Ім`я Романа ГАВРИЩУКА добре відоме в нашому місті. Він абсолютний чемпіон Кам`янця-Подільського, чотириразовий чемпіон України, срібний чемпіон Європи та світу 2007 р. серед юніорів, чотирикратний чемпіон України, майстер спорту України з бодибілдингу.
Роману 21 рік. Народився він у Теофіполі, там же закінчив школу. Хлопець змалку любив відвідувати спортивний зал, займався гирьовим спортом, боксом, бальними танцями, бував у тренажерному залі. Напевне, саме любов до спорту, наполеглива праця та цілеспрямованість і допомогли досягти таких результатів.
2004 р. хлопчина вступив до ПДАТУ на біотехнологічний факультет і почав відвідувати ФОК К-ПЕМЗу. Його запримітив Олександр ДЕТЦЕЛЬ, який уже багато років займався тут у тренажерному залі. Побачивши гарні антропометричні дані І хлопчини, запропонував взяти участь у і традиційних Всеукраїнських змаганнях «Гранпрі Поділля», які тоді проходили в нашому місті.
Роман виграв ці змагання у своїй ваговій категорії. Йому це сподобалося, а тут ще й президент обласної федерації бодибілдингу та фітнесу Навазір КУЧУМОВ запропонував продовжити спортивну кар`єру. Романа включили до збірної команди області для участі в Кубку України. Відтоді й розпочалася справжня спортивна кар`єра Романа ГАВРИЩУКА.
- Романе, кому насамперед завдячуєте своїми досягненнями?
- Своєму тренерові Олександру ДЕТЦЕЛЮ, який мене привів у цей вид спорту, а також президенту обласної федерації бодибілдингу та фітнесу Навазіру КУЧУМОВУ.
- Напевне, кожен хлопець хоче бути схожим на ШВАРЦЕНЕГГЕРА, КОЛІМАНА, КАТЛЕРА?
- Ні, я не звертав уваги на м`язистих чоловіків, але в дитинстві збирав наклейки від жувальних гумок із зображенням атлетів. Проте я любив віджиматися від підлоги, займатися на турніку. Пізніше був бокс, бальні танці.
- Але ж для того, щоб накачати ті чи інші м`язи, необхідно бути і легкоатлетом, і гімнастом, і танцюристом...
- Слід подолати свої лінощі й усвідомити, що це потрібно насамперед тобі. Окрім цього, необхідно хотіти бути здоровим, і тоді людина, сама прийде до того, що потрібно над собою працювати. І байдуже, який вид спорту вона вибере. Мені сподобався саме бодибілдинг, тому що, на моє переконання, чоловік повинен бути статним, мати гарну тілобудову та мирну силу в руках, а не бути згорбленим і немічним.
Бодибілдинг - це специфічний вид спорту. Заняття ним дають можливість не лише зміцнити здоров`я, але й вдосконалити зовнішність, працюючи над певними частинами свого тіла.
- Які особливості цього виду спорту?
- Змагання проводяться на сцені. Судді оцінюють спортсменів за трьома категоріями: пропорції, об`єм і рельєф. Це важкий вид спорту. Тут необхідно себе підготувати на певний день і час, бо вийти на сцену спортсмен має сухим. Не виключено, що він може впасти просто на сцені, оскільки до цього учасники дотримуються суворої білково-вуглеводневої дієти й за 4 дні до змагань рідину взагалі не вживають.
- Напевне, це й досить дорогий вид спорту?
- На підготовку одного спортсмена до престижних змагань потрібно понад три тисячі доларів.
- У цьому виді спорту велике значення має харчування. Як потрібно харчуватися, аби бути сильним і досягти успіхів?
- Для вибору меню велике значення має конституція спортсмена. Якщо людина повна, необхідна одна схема харчування, худорлява - інша.
Дієта в бодибілдингу - це не обмеження в їжі. Під час тренувань між змаганнями атлет інтенсивно харчується калорійною їжею, адже за рахунок цього йде приріст м`язової маси. В основному раціон складається з білкових складових - будівельного матеріалу для м`язів (м`ясо, риба, яйця). За 2-3 місяці до змагань з раціону виключається жирна їжа. Ввечері налягають на вуглеводи: картоплю, макарони, каші. Нежирне м`ясо можна їсти в будь-якій кількості, також вживаються протеїнові та енергетичні добавки, вітаміни.
