Перший портал / Легенда про Юрія Хмельницького

Легенда про Юрія Хмельницького

Після смерті Богдана Хмельницького його син Юрій Прийняв гетьманство, але пізніше зрікся його і прийняв монаший сан з ім`ям Гедеона. Але продовжував втручатися в політичні справи того часу і не сидів на місті. Так він потрапив в полон одному з татарських загонів, які поверталися з-під Кам`янця і був відправлений до Криму, а звідти до Константинополя.

Саме цим непутящим полоненим, який носив прославлене на Україні ім`я, турки вирішили скористатися, щоб притягнути на свою сторону народ України, і назначили його малоросійським гетьманом. Окрім звання гетьмана турки дали Юрію Хмельницькому і титул «князя сарматійського». Близько 1679р. новий гетьман-князь оселився в Немирові і звідти почав правити населенням під наглядом кам`янецького паші. Та сподівання турків щодо Юрія Хмельницького не справдилися. Ця людина, некерована й жорстока, своїми непомірними поборами розігнав все населення Немирова і округи, за що був замінений турками в 1681 р.; та коли нового, назначеного турками, гетьмана Дуку поляки захопили в полон, турки знову назначили гетьманом Юрія Хмельницького, який в серпні 1681р. прибув до Кам`янця і під турецьким конвоєм відправився у свою бувшу резиденцію Немирів. Та й на цей раз Юрій не довго князював. Бажаючи покращити свої скудні фінанси, він видумав податок на шлюб: усі мешканці його області, при вступі до шлюбу, повинні були питати дозволу у гетьмана і сплачувати податок.

Тиміш та його дружина Розанда

Юрась та його дружина Розанда

Невдовзі після цього розпорядження в самому Немирові один місцевий багатий єврей Орун відсвяткував весілля сина, не попросивши заздалегідь дозволу у гетьмана і не сплативши податок. Цей єврей займався торгівлею, військовою здобиччю та жінками, яких він відправляв у турецькі гареми, чого і знали його турецькі сановники. Орун, на підставі цих зв`язків, вирішив, що не обов`язково просити дозвіл на весілля свого сина, при цьому платити гроші. Юрій Хмельницький, дізнавшись про це, розгнівався і відіслав своїх слуг спалити дім Оруна та захопити господаря. Люди гетьмана не застали господаря дома, але захопили його жінку, привели до гетьмана і, за його наказом, закатували страшною карою — з живої шкіру зідрали. Орун, коли дізнався про це, побіг до паші Кам`янецького зі скаргою. Паша дав звістку про це в Константинополь і звідти було наказано судити Юрія. Турецькі вояки, з почесного конвою Хмельницького, арештували його і привели в Кам`янець. На польському ринку, де колись була польська ратуша, а в той час найвища турецька управа, відбувся суд трьох пашей над Юрієм. За вироком суду, Юрію на площі накинули мотузку на шию, відвели на міст, який нині зветься Турецьким, тут його задушили, труп викинули в річку.

Так закінчилось тут життя сина славного Богдана. Було це в 1685р.

Юрась та його дружина Розанда

20-09-2016
Вернуться назад