тернополя – 136, Одеси – 490 км.

Відстані від м. Кам’янця-Подільського до великих міст і столиць європейських держав автомобільними шляхами складають: до Варшави – 522 км, Берліну – 1112, Праги – 1070, Софії – 1139, Стамбулу – 1441, Брюсселю – 1901, Амстердаму – 1797, Парижу – 2134, Риму – 2155 км.

Наявне населення міста станом на 01.01.2003 р. складає – 99,6 тис. осіб. Середній вік населення 35-40 років. Працездатного віку - 65 тис. осіб.

У 1998 році на базі Державного історико-архітектурного заповідника створено Національний історико-архітектурний заповідник. На території міста розташовано більше 200 пам’яток архітектури, із яких 175 розташовані та території НІАЗ, в тому числі 111 державного значення. Архітектура Старого міста - заповідника зберегла зразки культур різних народів (українців, поляків, вірмен і росіян) та релігій (православної, католицької, іудейської, мусульманської). Частина культових споруд, які являються пам'ятками історії та архітектури передані в користування релігійним громадам. Серед них Кафедральний костьол (ХУ-ХУПІст), переданий громаді Римо-Католицької церкви; Домініканський костьол (ХУ-ХУПст.) переданий монастирю св.Павла Першого Пустельника (орден Паулінів) та інші.

Також місто є адміністративним центром Національного природного парку «Подільські Товтри».

Місто вирізняється з поміж інших своєрідністю та неповторністю ландшафту і сприятливими природно – кліматичними умовами. Унікальний Замковий міст, що сполучає Старе місто і Замковий комплекс занесено до списку 100 пам'яток архітектури ЮНЕСКО, що знаходяться під загрозою руйнації. Підготовлено та направлено науково-технічну документацію для включення до Списку пам’яток Світової культурної спадщини ЮНЕСКО каньйону р.Смотрич.

В 1999 році Кабінет Міністрів України виділив 2500 тис. гривень на виконання протиаварійних робіт на об'єктах Заповідника.

В титульний список об'єктів було включено 28 пам'яток архітектури чотирьох архітектурно-містобудівельних комплексів: Старого замку. Вірменського і Польського ринків. Троїцької площі. На Старому замку здійснено реставрацію біля 1800 м. кв. поверхонь кам'яних оборонних стін, замінено біля 1300 м. кв. ґонтового покриття на чотирьох вежах та галереях, в підземних казематах влаштовано історичну експозицію оборони Замку від турок, впорядковано прилягаючу територію Замку. На оборонних бастіонах Міської брами при реставрації влаштовано оглядову площадку для туристів.

Площа Польського ринку перед міською Ратушею видозмінилася в результаті санітарної очистки від самосійних зелених насаджень, влаштування мощення кам'яним бруком, декоративних світильників освітлення і впорядкування фасадів будинків історичного архіву. Вірменської криниці. Ратуші, будинку семінарії (друкарня). На Троїцькій площі впорядковано фасади чотирьох будинків, проведено ремонт кам'яного бруку.

Наявність значної кількості пам’яток архітектури, мистецтва та природи є надзвичайно сприятливою базою для розвитку у місті туризму. До цього слід додати те, що значного розвитку у місті в останні роки набули галузі, які займаються обслуговуванням гостей міста. У 2002 році кількість туристів, що відвідали місто перевищила 104 тис. чоловік. З кожним роком зростає потік туристів у місто і з тим самим збільшуються доходи музею-заповідника

Туристські послуги в місті надає 21 туристська агенція.

В місті є 7 готелів і пансіонат з лікуванням „Поділля”.

Підприємства, організації, населення міста обслуговує 4 автотранспортних підприємства. З них одне пасажирське, залізнична станція з вокзалом, автобусна станція. Міськими пасажирськими перевезеннями займається підрозділ автотранспортного підприємства. В останній час до перевезень пасажирів залучається приватний транспорт, працівники якого об’єднані у Спілку.

Обслуговуванням населення міста займаються 240 підприємств роздрібної торгівлі, 137 підприємств громадського харчування, 22 ринків, які відносяться до комунальної, колективної і приватної власності. До послуг населення 26 перукарень, 9 підприємств з пошиву і ремонту одягу, 6 – взуття, 8 – складної побутової техніки, 3 - послуги Інтернет, 19 - комп’ютерні ігри та ігрові автомати, 7 - фото послуги, 39 - аптечних закладів,15 бензозаправок, 13 - автопослуги.

Провідною галуззю економіки міста є промисловість, яка представлена 39 великими промисловими підприємствами, в тому числі: 15 – машинобудування, електротехніки і металообробки; 11 – харчової і переробної галузі; 19 - машинобудівних, електротехнічних і металообробних, 4 - з виробництва неметалевих мінеральних виробів, 2 - легкої промисловості, 1- видавниче.

Найбільшими підприємствами регіону є ВАТ “Електрон”, ВАТ “Кам’янець-Подільський електромеханічний завод”, ВАТ „Приладобудівний завод”, ВАТ „Подільський цемент”, ВАТ „М’ясоконсервний комбінат”, ЗАТ „Кам’янець-Подільськ цукор”. ТОВ „Кабельний завод”.