- А сцена, на якій відбуваються змагання, якусь роль відіграє?
- І сцена, і освітлення, і нанесення гриму.
- Раніше наші спортсмени для того, аби гарно виглядати, змащували тіло олією і суриком, але прогрес просунувся вперед, і, напевне, з`явилися якісь професійні засоби?
- Так, нині спортсмени використовують спортивний грим, без використання якого не допускаються до змагань.
- А як його знімають?
- Дуже легко. Спочатку витирають серветками, а потім - в душ.
- З якого віку можна займатися бодибілдингом?
- Рекомендується починати заняття з 14-16 років. Існує любительський і професійний бодибілдинг. Є натуральний без «хімії», з нього теж проводяться спеціальні чемпіонати Європи та світу.
Учасники чемпіонату 2007 р. У центрі - Роман Гаврищук, який посів перше місце в категорії "Юніори + 80 кг"
- Яка між ними різниця?
- Різниця в об`ємі м`язів. У професійному без стероїдів та фармпрепаратів неможливо досягти рекордів, які сьогодні мають відомі спортсмени. Але, крім цього, існують ще й харчові добавки на натуральній основі. Наші спортсмени вживають лише натуральні продукти.
- Побутує думка: коли спортсмен перестає займатися цим видом спорту, то починає набирати жирову масу. Це так?
- Ні, що Ви?! Будь-хто, хто займався спортом, повинен підтримувати форму. Наприклад, той, хто перестає займатися бодибілдингом, втрачає об`єми. Не обов`язково бити рекорди - корисний оздоровчий бодибіл-динг, яким можна займатися в будь-якому віці для зміцнення м`язів і суглобів.
- Який найвищий титул можна отримати в бодибілдингу?
- Серед аматорів - «Містер Юніверс», який отримують у Європі, та найзаповітніша мрія - титул всесвітнього рівня «Містер Олімпія».
- А що головне у Вашому житті?
- Здоров`я!!!
- А мрія?
- Головна - мати власну справу, зокрема свій зал.
Призери Чемпіонату України 2008 р., в категорії до 100 кг - Сергій Мучак (3 місце), Андрій Кухарчук (1 місце), Роман Гаврищук (2 місце)
- Як Ви ставитеся до жінок, які теж виходять на сцену і хизуються своїми м`язами?
- Таких жінок не люблю. Це не естетично. Не уявляю поруч дівчини з такою ж шириною плечей і м`язовою масою.
- Тоді які дівчата Вам подобаються?
- Люблю гарних, тендітних дівчат, які слідкують за собою.
- Романе, а яку дівчину взяли б за дружину?
- Насамперед розумну.
-А шлях до вашого серця не обминає шлунка?
- Ні, не обминає. Поїсти смачненького люблю. Але поки що готую сам, бо дівчат, які добре готують, ще не зустрічав.
- До Вас зненацька завітали гості. Що швиденько приготуєте?
- Замовлю піцу (сміється).
- Спиртні напої вживаєте?
- Категорично ні. Дуже-дуже рідко можу випити келих пива. А от курити ніколи й не пробував.
- Романе, яких людей Ви не любите?
- Злих, заздрісних, потайливих. А ще лінивих. Людина повинна займатися якоюсь справою, а не просиджувати в барах, дружити з однорукими бандитами чи вештатися десь.
- Нині мешкаєте в Києві?
- Так, там я живу і працюю в приватному тренажерному залі, але виступаю за збірну команду Хмельниччини.
-Цього року Ви закінчили ПДАТУ. Чи не збираєтеся перекваліфіковуватися й отримати фізкультурну освіту?
- Збираюся. Можливо, це буде фізкультурний факультет саме К-ПНУ.
- Нині до яких змагань готуєтеся?
- До чемпіонату Європи і світу, але вже серед дорослих атлетів.
Тетяна ШУХАНОВА, «ПОДОЛЯНИН»