Перший портал / Вид Ратуші в кінці 16 ст., та в кін 14ст.

Вид Ратуші в кінці 16 ст., та в кін 14ст.

Саме так виглядала Ратуша в Кам'янці-Подільському в той час коли Петро Сагайдачний почав кришувати Чорне море та давати туркам і москалям під гриву...

Ратуша досить багата приміщеннями: 10 - на першому поверсі, по 9 - на другому і в підвалі. Крім того, існує ще другий ярус підвалу, яка не розчищений: у ньому, за оцінками, повинна бути ще 9 кімнат. Цілком ймовірно, що Ратуша має і третій ярус підвалів (адже вдома з триповерховими підвалами в Старому місті є: наприклад, той, в якому зараз знаходиться Національний природний парк "Подільські Товтри" - Польський ринок, 6.


Вимагають вивчення і підземні ходи, які відходять від Ратуші. Ось що писав про них краєзнавець Сергій Шкурко:
"Один веде до Вірменського ринку, другий - в протилежну сторону, до Кафедрального костелу. Його виявили біля входу в міську друкарню, на глибині близько 3 м. Підземні ходи дуже міцні, мають залізні двері, одвірки яких зроблені з тесаного черепашнику".
Крім цих - південного і північного, дослідники згадують ще про двох ходах від Ратуші - на схід і на захід.


Окрасою вежі є годинник, вперше встановлені ще в 18 столітті. Вони мали два дзвони, які в 1753 році відлив з міді та срібла відомий львівський майстер Теодор Полянський - про це свідчать написи на самих дзвонах. Подарував дзвони місту теребовлянський староста Міхал Франтішек Потоцький, викупивши їх у Домініканського костелу.


У 1818 році, перед приїздом до міста російського імператора Олександра I в ніч з 24 на 25 квітня (за старим стилем) в Ратуші сталася пожежа. На щастя, не було вітру, і вогонь обмежився однією Ратушею. Але годинник надовго замовчали. У 1850 році Ратуша знову горіла. Відомо, що годинник на вежі відновили лише в 1884 році.


Постраждали Ратуша і її годинник і під час бойових дій в 1941 і 1944 роках. Зараз один дзвін зберігається в музеї, а голос другого щогодини можна почути на площі.


У давнину годинник на вежі були розташовані на рівні четвертого ярусу. Це було виявлено в 1981 році під час реставрації Ратуші. Механізм годинника не зберігся, але реставратори в пам'ять про нього з трьох сторін вежі (крім південної) встановили циферблати на рівні четвертого ярусу.

--

Вид Ратуші в кінці 14 століття

литовська Ратуша 

У литовський період Ратуша мала вигляд двох окремих обсягів - будівлі і розташованої поруч вежі і, ймовірно, була оточена з півдня і з заходу відкритими галереями-підсіннями, аналогічно житловій забудові по периметру Ринку, яка існувала до кінця 17 століття. На наявність галерей вказують підвали, навколишні будівлю по периметру з південної та західної сторони.

Еволюція архітектурно-просторової структури російсько-литовської Ратуші:

в. план II поверху
м план I поверху
д. план підвалу
штрихування:
1 - 2-я половина 14 століття,
2 середина 15 століття,
3 - 16 століттi
Таким чином з початковими будівельними фазами можна пов'язувати нижні яруси вежі Ратуші, перший і частково другий поверхи основної будівлі. Не виключено. що місцезнаходження Ратуші було позначено залишками якогось попереднього споруди і нижній ярус вежі є його частиною. Подальша еволюція Ратуші відбувалася шляхом об'єднання вежі і будівлі і надбудови башти за подобою готичних ратуш Східної Європи.

10-12-2020
Вернуться назад