Відділами міськвиконкому розроблена Програма залучення інвестицій в розвиток економіки міста. Програма включає 56 інвестиційних пропозицій.

На підприємствах та організаціях всіх форм власності використано інвестицій на суму 12,2 млн.грн., що на 5,2 % більше ніж у 2001 році.

В економіку міста залучено прямих іноземних інвестицій на суму 4,3 млн. доларів США, всього проінвестовано 16 підприємств міста.

Важливим напрямком у діяльності органів державної влади міста є співробітництво з міжнародними фінансовими організаціями.

Місто Кам’янець-Подільський співпрацює з міжнародними фінансовими інститутами (світовим банком, Агентством США з міжнародного розвитку), програмою “Партнерство громад”, фондом “Відродження”, інститутом Кеннана, альянсом “Каунтернарт”.

Зокрема у 2002 році місто одержало грант “Сучасні політичні партії у пошуках шляхів реформи українського суспільства” – 17,6 тис.грн., “Інтернет центр публічних бібліотек” – 46 тис.грн., проект “БІЗПРО – гаряча лінія” – 20,3 тис.грн.

Такі програми як „Бюджет в Інтернеті”, „Муніціпальна міліція”, „Шкільний автобус”, „Об’єднання структур водоканалу і теплопостачання”.

Подальшого розвитку набуває в місті мале підприємництво. В місті зареєстровано 1458 малих підприємств, із них 576 активно працюючих. На цих підприємствах зайнято 4271 особа. В місті також працює 5332 підприємці – фізичні особи.

Життєдіяльність міста забезпечують КП “Теплокомуненерго” в структуру якого входить водоканал та ТЕЦ, філія акціонерного товариства “Хмельницькгаз”, СКП “Міськліфтсвітло”, міська шляхова дільниця, КАТП-222802, центр електрозв’язку, вузол поштового зв’язку. Місто входить в зону покриття стільникового зв’язку від „КиівСтар”, „UMS” та мережі „УкрПейдж”.

В соціальній сфері створено умови для комплексного розвитку міста на перспективу.

Освіта міста представлена 12-а загальноосвітніми школами, 3-а колегіумами,

2-а гімназіями, 3-а спеціальними школами-інтернатами, 3-а ліцеями, 18 дошкільними навчальними закладами, 5 позашкільними установами.

В місті функціонують: Державний педагогічний університет, Подільська державна аграрно-технічна академія, військово-інженерний інститут, 7 середніх спеціальних учбових закладів, 4 професійно-технічних училищ, 5 філій вищих навчальних закладів (КУТЕП, МАУП, Європейського університету фінансів, Тернопільська академія народного господарства, Львівського державного аграрного університету).

В місті дві широко профільні лікарні, міський центр охорони материнства і дитинства, протитуберкульозний і шкірно-венеричний диспансери, станції швидкої допомоги і переливання крові, три широко профільні поліклініки, стоматологічна поліклініка з дитячим відділенням, дитячий протитуберкульозний санаторій.

Для послуг населення міста 9 загальнодоступних бібліотек 2 з яких підключені до системи Інтернет, Будинок культури, школа-комплекс естетичного виховання, школа мистецтв, музична, хорова, художня школи, історичний музей-заповідник з картинною галереєю.

Спортивна база міста представлена міським стадіоном з футбольним і мотобольним полями та 2 тенісними кортами, стадіонами Державного педагогічного університету, Подільської державної аграрно-технічної академії, коледжу харчової промисловості, фізкультурно-оздоровчим комплексом електромеханічного заводу, спортивними залами навчальних закладів міста, 2 тренажерними залами, 2 дитячо-юнацькими спортивними школами.

В останні роки спостерігається значне підвищення громадської активності населення міста, яке в значній мірі впливає на місцеву політику і приймає участь у відпрацюванні рішень органами місцевого самоврядування. В результаті прогресивних та вдалих дій міської влади щодо вирішення місцевих соціально – економічних проблем, вона отримує значну підтримку громади і у місті забезпечується соціальна та політична стабільність. В місті зареєстровано і діє біля 190 громадських організацій. Найактивнішою і найчисельнішою є ГО „Партія відродження Кам’янця-Подільського”. Вона нараховує більше 1000 членів, які об’єднались навколо ідеї відродження славного міста.

В 2001 році місто прийняло Стратегічний план економічного розвитку міста до 2005 року, в якому визначено 4 основних напрямки розвитку:

  1. розвиток туризму
  2.  відродження та розвиток промислових підприємств
  3. розвиток малого та середнього бізнесу
  4. реорганізація медицини.

Місто має широкі зв’язки по міжнародному партнерству. Договори про співпрацю укладені з містами Атенс (США), Каліш, Санок, Варшава-Таргувек (Польща), Полоцьк (Біларусь), Єдинці (Молдова)

За останні роки місто набуло іміджу фестивального міста. Такі Міжнародні фестивалі, як „Козацькі забави”, „Сім культур”, „Національних культур”, дитячий „Стара фортеця”, „Лицарські турніри” стали відомі і популярні не тільки в Україні а і за її межами.